logo - infethiye

Fethiye - Merkez

Fethiyenin kuruluşu antik çağlara dayanıyor. Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu Fethiye’yi süslüyor. Likya uygarlığının görkemi içerisinde turizimde önemini sürdüren bu kent, şamanizm, bektaşilik ve islamiyet etkileri altında; halk arasında diğer inançlara karşı engin bir hoşgörü ortamını sağlamış. İlçe, mitolojik dönemin "Güneş" ve "Işık kenti", roma imparatorluğu döneminin "meğri"si (Makri-Uzak kenti) ve Türkiye Cumhuriyetinin Fethiye’si olmuştur.
İklim koşulları, tüm sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Her hafta Salı günü, üreticiler ve tüketicileri doğal bir alışveriş ortamında bir araya getiren ilçe pazarı, gerçekten görülmeye değer bir yer.

Fethiye, yaşamın tüm renklerini içinde barındırıp, her türlü yaşam tarzını bünyesinde topluyor. Merkezdeki "Paspatur" çarşısı, halı, deri, kuyum, tekstil ve diğer hediyelik eşya mağazalarıyla, Osmanlı döneminden kalma Camii ve eski hamamın çevresinde “eski kent”i günümüze taşıyor.
Ölüdeniz bölgesinde yamaç paraşütü için uygun koşulların doğal bir ortamda var olması, Dünyanın her yerinden yamaç paraşütü pilotlarını buraya çekmekte. Bu güzide yerleşim yeri, canlı ve alabildiğine güzel olmakla beraber, yalnız turizm gelirleri ile ayakta kalan bir yer olarak düşünülmemeli, başta seracılık olmak üzere zeytincilik, narinciye, hayvancılık, balıkçılık, pamukçuluk, anason ve buğday gibi pek çok üretim kolu ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Fethiye yörük, yayla kültürü, köy yaşantısı ile geleneksel yönünü de koruduğundan, yerli turist ziyaretcileri de oldukça fazla.

Çalış - Turistik Plaj

Çalış Plajı 4 km. uzunluğunda ve şehir merkezine 5 km mesafededir. Akşam çıkan hafif rüzgar, serinletici, sahilden izlenen gün batımı muhteşemdir. Caretta Carettalar bu sahilde yumurtalar, yavruları yumurtalarından çıktığında, suya doğru koşarlar.
Konforlu konaklama yerleri, oteller, restoranlar, barlar, diskolar ve plajı sayesinde, Çalış, Ölüdenizden sonra, en çok misafir barındıran turistik bölgedir. Plajın en son noktasına inşa edilen büyük restaurant tesisinden bakınca, harika manzara teşkil eden, şövalye adası ve fethiye körfezi muhteşemdir. 

Konukların burada tüm ihtiyaçlarını karşılama olanağı olsada, tekne dolmuşları ile Fethiye merkeze gidip dönmek, yabancı ve yerli turistlerin faydalandığı apayrı bir zevk. Yaya ve vasıtaları Çalış plajına taşıyan köprü altında park eden teknelere binerek, çalış nehri üzerinden, açık denizde, yaklaşık yarım saat süren yolculuktan sonra, fethiye körfezine varılıyor. Dönüş ise, varış noktasından çalış tarafına doğru gerçekleşiyor. Hiç bir şehirde bulamayacağınız, dolmuş-tekne yolculuğu ile, şehir merkezine götürülüyorsunuz, orada işlerinizi bitirdikten sonra, yine bu teknelere binerek, yazın sıcağında sürekli bir rüzgarın serinlettiği ortamda çalışa geri dönüyorsunuz.

Fethiye - Antik Tiyatro

Günümüze ulaşan kalıntılardan, helenistik ve roma dönemlerinde kentin zengin ve yüksek bir kültüre sahip olduğu, tanrı Apollon'a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik dönemden itibaren karşılaşılan pek çok deprem ve yeni yerleşim anlayışı, antik dönem yapılarının zaman içerisinde kaybolmasına neden olmuş. Ancak son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik dönemdeki yerleşimi ve teşkilatı hakkında bazı bilgiler içermekte. Yıllardır restore edilmesine dönük yoğun beklentilerin olduğu bilinen Fethiye Telmessos Antik Tiyatronun, Restorasyon yapımı için sözleşme imzalanmış. Fethiye Belediyesi ve Müze Müdürlüğünce yürütülen bu proje kapsamında, antik tiyatronun çevresinde hizmet verecek, modern açık hava müzesi için çalışmalar sürdürülüyor. Projenin tamamlanmasından sonra, yeniden biçimlenecek olan kent merkezinin, doğal ve kültürel çevrenin korunarak yaşatıldığı örnek bir alana dönüşmesi amaçlanıyor. Kentin içinde Likya tipi birçok lahit mezar örneğine rastlamak mümkün. Bazılarının üzerinde Likya dilinde yazılmış kitabeler mevcut. Özellikle Hükümet Konağının bahçesinde bulunan lahit, üzerindeki savaşçıları betimleyen kabartmaları ile dikkat çekiyor.

Fethiye Kaymakamlığı binası önündeki lahit mezar:

Fethiye Kaymakamlığı binasının yanında duran Likya uygarlığına ait taş lahit mezarın 2400 yıllık sırrı çözülüyor. Taş lahit mezarın çevresi kazılacak, başka veriler varsa, gün yüzüne çıkarılacak. Lahit mezar’da incelemelerde bulunan Dr. Catherine Draycott, Likyalıların lahit mezarları kireç-kalker taşından yaptıklarını, naşın defnedilmesinden sonra kalker taşındaki bakterilerin vücudun et kısmını kısa süre içersinde toprağa gömülmüş gibi yok ettiğini, naşın yalnız kemiklerinin kaldığını söylüyor. Diğer Likya mezarlarında yatan kişi hakkında bir mesaj yazıldığı halde, bu mezarda yatan kişinin kimliği saptanamamış, yalnız bir bayan ve bir bayın kabartma usulü resmi bulunuyor. Semerdam biçimli Likya lahiti M.Ö.4. yüzyıla tarihlenmekte. Lahit kapağının her iki yan ve eğimli uzun yüzünde savaş sahnelerini içeren kabartmalar bulunmakta. Bu Lahit; Likya mezarlarının karakteristik özelliklerini yansıtan en güzel örneklerinden olup, ilk yapıldığı yerde günümüze kadar korunabilmiş.

Fethiye - Kral Mezarları

Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserler görülebilir. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş Kral mezarlarıdır. Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz sol ante duvarı üzerindeki yazıta göre Amyntas mezarıdır. Kayalıklara oyulmuş bu Kral Mezarı, en güzel mezarlardan biri olarak kabul ediliyor.
Konumunun üst tarafta kalması ve körfeze doğru bakış açısının engelsiz olması, o dönem için çok elverişli sayıldığı düşünülüyor. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır.

Fethiye - Kordon Boyu

Limanda dolaşırken gördüğünüz yüzlerce çift güverteli tekne sizi çeşitli turlara götürmek için hergün hazır beklerler. Teknelerin her biri, 50 - 150 kişi arası  yolcu kapasitesine sahip ve hepsinin tuvaleti self-servis barı mevcuttur. Turlar her sabah saat 10:00 civarında başlayıp, akşam 17:.30- 8:30 sona eriyor. Günübirlik Tekne turlarının en çok tercih edilen güzergahlarından biri, 12 Adalar tekne turu. 12 Adalar turunda, kızılada, delikli adası, yassıca adası, tersane adası, domuz adası ve turu organize eden şirkete göre, diğer adalara uğranır. Kleopatra hamamı’nda mola verilir. Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu da ziyaret edilir.

Fethiye - Balık Pazarı

Fethiye - Balık Pazarında, istediğiniz balığı satın alıyor, ve hemen etraftaki Restaurantlardan birine giderek, balığınızı pişirttirebiliyorsunuz. Gereken her türlü servis hizmeti alıyorsunuz. Pişirme ve servis ücreti olarak cüzzi bir meblağ ödüyor, ancak içecek gibi siparişleriniz tabiyatıyla ayrı ödeniyor. Burada balık yemenin apayrı bir zevk olduğunu söyleyebiliriz. Balık pazarının hemen yanında iki kasap, biraz ilerde aktarcılar, manavlar, peynirci balcı ve bir dönerci var. Her salı ve her cuma stadyumun yanında, pazar kurulur. Her pazar, çalış'ta pazar kurulur.

Fethiye - Şövalye Adası

Şövalye adası Fethiye Körfezi'nin doğrudan doğruya ağzında, körfezi adeta koruyormuş gibi bir konumdadır. Çevresi sarp dağlarla çevrili, uzak diyar anlamına gelen Meğri'nin dünyaya açılan tek penceresinin koruyucusudur. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde, üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Batısında Kızılada, doğusunda Çalış Plajı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. İki küçük tepeden oluşan adada, antik yerleşim, daha çok zeytinli tepenin kuzey ve güney yamaçları arasındaki düz alanda gerçekleşmiştir. Yine iki tepe arasında, deniz kıyısına yakın, M.S.6. yy.a ait bir kilise ve eklentilerine ait duvar kalıntılarının bazı bölümleri 2 m. yüksekliğe kadar korunmuştur. Adanın değişik yerlerine yayılmış sarnıçlar, fonksiyonları tam olarak seçilebilen yapıların arasındadır.
1970 li yıllarda imara açılan Şövalye adası, şu an Fethiye nin 1.Karagözler mahallesine bağlı bir yerleşim yeridir. Su ve elektirik çalış plajı tarafından, deniz altından gelmektedir.
Ada özel çevre koruma planı dahilinde birinci ve üçüncü derece tarihi ve doğal sit alanıdır. Üzerinde 70 e yakın yazlık ev niteliğinde yerleşim vardır. Kışlık nüfusu 4 ile 10 arasında değişmektedir. Ada'da 12 odalı Ece Boutique Hotel, 1993 yılından beri hizmet vermekte. Ece Boutique eski bir bankacı ve doktor eşi Handan - Erdoğan Aydın çifti ve kızları Ece tarafından işletilmektedir. Ada'da ayrıca apart daireler kiralanabilmektedir. Emekli bir film direktörü tarafından işletilen Sun set kafe ve restaurant gelenlerin bir birlerine tavsiye ettiği, kendine has harika yemek, mezeleri ve müzik seçimi olan, özellikle yabancı turistler arasında çok beğenilen bir mekandır.
Şövalye adasına ulaşım, antik tiyatroya yakın, Akbank'ın karşısında Şövalye birlik tekneleri dolmuşu ile yapılmaktadır. Ece Butik Otelin kendi (ücretsiz) tekne seferleri vardır.

