Bayrak Bayrak
Free counters!

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Yamaç Paraşütü nasıl yapılır?

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü - Paragliding

Yamaç Paraşütü yüksek bir tepeden koşmak sureti ile havalanıp, paraşüt sayesinde havada bir süre kalıp, yavaş yavaş yere inmektir. İlk uçuşta, eğimli yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile yoğun hava alır ve pilot (yanındaki ikinci bir kişi ile) havalanır.

Gökyüzünde süzülürken, Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek, yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyimdir. Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılmaktadır. Zengin florası ile “dünya mirası” listesinde yer alan Babadağı, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne sermekte. Bu eşsiz doğada, kuşlar gibi uçmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız, teknik ayrıntıları pilotunuza bırakıp, keyfini yaşamak için size sunulan bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Babadağ uçuş pisti

Babadağında uçuş pisti

Babadağında toplam üç havalanma pisti mevcut. 1700 metre güney pisti, kalkış için çok müsait. 1800 metrelik kuzey pisti, biraz küçük ve dik. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat. Gün boyu karşıdan güney rüzgarı aldığı için, genelde 1700 metrelik pistten uçulur. Tüm pilotlar uçuş sertifikasına ve yeterli deneyime sahiptir. Profesyonel Pilotlar, bu işlemi her gün birbirinden farklı 5 kişi ile, sezon boyunca yaklaşık 1000 uçuş yapmak suretiyle, tecrübelerine tecrübe katmışlardır. Ancak emin olmak için yine de birlikte uçacağınız Pilotun lisansını sorgulayabilirsiniz. Uçuşlar sigortalıdır fakat kişisel seyahat sigortanızı da yaptırabilirsiniz.

Uçuş

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Uçuşların süresi, kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak, iki saate kadar sürebilir. Havadayken, genel kontrolü elinde bulunduran pilotun yönlendirmesi ile, “termik” denilen sıcak hava akıntılarını yakalarsanız, bu sürenin daha da uzama şansı var. Dikine hareket eden bu hava akımları, yamaç paraşütçülerini binlerce metre yükseltip, kilometrelerce uzağa götürebilir. Böylece kat edilen mesafe ve irtifa artmış olur.

Eğer yolcu isterse, pilot adranalin yükseltici, heyecanı artırıcı, artistik hareketler olan "Spiral", Ringover" gibi burgu, vida benzeri paraşütün ekseni etrafında dönüş hareketlerini yaptırır. Pilotunuz eşliğinde o muhteşem manzaraya dalmış süzülürken, sahile yumuşak bir iniş yaparsınız. İniş esnasında yalnız birkaç adım hızlı yürüyüşle pilota yardımcı olursunuz.

Belcekız sahilinde kumsalın gerisinde bulunan iniş pistlerinde hazır bulunan görevlilerin yardımları ile paraşütleri tutan kemer ve kelepçelerden kurtulursunuz.

Yamaç paraşütü kazalar

Belcekız iniş alanı uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenlidir. Şimdiye kadar en azından inişlerde ciddi anlamda bir kaza olmamıştır. Ancak yinede bazen küçük talihsizlikler yaşanabiliyor. Tabi ki ufak tefek olayların olmamasına imkan yok, siz de yolda yüyürken ayağınız bir yere takılır ve düşebilirsiniz. Ayrıca bu kazaların büyük çoğunluğunu, tek başına, hocasız gelen kişilerin yaptığı söyleniyor. Fakat herşeye rağmen istinasız tüm uçuşlarda katılımcıların yüzünde mutluluk gülücüklerine rastlanmaktadır.

Yamaç paraşütü uçuşu ön koşulları

Lisanlı ve deneyimli bir Pilotla uçacağınızdan, herhangi bir tecrübe ön koşulu yoktur. Uçuş öncesi ne yapmanız gerektiğini pilotlar kısaca anlatır. Yaş sınırı yoktur, kilo üst sınırı ise 110 kg'dır. Uçuşa başlarken sizi (inişte) ve uçuş esnasında olumsuz etkileyecek önemli bir rahatsızlığınızın olmaması ön koşulu vardır. Kalp ve dolaşım gibi rahatsızlıklarda atlanması tavsiye edilmez. Hava şartlarını göz önünde bulundurarak, rahat giysi ve güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz. Spor ayakkabı giyilmesi de tavsiye edilir.

Dağa ulaşım ve ekipmanlar

Uçuş için tüm ekipmanlar, Pilot tarafından sağlanır. Pilotlar ve uçucular gereken malzemelerini alıp, genelde uygun arazi araçları ile, 1950 veya 1965 metre yükseklikteki uçuş pistlerine doğru, 25 km'lik Babadağ yoluna koyulurlar. Virajlı yolda yolculuk, en fazla 45 dakika kadar sürebilir.

Zirveye çıkıldığında, Pilot hareket planını açıklar. Burada paraşütler kontrol edilip, tulum ve kasklar giyilir. Uçacak kişiye son olarak pilot tarafından yapması gerekenler anlatılır. Yedek paraşütünü'de sırtlanan uçucular, artık uçuşa hazır hale gelir. Pilota ve paraşüte bağlı olan oturağa (harness) oturulur. Ardından rüzgarın esmesi ile şişen paraşütle, yamaç aşağı koşarak uçuşa geçilir.

Tandem Yamaç Paraşütü (pilot + 1 konuk) uçuş süresi en az 30 dakika olup, dağa çıkma, hazırlık ve diğer çalışmalarla tüm aksiyon yaklaşık 2 saat kadar sürer. Otellerden alınma, dağdaki piste kadar ulaşım, milli park giriş ücreti, sigorta, pilot ücreti ve otellere bırakma servisi genellikle tüm ücrete dahil edilir. Uçuşta Fotoğraf, Video gibi servisler ayrıca ödenir.

Ücretler

2018 sezonu için fiyatlar, paraşütle uçacağınız güne bağlı olarak, 250TL - 350TL arası değişebilir. Uçuş rezervasyonunuzu yaptırırken, milli park ücretinin, uçuş yapacağınız şirket tarafından uçuş fiyatına dahil edildiğinden emin olun.  Burada okuduğunuz bilgiler, (Ölüdeniz/Babadağ Paragliding hakkında) çok genel olmakla beraber, güncelliğini yitirmiş de olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için, ölüdeniz bölgesinde bu gibi işlerle profesyonel uğraşan bir uzman kişiden bilgi almanızı öneririz.

Yamaç paraşütü - Havalanma Video


Uçuş için ideal zaman

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü için en ideal dönem Nisan ve Ekim ayları arasıdır fakat kış aylarında da rüzgârın orantılı olduğu dönemlerde Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapılabilmektedir.