Bayrak Bayrak
Free counters!

Teslimiyet, Huzur, Mutluluk, İnsan olmak

Mutluluk ve iç huzur
Olan bitenlere direnç göstermeyiniz
Yakınmanız, olumsuzlukları üzerinize çeker
Teslimiyet zayıflık değildir
Mutluluk diploması almanın 50 yolu
Asıl mesele İnsan olmaktır

Mutluluk ve iç huzur

huzur

Daha çok para edinme ve daha çok mülk edinme hırsı, gittikçe daha kolay erişilen haz ve eğlencelere düşkünlük ortamı yaratmış tatminsiz olmayı körükleyerek, insanları alışveriş merkezlerine, mağazalara, marketlere sürüklemiştir. Karşılanamayan her istek, hayata karşı biriken memnuniyetsizliği ve bunun beraberinde nankörane kanaatsizliği ortaya çıkarmıştır. Tecrübeler göstermektedir ki, lüksün zaruretine inanarak, sınırların çok geniş tutulması, şahsi ve toplumsal huzursuzluğun katlanarak artmasına sebep olmuştur. İnsanın betonlarla kutuladığı ve zaaflarıyla donattığı dünyasında, sahte mutluluklarla yetinmesi, kişisel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

İnsanın ebediyet yolunda en önemli hedefi, bu alemde mevcudiyeti ve kendi varlığını sorgulamak, kendisini tanımaya çalışmak olmalıdır. Bu şekilde yakından tanıdığımız bir insanın da ihtiyaçlarını teferruatıyla bilme imkanına sahip oluruz. O halde, ben kimim ve neden buradayım gibi soruların cevabı, asıl ihtiyaçlarımızı anlamamıza ışık tutacaktır. Mevlana'nın bu konu ile ilgili söyledikleri sözlerden biri şöyledir:

Senin canın içinde bir can var, o canı ara, beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara, a yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara, ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara. (Mevlana)

Tüm sevdiklerimizle, bir elimiz yağda, bir elimiz balda yaşıyor olsak dahi, ruhumuzun açlığı dinmedikçe, yüreğimizin derinliğinde tatminsizlik hüküm sürdükçe, hayatımızdaki her şey bizim için bir gün tadını kaybedecektir.

Anlık, ya da kısa vadeli duyguların tatmin edilmesi, belli bir zaman dilimine ait isteklerin karşılanması ölçüsünde, huzur ve mutluluğa doğru ilerlendiği inancı yaygındır. Ancak, bir hedefe kitlenmek yerine, mutluluğun asıl yolculuğun kendisi olduğunu kavramak gerekir. Hayatı algılayış tarzımız ve beklentilerimiz, duygularımıza yön verir. Bir sıkıntıda, şikâyetçi olup, feryad etmemiz, veya lezzetler içerisindeyken, şükürsüz bir sarhoşluğa kapılmamız, huzura dönük bir bakış açısından farklı yönlere sapmamızın sebebi olabilir. Halbuki, dünyanın acısına ve tatlısına saplanıp kalmak yerine, onun bizi kişisel gelişmemize taşıyan bir yol olduğunu anladığımızda, başımıza gelenleri soğukanlılıkla göğüslemeye gayret eder, hiçbir durumda ümitsizliğe ve yılgınlığa düşmemeye çalışır, her yaşanan olayın mutlaka olumlu bir yanı olduğunu anlarız.

Olan bitenlere direnç göstermeyiniz

İçinize bir bakın, zihninizdeki düşünceler ve hissedikleriniz neler? İçinizi hem zihinsel, hem de duygusal yönden gözlemleyin. Bedeniniz bu düşüncelere nasıl tepki gösteriyor? Belki aldatıldınız, sömürüldünüz, belki meşgul olduğunuz faaliyet sıkıcı ve usandırıcı, belki yakın bir dostunuz sahtekar çıktı. Belki de kendi attığınız yanlış adım yüzünden üzülmekte ve içerlemektesinizdir, ama bütün bunların bir önemi yoktur. Geçerli bir nedeninizin olup olmaması, ya da haklı olup olmamanız fark etmez. Ortada olan gerçek, sizin şu anda, olan bitenlere direnç göstermenizdir. Siz şimdi'yi, yani şu an’ı bir hasım, bir düşman haline getirmektesiniz.

Mutsuz olmanız, canınızı sıkar, ruhunuzu daraltır, içsel varlığınızı ve çevrenizdeki insanları rencide eder. Ayrıca olumsuz enerji ile yapılan her eylem, zamanla daha fazla acıya, daha fazla mutsuzluğa neden olur. Olumsuzluk bulaşıcıdır, fiziksel bir hastalıktan daha kolay yayılır. Rezonans yasası yoluyla başkalarında yatan gizli olumsuzluğu harekete geçirir, su üstüne çıkarır ve besler. Bu nedenle karınız/ kocanız/ partneriniz ile münakaşalar, çekişmeler oluşabilir.

