Reflüye iyi gelen yiyecek ve bitki çayları

Reflü hastalığı ve bilinçli beslenme

Çevresel etkenler, ayaküstü beslenme, gelişigüzel alınan ilaçlar, aşırı tüketilen sigara, alkol, fazla kilo, fiziksel hareketlerin azalması, reflü hastalığını tetikleyen faktörler arasında yer alır. Reflünün kelime anlamı "geri kaçış" dır. Mide başında olan kapakçığın esnekliğini kaybederek, mide içi asidinin yemek borusuna çıkmasına verilen isimdir. Tıbbi adı Gastroözefajial-Reflüdür. Midede ve yemek borusundaki yanma, işte bu yüzden olur.

Reflü hastalığının tipik iki bulgusu vardır. Göğüs arkasında yanma hissi ve ağza acı su gelmesi. Bu ikisinin birlikte olması reflü tanısı için yeterlidir. Bu şikayetler hastaların bir kısmında görülürken, çoğunluk hastada atipik şikayetler (tipik olmayan, sıradışı özellikler) görülür. Örneğin midede yanma, ekşime, ses kısıklığı, ses çatallanması, inatçı kuru öksürük, astım yakınmaları, boğazda takılma hissi, ağız kokusu, diş problemleri, kalp krizine benzeyen göğüs ağrıları vb. Reflü hastalığı her sosyoekonomik ve etnik grupta ve her yaşta olabilir. Reflü hastalığına 40 yaşından sonra, daha fazla rastlanır ve hastaların şu an için %50 ye yakını 45-64 yaş arasındadır. Şeker hastalarında da mide boşalma problemleri ve reflü artabilir, fakat her yaşta, hatta çocuklukta bile reflü görülmektedir.

Reflüyü tetikleyen gıda maddeleri

Her insanın sindirim sistemi gıdalara farklı tepki verir. Reflü belirtileri genellikle asitli meyveler ve içecekler, kafein, çikolata, alkol nedeniyle artarken, reflüsü olan bazı kişilerde bu gıdaların bazıları beklenen olumsuz etkiyi göstermeyebilir. Hangi gıdaların reflüyü tetiklediğini keşfetmek için, her öğünde yenilen gıdaların not edildiği bir "yemek günlüğü" tutulmalıdır. Bu günlük sayesinde, reflüye neden olan gıdalar belirlenir ve beslenme programı buna göre yapılır.

Tavsiye edilen yiyecekler, genellikle sindirimi kolay, aşırı mide asidine neden olmayacak yiyeceklerdir. Özellikle seyrek görülen yanmalarda, yemek alışkanlıkları değiştirildiğinde, hissedilir bir rahatlama sağlanabilir.

Reflü ağrılarına sebep olan alışkanlıklar

Sindirimi kolay bitki ve besinler

Fazla mide asidi üretmeyen yiyecekler:

• Elma, Muz,
• Patates (fırında veya haşlama),
• Brokoli, Lahana, Havuç, Fasulye,
• Tavuk göğsü (haşlama),
• Balık,
• Ekmek, Mısır ekmeği,
• Kepek, Yulaf,
• Esmer pirinç, Beyaz pirinç

Deneyebileceğiniz ot ve bitkiler

Ahmet Maranki'nin reflü reçetesi:

• 2 adet havuç
• Çiğ patates
• Çiğ lahana
• 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,

Sebzelerin suyu çiğ olarak sıkılır. İçine zeytinyağı eklenip karıştırılır. 20 gün boyunca sabah aç karnına içilir.

Çörekotu:

50 kg ve üstü ağırlığı olan erişkinler iki buçuk çay kaşığı, veya üç çay kaşığı dolusu; Yaklaşık 5 gr. çörekotunu günlük almaları gerekir. Ancak günlük alınan çörekotu, hiçbir zaman 8 gramı geçmemelidir. Bu miktardaki çörekotu bir defada alınabilecegi gibi, sabah-öğlen olarak ikiye bölünebilir. En az 6 ay kadar bu şekilde devam edilir. Tesiri tam olarak görüldüğünde, bir miktar azaltılabilir.

Çörekotunu sabah, yada öğle vakti almanız gerekir. Akşam alınan çörekotu reflüyü artırabilir. Reflü olmaması için, yatarken mide boş veya yarı boş olmalı. Yatma pozisyonu olarak sağ yan veya sırtüstü tercih edilmeli. Sol yan üzerine yatıldığında mide boşalması zorlaşır ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçar (reflü oluşur).

Reflü çözüldüğünde, kabızlık ve kronik farenjitin tedavisi büyük ölçüde kolaylaşır. Kronik farenjitin üç'te iki sebebinin reflü olduğu unutulmamalıdır. Her üç şikayetin tek tedavisi mideyi gereğinden fazla doldurmadan, sofradan kalkabilmekdir.

Çörekotu sabah aç karına bal ile karıştırılıp yenirse, peklik ve gaz şikayetlerini giderdiği kullananlar tarfından bildirilmiştir.

