logo - infethiye

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Bulutsuz, masmavi bir gün, tenha ve durgun bir kumsal. Büyüleyici bir sessizliklekarşılıyor bizi Ölüdeniz. Babadağ'ın görkemli haliyle, denizin uysallığı ciddi bir tezat oluşturuyor. Ölüdeniz’i canlandıran ise, adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez sporu olan yamaç paraşütü. Babadağ'ın zirvesinden bir kuş gibi bırakın kendinizi ayaklarınızın altındaki nefis fotoğrafın içine. 
Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor. Zengin florası ile “dünya mirası” listesinde yer alan Babadağı, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor.  Bu eşsiz doğada, kuşlar gibi özgürce uçmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız, teknik ayrıntıları pilotunuza bırakıp, keyifini yaşamak için, size sunulan harika bir fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü nedir?

Yamaç Paraşütü kısaca,..  yüksek bir tepeden koşmak sureti ile havalanmaktır.
Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile yoğun hava alır, pilotla birlikte havalanır, gökyüzünde süzülürken, Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek, yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyim olacaktır.

Uçuş

Uçuşların süresi, kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak, bir kaç saat sürebilir. Havadayken, genel kontrolü elinde bulunduran  pilotun yönlendirmesi ile, “termik” denilen sıcak hava akıntılarını yakalarsanız, bu sürenin daha da uzama şansı var. Dikine hareket eden bu hava akımları, yamaç paraşütçülerini binlerce metre yükseltip, kilometrelerce uzağa götürebilir. Böylece kat edilen mesafe ve irtifa artmış olur.
Yalnız birkaç adım atarak uçmaya başladıktan sonra, ilk anda bir heyecan duygusu hakim olur, ama kısa süre sonra heyecan yerini Aya Nikola Adası, Ölüdeniz, Gemile Koyu ve Kumburnu’nun doyumsuz manzarası eşliğinde, müthiş bir hazza bırakır. Eğer yolcu isterse, pilot adranalin yükseltici, heyecanı artırıcı, artistik hareketler olan "Spiral", Ringover" gibi burgu, vida benzeri paraşütün ekseni etrafında dönüş hareketlerini yaptırır.

Uçuş süresi ve piste iniş

Ortalama 30 dakika süren bir adrenalin yüklü yolculuğun ardından, eşsiz manzara hala gözlerinizin önünde kalır, belkide hiç unutmazsınız bu adrenalin yoğunluğunu. Her yerde yamaç paraşütü yapılabilir ama Ölüdeniz’de yaptığınız yamaç paraşütünü asla unutamazsınız. Pilotunuz eşliğinde o muhteşem manzaraya dalmış süzülürken, sahile yumuşak bir iniş yaparsınız. İniş esnasında yalnız birkaç adım hızlı yürüyüşle pilota yardımcı oluyorsunuz.
Belcekız sahilinde kumsalın gerisinde bulunan iniş pistlerine adeta bir kuş gibi konan paraşütçüler, pistte hazır olan görevlilerinn yardımları ile paraşütlerini bağlayan kemer ve kelepçelerden kurtulur. İstinasız tüm katılımcıların yüzünde mutluluk gülücüklerine rastlanır.  Böylelikle Paraşüt pilotları ve diğer çalışanlar, arzu edenleri uçurarak, rüyalarının gerçek olmasını sağlar.

Belcekız iniş alanı uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenlidir. Şimdiye kadar en azından inişlerde ciddi anlamda bir kaza olmadığı belirtiliyor. Ancak yinede bazen küçük talihsizlikler yaşanabiliyor olduğunu internetten ve yerel Fethiye basınından okuyoruz. Tabi ki ufak tefek olayların olmamasına imkan yok, siz de yolda yüyürken ayağınız bir yere takılır ve düşebilirsiniz. Ayrıca bu kazaların büyük çoğunluğunu, tek başına, hocasız gelen kişilerin yaptığı söyleniyor. Kişisel hatalar mutlaka yapılıyordur, ancak hava koşulları ve ekipmanların da son derece önemli olduğu ortada olan bir gerçek.