Yakındığınızda, olumsuzlukları üzerinize çekersiniz

 Zihninizin etkilendiği bir durum karşısında, sahte benlik duygunuzu güçlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyen olumsuzluğu bırakın. Bu tutumun size hiç bir yararı olmadığını görün, çünkü içinizde olumsuzluklar yaratmakla, yapabileceğiniz olumlu bir şey olamaz. Aslında olumsuz tutumunuz sizi eli kolu bağlı, sıkışık bir halde tutar, doğal değişiminizi engeller. Kendinizi gözlemleyin: konuşurken, düşünürken, diğer insanların yaptıkları söyledikleri şeyleri, çevreniz, yaşam durumunuz, hatta hava durumu hakkında yakınırken kendinizi (düşüncelerinizi) analiz edin.

"Yakınmak", daima olan bitenleri kabul etmemektir. Yakındığınızda, olumsuzlukları üzerinize çekerek, kendinizi bir kurban yaparsınız. Sıradan bir bilinçsizlik daima “şimdi’nin” yadsımasıyla bağlantılıdır. "Şimdi" hayatın akışında, "bu an" ve "her an" anlamına gelir.

Bazı insanlar daima başka yerlerde olmak isterler, burada ve şimdi, asla yeterli olmaz. Sizin yaşamınızda da bu böyle mi? Durumun böyle olup olmadığını gözlemleyin. Her nerede bulunuyorsanız, tamamen orada olun. Eğer burada ve şimdinizi katlanılmaz buluyorsanız, üç seçeneğe sahipsiniz:

• ya o durumdan uzaklaşın,
• ya o durumu değiştirin,
• ya da olan bitenleri kabullenin.

Eğer yaşamınızın sorumluluğunu üstlenmek istiyorsanız, bu üç seçenekten birini hemen şimdi seçmelisiniz. Aksi halde, zamanla yoğunlaşacak olumsuzlukları bahanesiz kabul etmek zorundasınız.

Teslimiyet zayıflık değildir

İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey yoksa, tüm içsel dirençlerinizi bırakıp, burada ve şimdinizi bütünüyle kabul ediniz. O zaman mutsuzluk ve içerleme hissetmekten ve kendine acımaktan hoşlanan "sahte benlik" varlığını sürdüremez. Buna "teslimiyet" denir. Teslimiyet, bu anlamda bir zayıflık değildir, o içinde büyük bir güç barındırır. Yalnız teslim olmuş bir insan, ruhsal güce sahiptir. Teslimiyet yoluyla, ortaya çıkan bir durumdan (içsel olarak) özgür olursunuz.

Teslimiyet demek, insanın kendisi hakkındaki tüm endişe ve hesapları terk etmesi demektir. O uğraşarak değil, gerçek doğanızı idrak ettiğinizde, kendiliğinden olur. Sözlü teslimiyet, pek az değer taşır ve bir gerilim altında yıkılıverir. O fiili bir gerçeği değil, en fazla bir özlemi gösterir. Teslimiyette içinde bulunduğunuz durumun, çaba göstermenize gerek kalmadan, kendiliğinden değiştiğini izlemleyebilirsiniz. Teslimiyet tutumu, er ya da geç etrafınızda olan bitenleri pozitif etkileyecektir.

Mutluluk diploması almanın 50 yolu

Mutluluk diploması almanın yolları

Asıl mesele İnsan olmaktır

Asıl mesele insan olmaktır

Her şey olabilirsin ve her türlü şeylere sahip olabilirsin. Evlerin, arabaların, bilgisayar'ların, her türlü teknolojik imkanın, renk renk elbiselerin, pahalı parfüm, ya da kremlerin, pahalı alışkanlıkların. Güzel ya da çirkin, uzun ya da kısa boylu poslu, gösterişli, ya da gösterişsiz, genç, ya da yaşlı, kadın, ya da erkek, huzurlu - huzursuz, güleryüzlü, ya da somurtuk, sabırlı, dayanıklı, heyecanlı, ya da iyi bir iş sahibi olabilirsin, Üniversite, lise, yada ilköğretim mezunu olabilirsin, bir meslek sahibi olabilirsin, öğretmen, memur, işçi, doktor, mimar, ya da avukat olabilirsin. Bütün bu özelliklerin çevrende takdir görebilir, övgüler alabilirsin. Büyüklerin dediği gibi adam bile olabilirsin. Ama, İnsan olmak başka bir şeydir. Onun ne okunacak bir kitabı, ne de ezberlenecek bir formülü vardır. İnsan olmak, yukarıda saydıklarımızın ve saymadıklarımızın tamamını kapsar.

Eğer İnsanları toplumsal alt kimliklerine göre ayırmadan, cinsiyetlerine göre kayırmadan, zengin, fakir, ya da meslek, ya da ünvanlarına göre değil, önce insan olduğu için sevip sayıyorsan, çevrendekilere sahip olduklarına göre değil, seninle paylaşmamış olsa bile, paylaştıklarına göre önem, değer ve anlam verebiliyorsan, verdiğin sözü tutuyor, özün ile sözün birbirini tamamlıyorsa, iyi niyetli, samimi, merhametli, dürüst ve alçak gönüllü isen, insan olmaya başladın demektir. Ve insan olduğunda, artık sen insanların yüzlerine değil, ruhlarına bakmaya başlarsın.

Kaynaklar:

Eckart Tolle
karakalem.net
eftteknikleri.wordpress.com