Bayrak Bayrak
Free counters!

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Yamaç Paraşütü nasıl yapılır?

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü - Paragliding

Yamaç Paraşütü kısaca; yüksek bir tepeden koşmak sureti ile havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile yoğun hava alır, pilot sizinle birlikte havalanır, gökyüzünde süzülürken, Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek, yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyimdir. Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor. Zengin florası ile “dünya mirası” listesinde yer alan Babadağı, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor. Bu eşsiz doğada, kuşlar gibi özgürce uçmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız, teknik ayrıntıları pilotunuza bırakıp, keyifini yaşamak için, size sunulan harika bir fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Babadağ uçuş pisti

Babadağında uçuş pisti

Babadağında toplam üç havalanma pisti var. 1700 metre güney pisti, kalkış için çok müsait. 1800 metrelik kuzey pisti, biraz küçük ve dik. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat. Gün boyu karşıdan güney rüzgarı aldığı için, genelde 1700 metrelik pistten uçulur. Tüm pilotlar uçuş sertifikasına ve yeterli deneyime sahiptir. Profesyonel Pilotlar, bu işlemi her gün birbirinden farklı 5 kişi ile, sezon boyunca yaklaşık 1000 uçuş yapmak suretiyle, tecrübelerine tecrübe katıyorlar. Ancak emin olmak için yine de birlikte uçacağınız Pilotun lisansını sorgulamanızda yarar var. Uçuşlar sigortalıdır fakat kişisel seyahat sigortanızı da yaptırabilirsiniz.

Uçuş

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Uçuşların süresi, kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak, iki saat kadar sürebilir. Havadayken, genel kontrolü elinde bulunduran pilotun yönlendirmesi ile, “termik” denilen sıcak hava akıntılarını yakalarsanız, bu sürenin daha da uzama şansı var. Dikine hareket eden bu hava akımları, yamaç paraşütçülerini binlerce metre yükseltip, kilometrelerce uzağa götürebilir. Böylece kat edilen mesafe ve irtifa artmış olur.

Yalnız birkaç adım atarak, uçmaya başladıktan sonra, ilk anda bir heyecan duygusu hakim olur, ama kısa süre sonra bu heyecan, yerini Aya Nikola Adası, Ölüdeniz, Gemile Koyu ve Kumburnu’nun doyumsuz manzarası eşliğinde, müthiş bir hazza bırakır.

Eğer yolcu isterse, pilot adranalin yükseltici, heyecanı artırıcı, artistik hareketler olan "Spiral", Ringover" gibi burgu, vida benzeri paraşütün ekseni etrafında dönüş hareketlerini yaptırır. Pilotunuz eşliğinde o muhteşem manzaraya dalmış süzülürken, sahile yumuşak bir iniş yaparsınız. İniş esnasında yalnız birkaç adım hızlı yürüyüşle pilota yardımcı olursunuz.

Belcekız sahilinde kumsalın gerisinde bulunan iniş pistlerinde hazır bulunan görevlilerin yardımları ile paraşütleri tutan kemer ve kelepçelerden kurtulursunuz.

Yamaç paraşütü kazalar

Belcekız iniş alanı uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenlidir. Şimdiye kadar en azından inişlerde ciddi anlamda bir kaza olmadığı belirtiliyor. Ancak yinede bazen küçük talihsizlikler yaşanabiliyor. Tabi ki ufak tefek olayların olmamasına imkan yok, siz de yolda yüyürken ayağınız bir yere takılır ve düşebilirsiniz. Ayrıca bu kazaların büyük çoğunluğunu, tek başına, hocasız gelen kişilerin yaptığı söyleniyor. Fakat herşeye rağmen istinasız tüm katılımcıların yüzünde mutluluk gülücüklerine rastlanır.

Yamaç paraşütü uçuşu ön koşulları

Lisanlı ve deneyimli bir Pilotla uçacağınızdan, herhangi bir tecrübe ön koşulu yoktur. Uçuş öncesi ne yapmanız gerektiğini pilotlar kısaca anlatır. Yaş sınırı yoktur, kilo üst sınırı ise 110 kg'dır. Uçuşa başlarken sizi (inişte) ve uçuş esnasında olumsuz etkileyecek önemli bir rahatsızlığınızın olmaması ön koşulu vardır. Kalp ve dolaşım gibi rahatsızlıklarda atlanması tavsiye edilmez. Hava şartlarını göz önünde bulundurarak, rahat giysi ve güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz. Spor ayakkabı giyilmesi de tavsiye edilir.

Dağa ulaşım ve ekipmanlar

Uçuş için tüm ekipmanlar, Pilot tarafından sağlanır. Pilotlar ve uçucular gereken malzemelerini alıp, genelde uygun arazi araçları ile, 1950 veya 1965 metre yükseklikteki uçuş pistlerine doğru, 25 km'lik Babadağ yolunu tırmanır. 25 km’lik engebeli yolda yolculuk, yaklaşık 45 dakika kadar sürebilir.

Zirveye çıkıldığında, Pilot yapılacak işlemleri ve hareket planını açıklar. Burada paraşütler kontrol edilip, tulum ve kasklar giyilir. Uçacak kişiye son olarak pilot tarafından yapması gerekenler anlatılır. Yedek paraşütünü'de sırtlanan uçucular, artık uçuşa hazır hale gelir. Pilota ve paraşüte bağlı olan oturağa (harness) oturulur. Ardından rüzgarın esmesi ile şişen paraşütle, yamaç aşağı koşarak uçuşa geçilir.

Tandem Yamaç Paraşütü (pilot + 1 konuk) uçuş süresi en az 30 dakika olup; dağa çıkma, hazırlık ve diğer çalışmalarla yaklaşık 2 saat sürer. Otellerden alınma, çıkış yapılan dağdaki piste kadar ulaşım, milli park giriş ücreti, sigorta, profesyonel pilot ücreti ve otellere bırakma servisi genellikle tüm ücrete dahil edilir. Yalnız uçuşta Fotoğraf - Video gibi servisler ayrıyeten ödenir.

Ücretler

2018 sezonu için fiyatlar, paraşütle uçacağınız güne bağlı olarak, 250TL - 350TL arası değişebilir. Milli park ücreti, uçuş yapacağınız şirket tarafından uçuş fiyatına dahil edilebilir. Uçuş rezervasyonunuzu yaptırırken, bu gibi sorulara cevap bulmanızı öneririz. Burada okuduğunuz bilgiler, (Ölüdeniz/Babadağ Paragliding hakkında) çok genel olmakla beraber, güncelliğini yitirmiş de olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için, ölüdeniz bölgesinde bu gibi işlerle profesyonel uğraşan bir uzman kişi ile görüşmenizi öneririz.

Yamaç paraşütü - Havalanma Video


Uçuş için ideal zaman

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü için en ideal dönem Nisan ve Ekim ayları arasıdır fakat kış aylarında da rüzgârın orantılı olduğu dönemlerde Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapılabilmektedir.