Bayrak Bayrak
Free counters!

Mantar ve iltahaplara karşı şifalı otlar

Mantar ve iltahaplara karşı çay ağacı otu
Altınmühür otu, güçlü bir antibiyotik
İltihaplara karşı lavanta otu
Evelik otu
Çok yönlü şifalı ot - Civanperçemi
Dere otu - e vitamini ve c vitamin deposu

Mantar ve iltahaplara karşı çay ağacı otu

Çay ağacı otu

Avustralya kökenli çayağacı otu, güçlü iyileştirici etkisi kulaktan kulağa yayılınca, Avustralya’nın yıllık çayağacı yağı üretimi 20 tondan 140 tonun üzerine çıktı. Avustralyalı kimyacılar, çayağacı yağının özellikle candida’ya karşı çok etkili olduğunu ortaya koydular.

Candida, insanlarda ve hayvanlarda mantar hastalığına yol açabilen bir maya cinsidir, en önemli türü Candida albicans'tır. Türkçe "kandida" olarak okunur. Araştırmalar çayağacı yağı içeren krem ve yıkama sularının, mantar enfeksiyonlarına karşı çok etkili olduğunu ortaya koydu.

Vajina tedavisi:

Nüks eden mantar enfeksiyonları için İki-üç damla çayağacı yağını bir yemek kaşığı yoğurtla karıştırın ve sonra karışımı bir tampona emdirin. Tamponu altı gün boyunca her gece vajinaya yerleştirin. Aynı tarifi kakule yağı (Elettaria cardamomum) ile de yapabilirsiniz.

Altınmühür otu

Altın mühür (Hydrastis canadensis) Amerika’nın bölgelerinde yabani yetişen bir bitkidir ve aşırı hasat yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Azalan doğal besin takviyeleriyle birlikte altın mühür ticari olarak Amerikanın mavi dağlarında yetiştirilir. Altınmühür, içerdiği berberin ve hidrastin bileşikleri sayesinde, güçlü bir antibiyotiktir. Araştırmalar, bu bileşiklerin iltihaba karşı etkili olduğunu gösterdi. Altınmühür, aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarıcı özelliklere de sahip. Bu bitkiyi, başka bir antibiyotik olan ekinezya ile karıştırarak kullanılabilirsiniz. Her iki bitkiyi de oral yoldan çay, tentür ya da kapsül şeklinde alabilirsiniz.

Lavanta otu:

"Lavanta", (Lavandula) Botanikte (Lavandula angustifolia) olarak tanımlanan, ballıbabagillerden, mavi veya mor renkli çiçeklerinin kokusu sanayinde kullanılan bir bitki. Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Banyo küvetinize, losyonlarınıza ve tamponlarınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmanız tavsiye edilir. Çayağacı otu, adaçayı, ya da Alman papatyası yağı da kullanabilirsiniz.

Evelik otu:

Bir başka bir formül de: 30 gram evelik kökü (Rumex crispus-efelek), 60 gram ekinezya kökü, 30 gram altınmühür kökü ve 30 gram ginseng kökü. Bu bitkileri karıştırıp, bir çay hazırlayın. Ya da bitkileri toz haline getirip, karışımı doğal gıda dükkanlarından alabileceğiniz, boş jelatin kapsüllere doldurun, bunları günde iki ya da üç kapsül olmak üzere uzun zaman kullanılabilirsiniz.

Çok yönlü şifalı ot - Civanperçemi

Civanperçemi Beyaz bitki

Civanperçemi, hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz şifalı bir bitkidir. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu kullanılmaktadır. Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı, veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Civanperçemi, (Achillea millefolium) yöresel olarak akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır.

Civanperçemi'nin faydaları

Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok faydalıdır. Genç kızların ve yetişkin kadınların adet dönemlerinde, genellikle sırt ağrıları ve göğüslerin aşırı duyarlılığı ile bağıntılı ağrılara karşı kullanılır.

Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Yumurtalık iltihaplanmasında 3-4 haftalık bir kür şeklinde yapılan, civanperçemi oturma banyolarının daha ilkinde ağrılar azalmaya başlar ve iltihap yavaş yavaş geriler. Bu banyolar aynı zamanda, dölyatağı (rahim) akıntılarında ve genç kızlarda görülen beyaz akıntıda da etkili olabilir. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı içmek gerekir. Adet kanamaları başlamakta geciken genç kızlar da bu kürü uygulayabilirler.

Rahatsız edici vajinal kaşıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilir. Miyomlar da (kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzun bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında iyileşebilir. Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzluk ve başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır.

Civanperçeminin en iyi şekilde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini, orada kan üretimini düzene soktuğunu (kan yapıcı) özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir.

Civanperçemi - Sarı

Mide kanamalarında, basur (hemoroid) kanamalarında olduğu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karşı çayı kısa sürede başarı sağlayabilir. Soğuk algınlıklarında, sırt veya romatizma ağrılarında civanperçemi çayı elden geldiğince sıcak olarak içilmelidir.

Bitki çayı böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur, iştahsızlığı giderir, gazları ve mide kramplarını, karaciğer düzensizliklerini, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder. Bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek, dışkılamayı kolaylaştırır. Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı etkili olduğu için, bitki çayı koroner yetmezliğinde de önerilir.

Yüzeysel damarları genişletebilme özelliği sayesinde, yüksek kan basıncına (hipertansiyon) karşı başarıyla kullanılabilir. Düzenli içilen bitki çayı ile migren hafifletilir. Üriner sistem üzerindeki antiseptik etkisi sayesinde, idrar kesesi iltihabına karşı önerilmektedir. Yüksek tansiyon ile bağlantılı tromboz (damarda veya kalpte kanın pıhtılaşması) da önemli bir yardımcı olarak bilinir. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanabilir.

Civanperçemi Kullanımı

Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki veya 2-3 adet çiçekli sap, orta boy su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Bitki tentürü:

Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur, kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve bu süre sonunda süzülür.

Merhemi:

100 gr. tuzsuz tereyağı, veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı şekilde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

Oturma banyosu:

Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr. kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

Dereotu zengin E-vitamini deposu!

Dereotu

Latince: Anethum graveolens
İngilizce: Garden Dill
Almanca: Dill

Dereotunun sapları ve yaprakları zengin E-vitamini deposudur. C-vitamini bakımından öylesine zengindir ki, miktar olarak E-vitamininin tam on katıdır. Ayrıca özellikleri: Hipotiroid, İştah kesici, Osteoporoz, Guatr, Helicobakter pylori, Antibiyotik agonisti, Menopoz şikayetleri, Hemeroid (basur), Tiroid nodüllerine karşı.

Bir hafta boyunca, öğünlerinize başlamadan önce tüketeceğiniz bir yemek kaşığı dolusu dereotu, ileride gelişebilecek tiroid şikayetlerine karşı mükemmel bir önleyici olabilir. Bir yıl içerisinde üç-dört kez, bir hafta boyunca, her öğün öncesinde, bir yemek kaşığı dolusu tüketmek tavsiye edilir.

Menepozda olan bayanlar

Dereotu menepoz şikayeti olan bayanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Menepoza bağlı ateş basması ve terleme şikayetlerinde faydalıdır. Dereotu uygulamasına başladıktan birkaç gün sonra, ateş basmaları ve terlemeler giderek azalmaya başlar.

Zayıflamak isteyenler

Zayıflamak isteyenlere, veya zayıflama diyeti uygulayanlara, her öğünden onbeş dakika önce bir yemek kaşığı dolusu taze dereotu tüketmeleri tavsiye edilir. Dereotu, sofraya oturduğunuzda daha az yemek yemenize, iştahınızın kapanmasına ve doygunluk duygusunun erken başlamasına neden olur.

Helicobakter Pylori

Mide rahatsızlıklarına neden olan helicobakter pylori bakterisi, ileri evrelerde mide kanserine de sebep olabilmektedir. Dereotunun içerdiği safranen etkin maddesi, helicobakter pyloriye karşı savaşan önemli antibakteriyellerden bir tanesidir. Bu bakteriye karşı mükemmel bir destekleyicidir. 

Romatizma hastaları

Dereotu, hem romatizma hastalarına yardımcı hem de gelişecek veya gelişmekte olan iltihaplı romatizmaya karşı da önleyici ve yardımcı tedavi sunabilmektedir.

Hemeroid (basur)

Hemeroid şikayetleriniz sık sık tekrar ediyor ise, sofranızda öğünleriniz öncesi dereotu tüketimine önem veriniz. Yılda birkaç kez birer haftalık uygulayacağınız dereotu, hemeroid şikayetlerinizin tekrarına karşı iyi bir önleyici güç oluşturacaktır.

Tiroid nodüllerine karşı

Dereotu tiroid hormonlarını dengeleyip, sağlıklı çalışmasına yardımcı olurken, aynı zamanda nodüllerin küçülmesinde veya tamamen yok olmasında da etkilidir. Birkaç milimetre büyüklüğündeki nodülleri tamamen yok edebilirken, santim düzeyinde nodüllerin küçülmelerinde etkili olabilir.

Not: Hekiminizin önerdiği ilaçlar var ise, mutlaka kullanınız. Bitkilere karşı alerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Burada tanıttığımız bitkiler yetişkinler içindir. Okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan, buradaki bilgiler ile kendinize teşhisler koymayınız. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan neticede bir uzman hekimdir.

Kaynak:

kadinlariz.com

Sarımsak ile Vajina enfeksiyonu ve yumurtalık iltihabı tedavisi