Fethiye - Ece Saray Marina Resort

Ece Saray Marina Resort, havuz kenarında yer alan bir bar ve panoramik manzaralı bir puro barı da dahil olmak üzere, 6 bara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dondurma ve hamur işleriyle hizmet veren bir pastahane de burada mevcut. Tesiste bulunan büyük açık yüzme havuzu, jakuzi ve su jetleriyle donatılmıştır. Oteldeki şezlonglardan birine uzanıp bahçeden yayılan çam ve yasemin kokuları eşliğinde dinlenebilirsiniz.
Çocuklar Ece Saray Marina'nın sığ havuzunda ya da oyun alanında oynarken ebeveynleri, saunada dinlenebilir, ya da aromaterapinin ve şiatsu masajlarının keyfini çıkarabilirler. Ayrıca konukların egzersiz yapabilecekleri bir fitness merkezi de var. Ece Saray, Dalaman Havaalanı'na yaklaşık 45 km. mesafede yer alır. Tesis bünyesinde ücretsiz özel bir otopark mevcuttur.  

Fethiye Marina

2004 yılı içinde hizmete giren Ece Marina, yüksek yaz sezonunda dalgakıran dışına bağlama olanağı ile toplam 500 yat kapasitesine ulaşabilen, Fethiye koyunun doğal yapısının da getirdiği olanakları kullanarak, tamamen yüzer sistem ile tasarlanıp inşa edilmiştir. Yüzer sistemler bir yandan marinada dalga etkisine karşı gerekli olan korumayı sağlarken, öte yandan dip akıntılarını engellememesi nedeni ile, çevre açısından en uygun sistem olarak kabul edilmekte.
ECE Marina 360 metresi etekli ağır sistem olmak üzere toplam 620 metre yüzer beton dalgakıran ile fırtına dalgalarına karşı korunmuştur. Böylelikle yıl boyu her hava koşulunda teknelere güvenli bağlanma imkanı yaratılmıştır. Tekne bağlama iskelelerinde su sirkülasyonunu daha da kolaylaştırıcı aralıklı yüzdürücülü sistem uygulanmıştır. Böylece marina içinde kirlilik oluşma riski hemen hemen tamamen ortadan kaldırılmıştır. Tüm iskelelerde teknelere elektrik/ su/telefon tv ve internet bağlantısı sağlanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan kartlı ödeme sistemi tercih edilmiştir. Tekne büyüklüğü ve genel ihtiyaca göre 16 A ile 128 Amper arası yeterli enerji beslenme kapasitesi mevcuttur.

Fethiye Kalesi

Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John'un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır. Şehrin ilk kurulduğu yer olan kale, bir surla çevrili. Bugün bu surların altında Roma, üzerinde de orta çağda yapılan surlar görülüyor. Şövalyeleri bu kaleyi kullanarak bölgeye hakim olmaya çalışmışlar ve limandaki şövalye adasını kullanarak şehri denetim altında tutmuşlar. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı ve tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunuyor.

Fethiye Paspatur - Barlar Sokağı

Fethiyede gece hayatı oldukca canlıdır. Yaz aylarında bambu sandalyeli kafe barlar, irish publar, türkü barlardan tutun da, diskolara kadar pek çok seçenek var. Çalış civarında ise kuytu barlar keşfedebilir, yerel müzik gruplarının canlı performansları izlenebilir.
Fethiyenin alternatif mekanları da var. Bunlar ilginç dekoru ve canlı müzik programlarıyla yabancı ziyaretçilerin de beğenisini topluyor. Bir zamanlar bu tür barlarda program yapan Athena, ingiliz ziyaretçilerden de çok alkış alıyormuş. Gece hayatını seviyorsanız, otel barlarında da sürpriz programlar ve animasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ölüdeniz - hisarönü barlarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Zaten Fethiye dediğimiz zaman, Fethiye’yi dört kısma ayırmak gerekir; birincisi Fethiye merkez, ki Liman burdadır. Diğeri Ölüdeniz ve Belcekız plajını içeren turistik merkez, üçüncüsüde Fethiye ve Ölüdeniz’in arasında yer alan, gece hayatının ve bol konaklama imkanının bulunduğu yer olan Ovacık ve Hisarönü. Dördüncüsü Kayaköyü.