logo - infethiye
Sabır, Farkındalık, Aşk Rubaileri

Sabır üzerine
Sabır sıkıntının anahtarıdır
Gerçek Aşk/Sevgi
Aşk Rubaileri - Mevlana

Sabır üzerine

Sabır ve Farkındalık

Çoğu zaman olmuyor işte, başaramıyorum, sıkıldım, yeter artık gibi cümleler, isteklerimize ulaşmamızı engeller. Can sıkıcı bir işe, ya da bir duruma sabırla tahammül etmek, şüphesiz istisna kişilere ait bir özelliktir. Kişiler zorlu koşullarda pek sabırlı olamıyor ve akli muhakemesini kaybediyorsa, gitgide toplumsallığını da kaybedebilir. Ama sabırlı bir insan, zorlu koşulların deneyimi sayesinde, mutluluk kapılarını açabilir. Sabırla ilgili kullanılan halk deyimleri olduğu gibi, Bilge kişilerin, söyledikleri önemli sözler de sabır gerektiren durumlarda bize yol gösterebilir:

Sabır sıkıntının anahtarıdır

Gerçek Aşk ve Sevgi

Sabır ve Farkındalık

Aşık olmakla sevmek arasındaki farkı sormuşlar, cevaplamış Şems:

Dikkatimizi şimdiki zamana çevirerek, gördüğümüz, işittiğimiz ve hissettiğimiz şeylere odaklanmalıyız. Farkındalık, değişimden önce gelir. Bize öğretilenleri, kendimizi tanımladığımız kimlikleri, bizi sınırlayan, bize ağırlık yapan, doğru nefes almamızı engelleyen korkularımızı, ardımızda bırakmalıyız. Kendimizi yaşam nehrinin akışkan, dönüştürücü, kabul edici enginliğine bırakmalıyız. Suyun içine girdiğimizde, rahatlamak yerine çırpınırsak, bu sadece su yutmamıza neden olur. Suyun tüm veçheleriyle; akarsuyla, nehirle, gölle, denizle ve okyanusla bir olmalıyız; bütün olmalı ve onunla birlikte akmalıyız.

Bilinçaltımızda biriktirdiğimiz kriterler ve toplum öğretileri, bizi biz olmaktan çıkarır ve düşünce sistemimiz, bize sormadan, durup dururken, aklımıza acılar ve hayaller getirir, vaadlerde bulunur. Ancak şehvetten aşka giden uzun bir yol vardır. Bu yola Mevlana "Seyr-i Sulük" demiş. Farkındalık ise, bu yoldaki ilk basamak ve "kendini bilmek" aşamasının temeli.

Yaşamın gerçekliği, bizleri değişime zorlamakta. Bu zorlama, kimi insanlar üzerinde uyandırıcı, hatırlamaya yönelik dürtücü bir etkiye sahip olurken, gerçeği sorguluyor ve değişime niyet ediyorlar. Kimi insanlar ise, eskiye tutunma, korku bazlı, bilinçsiz seçimlere yönelme etkisi gösteriyor. İşte bu noktada seçimlerimizin farkındalığı önem kazanıyor, varlık önünde iki seçimin bulunduğu bir yol ayrımına geliyoruz;

Kendini bilmek ve yaşamının sorumluluğunu almak mı? Kurban bilincine saplanıp, kendi dışında olanı, örneğin kişileri, sistemi, koşulları suçlayarak, kendi dışında tutunacak maddi-manevi bir dal arayışına girmek mi?

Yüreğini açmak, insan veçhesi için çetin görünen bir yoldur. Kesinlik ve bilinebilirlik taşlarıyla döşenmemiştir. Bu yol ileriye doğru giden bir yol değildir. Doğrusal değil, çok boyutludur. Kuralları kendinin koyduğu ve zihin tarafından bilinemeyecek olan dinamiklerin devreye girdiği bir alandır. Sadeliğin, güvenin, koşulsuz sevginin ve kendinin tüm parçalarını kucakladığın bir oluş halidir. Katı zihnin ayrıcalık zemininden, kalbin ve sezgilerin rehberliğine geçiştir. Görece bir aktivite çabasının yerini, izin veriş ve karar verme alır.

Sahiplenme duygusundan uzak, sevmenin, sevilmenin tadına var. Yapılmamış davranışlar, söylenmemiş sözler ile kendi kendine aşk çıkmazında kaybedeceğine, hiç beklenmeyen bir söz ile mutlu ol, beklentisiz sevin. Niye aranmadım diye, kendi kendini yiyeceğine, hiç beklenmedik bir “seni özledim” mesajı ilet.

Şehvet ve korku yolunda, mesafe kat'ediyormuş'sunuz gibi görünür, görece bir aktivite vardır, ancak atlı karınca'da olduğu gibi, aynı yerde dönmekte ve önünüzdeki hedefe bir türlü ulaşamamak'tasınız'dır. Bu yol yanıl'samaların (illüzyonların) hakim olduğu bir gerçeklik boyutudur. Yolun parke taşları korku, güvensizlik, çaresizlik harcı ile yoğrulmuştur. Burada rüyalar gerçekmiş gibi yaşanır. Bunun nedeni, kendi seçiminin yaratıcı faktörünü göremeyen varlığın, gerçek öz niteliklerini unutmuş olmasıdır. Bu yol, çabanın ve acının yoludur.

Aşk Rubaileri - Mevlana

Gitsin, güzelim, hepsi de, tek sen gitme.
Ey dost, ey gam ortağı bizden gitme.
Ey gülbeşeker, şarap koy, iç, doldur, gül.
Dünya süsü saki, allasen gitme.
Bir gün şu çiçekli dal, dolar meyvayla;
Bir gün döner istek adlı şahin, avla...
Aşk imgesi, şimdi, bir gelip gitse bile,
Bir gün gelir... artık hiç gitmez asla!
Bir tane canım var ama, yüz bin bedenim.
Can neymiş? Neymiş ki beden? İşte ben'im.
Bir başkası var ya: işte ben, ben.
O, beni sevsin diye bir başkası oldum kendim.
Cennet gelecek, derler, içersin bade,
Çevrende gülüp oynar huriler de...
Madem sonumuz bu, şimdiden hem içeriz,
Hem ellerimiz sevgilinin üzerinde.
Biz aşkta reziliz: Bize hep yanlışlar,
Sarhoşluk, cinnet ve günah yazmışlar.
Sensin yaşamak, amaç, zaman sen bu budur;
Ey dost, madem sen varsın, her şey var.
Ben aşığım Aşka; Aşk da sevdalı bana.
Aşık tene can-ten ise sevdalı can'a.
Bazen dolarım boynuna ben kollarımı,
Bazen de sürükler beni can'an yanına.
Ben, işte dağım: sesim sözüm sevglimin.
Ben, işte resim: ressamı sensin resmin.
Benden geliyor sanma bu sözler, asla:
Ses, işte, anahtarla açılmış kilidin.
Aşk, özge ateştir: ısınır onda ayaz;
Yandıkça o, taşlar yumuşar, sert kalamaz.
Varsın aşık günaha girsin, hoş gör:
Sevda şarabından içmiş arlanmaz.
Dön aşkın çevresinde: gün işte bu gün.
Dön. Dön. Çılgın kalbini yermez dönüşün.
Yangınla sınav ölüm-kalım özge savaş:
Vuslat bu, kucaklaşma, zifaf, mutlu düğün.
"Aşk bir kuru ses," derler, sunturlu yalan.
"Aşk umdun" derler, "buldun var oyalan."
Bizlerde saadet hep can içre olur...
"Cennet yedi kat arşta mı"? derler, bu yalan.
Aşkın gönlümle cenkleşirken, tam o an
çırçıplak, yalnayak kaçıp gitti bu can.
Kim bende akıl var sanmaktaysa deli...
Benden sakınan: işte odur aklı olan.