Bayrak Bayrak
Free counters!

Mevlana Şiirleri, Aşk Bilge Sözleri

Mevlâna Şiirleri
Mevlananın eşine yazdığı şiirler

Mevlana Sözleri

Ağlayabilirmiyim gönlüm müsadenle

Ağlayabilir miyim gönlüm müsadenle, şöyle katıla katıla şimşekli bir gökyüzü gibi? Günaha batan tüm kirliliğim ile ağlayabilir miyim? Öylesine ama, ölesiye, bu can çıkana kadar bedenden. Nefsimin nefesi kesilesiye, pembe güller mor menekşelere düşesiye, sol yanımın ateşi yükselesiye kadar, kendi omuzumda kimseciklere yük olmadan, ağlayabilir miyim?

Aslında her gönül bir tek sevgiliye dönüktür, lakin kıblesi yanlıştır. Bulduğunu sandığı şey, gerçekte aradığı değildir. Kimisi bir gül yüzlü güzele meftun, kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur, bazısı dünyaya kanmış, bazısı mala mülke aldanmıştır, oysa her biri, bir sevgili tarafından sınanmıştır.

Bir muammadır Aşk.
Kiminin vicdanına atılan taş,
kiminin fakir gönlüne katılan aş,
kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "Aşk".

Sözünü öyle izah et ki, havas da (kendisini üstün sayan), avam da (aynı soydan gelen) istifade etsin. Herkesin aklının ereceği, fikrinin anlayacağı bir tarzda anlat. Söz söyleyen kemal sahibi olursa, marifet ve hakikat sofrasını yaydı mı, o sofrada her türlü aş bulunur. Hiç bir misafir aç kalmaz, herkes o sofrada kendi gıdasını bulur.

Surette kalırsan, putperest olursun. Her şeyin suretine bakmayı bırak, manâya bak. Hacca giderken, hac yoldaşı ara. Ha Hintli olmuş, ha Türk, ha Arap, onun şekline, rengine bakma, azmine ve maksadına bak. Rengi kara bile olsa, değil mi ki, seninle aynı maksadı güdüyor, sen ona beyaz de, o aynı senin rengindedir.

Kişinin değeri nedir? Aradığı şeydir.
Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki sen cansın.
Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin.
Bu gizli, bu nükteli sözün manâsına akıl erdirirsen,
anlarsın ki aradığın ancak sensin, sen.

Ben kimim. Beni söylediklerimde arama. Ben söylemediklerimde gizliyim, görmediğin koskoca derya gönlümdür. Gördüğün sahil ise dilim. Kıyılarıma vuran dalgalarıma şaşma, onlar Aşk"tan gel-git'im. Beni mecnundan Leyla'dan sorma, ben yalnız Mevla'dan bir iz'im.

Göğsünün içindekini hakiki gönül sanan kimse, Hak yolunda iki üç adım attı da, her şey oldu bitti sandı. Aslında tesbih, seccade, tevbe, sofuluk, günahtan sakınma, bunların hepsi yolun başıdır. Hak yolcusu aldandı da bunları varacağı konak sandı.

Mevlana ve Sözlüsü

Benim Gül'üme...

Gevher hatundan cevap - "Cemre bakışlıma"

Mevlanadan sözlüsüne cevap;

Mevlananın eşine yazdığı diğer şiir

Kaynak:

Mevlananın eşine yazdığı şiirler kısmı, Sinan Yağmurun "Mevlana'yı konu alan "Aşkın Gözyaşları" kitabından alıntılar içerir.