Kavrulmuş çörekotu'nun hiçbir tedavi değeri yoktur. Satan aktarlar da bazen çörekotunun çiğ veya kavrulmuş olduğunu bilmemektedir. Çiğ ile kavrulmuş çörekotunun arasındaki fark: Çiğ çörekotu çiğnendiğinde, oldukça rahatsız edici acı bir tadı vardır. Kavrulmuş çörekotu çiğnendiğinde, acı tadı yoktur, hoş kokusu vardır ve ıslak pamukta filizlenmez. Rengi daha mat görünür.
Daha fazla bilgi:

Reflüye iyi gelen bitki çayları

Kakule

Kakule: Özellikle güney Hindistanda yetişen Kakule, geleneksel bir Hint çayı olan "Chai Tea”nin içeriğinde yer almaktadır. Bitkinin medikal amaçlı kullanılan kısımları, tohumundan elde edilen yağ ve meyve kısmıdır (çekirdek ve çekirdeğin üstünü kaplayan yeşil kısım) Bitkinin uçucu yağ içeren tohumları, çeşitli hastalıkların tedavisinde ve baharat olarak kullanılır.

Kakule, Reflüye iyi gelir:
Sindirime yardımcı olur, bağırsak parazitlerini temizler, şişkinliği alır, mide ağrısını hafifletir, mide kramplarına iyi gelir, vücudu temizler, ağız kokusunu giderir, kusma ve mide bulantısına iyi gelir, kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Isırgan otu:
Isırgan otu yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeniyle pek çok kültürde kullanılmaktadır. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılır. Sindirim sistemini ve diğer organları temizler - düzenler, idrar söktürücü, yüksek miktarda demir içerir, karaciğeri, böbrekleri temizler, öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir, saman nezlesinin tedavisinde kullanılır.

Çay demlerken dikkat etmeniz gerekenler:

Alkol - Sigara ve reflü

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu (kapatıcı mekanizma) reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Sigara ve tütün ürünleri, bu kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir. Diğer bir etki ise mide asit miktarını artırmasıdır. Her ikisi bir arada görüldüğünde reflü oluşumu kolaylık kazanır.

Sigara içenlerde, anlamlı bir kötüleşme olmadığı söylense de, sigara içme  bırakıldığında, şikayetlerde ciddi bir gerileme kaydedildiği görülmektedir.

Alkol, özellikle mayalı içecekler (bira ve kırmızı şarap) reflüyü artırıcı etki gösterir. Alkol mide boşalımını geçiktirmekte, mide içi basıncının uzun süre yüksek kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda alt ösafagus sfinkterinin (kapatıcı kasının) basıncını düşürerek reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Obezite ve reflü

İlaç tedavisi

İlaç tedavisinde, genelde asit salgısını azaltan, yada asidin zarar vermesini engelleyen ilaçlar kullanılır. Örneğin;

• Mide asitlerini nötralize eden antasit ilaçlar,
• Mide asidi üretimini engelleyen histamin H2 blokerleri,
• Proton pompa inhibitörleri

Eğer ilaç tedavisi ile hastanın şikayetleri geçmiyorsa, ya da ilaç tedavisi kanama gibi yan etkiler meydana getiriyorsa, cerrahi tedavi seçeneği söz konusu olabilir.

Özet

Özetlemek gerekirse, reflüye benzer şikâyetlerinizde, doktorunuza gitmeyi ertelemeyin. Size söylenen ilaçları zamanında alın ve diyet-yaşam alışkanlığınızda kısıtlama değil, değişiklikler yapın. Sindirim ağızda başlar; diş hekiminize bir gözükün. Eş zamanlı burun, boğaz ve akciğer probleminiz olabilir, doktorunuzla bunları konuşun.

Başlangıçta ciddi bir araştırma yapılmalı, kilo problemi varsa giderilmeli, yeme ve yaşam alışkanlıklarında basit değişiklikler yapılmalı, en fazla tetikleyen gıdalar kısıtlanmalı. Yağlı ve kızarmış güzel bir yemek sadece reflü hastaları için değil, birçok kronik hastalıkta ve hatta normal sağlıklı kişide de tercih edilmemelidir. Diyete dikkat ettiğinizde, size neyin iyi gelip gelmediğini kısa sürede keşfedeceksiniz.

Nane gibi bazı bitkisel çaylar, sindirim için iyi olmasına karşın, reflü belirtilerini arttırabilir. Bitkisel çayların, aynı ilaçlarda olduğu gibi, olumsuz yan etkileri olabilir, tansiyon, şeker, uyku, depresyon, kan sulandırıcı ilaçlar ve daha pek çok ilaçla etkileşime geçebilir, bu ilaçların etkisini arttırabilir. Bu nedenle  düzenli ilaç kullananların, bitki çayları tüketmeden önce, araştırma yapmasını öneririz. Bitki çayları ve bitkisel desteklerin gebelik ve emzirme döneminde de tüketilmesi tavsiye edilmez.

Kaynaklar:

bitkicaylarininfaydalari.com
mailce.com
iyigelenyiyecekler.com
sifalibitkim.com
mydearbody.com
sifalibitkilerinfaydalari.com
hemensaglik.com
beslenmedestegi.com
medicalpark.com.tr