Babadağ uçuş pisti

Babadağında toplam üç havalanma pisti var. 1700 metre güney pisti, kalkış için çok müsait. 1800 metrelik kuzey pisti, biraz küçük ve dik. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat. Gün boyu karşıdan güney rüzgarı aldığı için, genelde 1700 metrelik pistten uçulur.
Tüm pilotlar uçuş sertifikasına ve yeterli deneyime sahiptir deniliyor, bu haber tüm Pilotlar için geçerlimidir bilemiyoruz tabi. Pilotlar eşliğinde yapılan uçuş öncesinde, genellikle sabah teorik ve pratik eğitim alınır. Uçuşlar sigortalıdır fakat kişisel seyahat sigortanızı da yaptırmanızı öneririz.

Dağa ulaşım ve Ekipmanlar

Uçuş için tüm ekipmanlar, Pilot tarafından sağlanır. Pilotlar ve uçucular gereken malzemelerini alıp, Ciplere binerek, 1950 veya 1965 metre yükseklikteki uçuş pistlerine doğru, 25 km'lik Babadağ yolunu tırmanır.  25 km’lik engebeli yoldaki yolculuk yaklaşık 45 dakika sürer. Zirveye çıkıldığında, Pilot yapılacak işlemleri ve hareket planını açıklar.  Burada paraşütler kontrol edilip, tulum ve kasklar giyilir. Uçacak kişiye son olarak pilot tarafından yapması gerekenler anlatılır. Yedek paraşütünü'de sırtlanan uçucular, artık uçuşa hazır hale gelir. Pilota ve paraşüte bağlı olan oturağa (harness) oturulur. Ardından rüzgarın esmesi ile şişen paraşütle, yamaç aşağı koşarak uçuşa geçilir.
Tandem Yamaç Paraşütü (pilot + 1 konuk) uçuş süresi en az 30 dakika olup; dağa çıkma, hazırlık ve diğer çalışmalarla yaklaşık 2 saat sürer. Otellerden alınma, çıkış yapılan dağdaki piste kadar ulaşım, milli park giriş ücreti, sigorta, profesyonel pilot ücreti ve otellere bırakma servisi genellikle tüm ücrete dahil edilir.

Ücretler

Milli park için her yıl ne kadar ücret alınır, yamaç paraşütü uçuşları fiyatları nedir, jip safari turları, tekne turları, binicilik, otel fiyatları, dolmuş fiyatları, yeme içme vs. bu konuda size bilgi vermemiz için iletişim formu kanalı ile bize mesaj yazınız.  Hangi alan için bilgi edinmek istediğinizi, telefon numarası, isim, mail adresi bildiriniz. Burada okuduğunuz bilgiler, (Ölüdeniz/Babadağ  Paragliding hakkında) çok genel olmakla birlikte, güncelliğini yitirmiş de olabilir. Ama bizimle irtibat kurduğunuzda size daha etraflıca bilgi vermeye gayret gösteririz. 

Yalnış ücret politikası

Ölüdeniz Babadağındaki B tipi Mesire yeri, giriş ücretlerinin yanlış uygulamalardan dolayı, yamaç paraşütü'nün büyük zarar görmüş olduğu söyleniyor. Artık Ölüdeniz ismiyle özdeşleşen yamaç paraşütü için herkesin istediği tek şey, Babadağ’a giriş ücretinin uygun bir seviyede sabitlenmesi. Uçuş amacıyla gelen binlerce turiste ev sahipliği yapan bölge halkı, gelen yerli ve yabancı turistin yolunun bu tür sorunlarla kesildiğini belirtiyor. Çünkü gelen sporcular alınan ücretler karşılığında ne gibi hizmetler verildiğini haklı olarak sorguluyor. Kayak sporunda olduğu gibi, yamaç paraşütüne de yatırım yapılmalı ve iyi bir alt yapı oluşturulmalıdır. Nasıl iyi Kayak kayanlar için daha yüksek yerler, acemiler için küçük pistler varsa, bu spor için de çeşitli yüksekliklerde kalkış pistlerinin açılıp düzenlenmesi elzemdir.

Bu konuda Ölüdeniz, Fethiye ve Hisarönü sakinleri yanlış uygulamaların düzeltilmesi için devletten destek bekliyor. Ölüdeniz’in yamaç paraşütü ile anılmasını ve gelen yabancı sporcuların kaçırılmamasını istiyorlar. Ölüdeniz’i marka yapmak ve daha fazla turisti Türkiye’ye çekebilmek bilinciyle çalışıyorlar.

Uçuş için ideal zaman

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü için en ideal dönem Nisan ve Ekim ayları arasıdır fakat kış aylarında da rüzgârın orantılı olduğu dönemlerde Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapılabilmektedir.