Bayrak Bayrak
Free counters!

Sarımsak - Tedavi amaçlı kullanımı

Önsöz
Sarımsağın faydaları
Sarımsağın kanıtlanmış yararları
Sarımsağın kullanım alanları ve ilaç tarifleri
Vajina mantar enfeksiyonu ve yumurtalık iltihapı tedavisi
Zayıflamak için sarımsak çayı
Sarımsak nasıl tüketilmeli?
Sarımsağın olası yan etkileri

Sarımsak - Doğal bir ilaç!

Doğal ilaç sarımsak

Doğal bir ilaç olan sarımsak, insan vücudundaki rahatsızlıkların adeta panzehiridir. Yüzyıllardan beri dünyada hem sofraların vazgeçilmez bir yiyeceği, hem de çeşitli hastalıklar için şifa amacı ile kullanılmaktadır. Anavatanı Türkistan, diğer bir rivayete göre Hindistan olan ve mutfağımızdan eksik etmediğimiz sarımsağın tarihi, oldukça eskilere dayanır. Sarımsak, pırasa ve soğan ile akrabadır.

Sarımsağın etken maddesi "allin"dir. Allin alındıktan sonra, enzimatik olaylarla “allicin” olarak vücutta değiştirilir. Bu maddenin insan vücudunda oksitleyici etkisi vardır. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren, taşıdığı bu kükürtlü uçucu yağdır. (Allicin) Sarımsak kolera, veba gibi salgın hastalıklarda antiseptik (mikrop öldürücü) olarak kullanılmıştır.

Sıklıkla “sarmısak” olarak da isimlendiren sarımsağın, en iyi kaliteye sahip olanı, germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir. Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun üretildiği yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Raf ömrü uzun, tadı ve kokusu keskindir. Burada yetişen sarımsaklar, bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmadan saklanabilir. Taşköprü sarımsağı beyaz, iri ve serttir, yerken insanın gözünü yaşartabilir.

Orta çağda özellikle kolera, veba gibi salgın hastalıklar ile mücadelede kullanılmıştır. Milattan 1500 yıl önce, Mısırlı bir doktorun, 22 sarımsak reçetesi varmış. Baş ağrıları, boğaz ağrıları ve halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde sarımsak öneriliyormuş. Herodot’a göre Mısırlılar piramitlerin yapımında çalıştırdıkları işçilere güç kazandırmak için, her öğün sarımsak, soğan ve turp yediriyorlarmış. 2. Dünya savaşı sırasında, yaralandıkları zaman, yaralarının mikrop kapmasını önlemek için, sarımsağı ezerek, yaranın üzerine koyarak, Rus askerleri tedavi edilmiş.

Kokusu nedeni ile birçok alanda tüketmeye çekinsek de, sağlığımız için faydaları oldukça fazla. Yapısında bulundurduğu iki güçlü antibiyotik, bol iyot ve kükürt ile, iştah açıcı özelliği, tansiyon düşürücü, solucan düşürücü, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, kanı sulandırıcı, kan temizleyici, kötü kolesterol LDL’yi düşürücü, kan pıhtılaşmasını azaltıcı etkileri vardır.

Antiseptik etkisi, kendine has kokusu ile, içindeki allicin’den ileri gelir. Bakteriler üzerinde üremeyi azaltıcı ve öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu engellemektedir. Kansere karşı üstün koruyucu, hemeroide faydalı, bronşit, astım, varis, siyatik ve romatizma ilacı olarak da kullanılır.

Uzmanlar, sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek, oralara kan gitmesini sağladığını belirtmektedir. Ayrıca bütün salgı bezlerini çalıştırarak, vücudu zehirlerden temizlemek suretiyle, dinç olmayı, uzun yaşamayı sağladığı söylenmektedir.

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın kanıtlanmış yararları

Sarımsağın kullanım alanları ve ilaç tarifleri

Yarım litre kaynatılmış ve soğutulmuş suya, bir baş sarımsak ve yarım limon kabuğu, dilim dilim doğranıp, içine atılır. Kapağı kapatılıp, karanlık bir ortamda 4 gün bekletilir. Sonra içinden posası alınır. Kışa girerken, ya da kış aylarında, bu doğal antibiyotiğin yemeklerden önce, bir yemek kaşığı tüketilmesi önerilir. Dışarıdan gelen mikrop ve virüslere karşı etkilidir. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Yıllanmış sarımsak ekstraktı

Anadolu’da yaşayan insanların yıllardır kullandığı, yıllanmış sarımsak ekstraktı, şöyle hazırlanmaktadır:
1 kilo sarımsak soyulup, iyice ezilir. Bir kavanozun içine koyulan ezilmiş sarımsakların içine, 1 litre su, 5 adet limon sıkılarak, karıştırılır. Bu karışıma 1 litre sirke eklenir. Bunlar karıştırıldıktan sonra, kavanozun kapağı sıkılıp, karanlık ve serin bir yerde 6 - 10 ay arası bekletilir. Daha sonra yıllanan sarımsak, günde 1 tatlı kaşığı tüketilir. Hiçbir yan etkisi olmayan bu karışımın, kokusuz ve çok lezzetli bir tadı vardır.

Limon suyu sarımsak tarifi

25 adet limon sıkılır. İçerisine 250 gr. ezilmiş sarımsak eklenir. 25 gün serin bir yerde bekletilir, sonra süzülür. Renkli cam bir kavanozda muhafaza edilir. Bir çay bardağı ılık suya, bir kaşık konur, akşam yemeklerinde içilir. Uzun bir süre alınmalıdır. Diğer bir tarif!

Damar sertliğine karşı

Aterosklerozda (damar sertliği) kolesterol, yüksek tansiyon, idrar söktürücü, mide-bağırsak enfeksiyonlarında ve bakterisit olarak bir baş sarımsak ezilir. 200-300 gr. yoğurtla karıştırılır. Bir gece bekletilir ve ertesi gün 2-3 defada yenilir.

Tansiyon düşürücü (4 farklı tarif)

Kurt düşürücü (solucan, şerit)

Sarımsak şurubu

Sinirleri yenileyici

Sırt, siyatik ve cerrahi yara ağrıları için tarifler

Sokmalarda
El ve ayak titremesinde
El ve ayak titremesinde; sedef çiçeği, incir ve sarımsak birlikte yenilir.
Gripte
Sarılıkta
Romatizmada
Nefes darlığında
Kolesterolde
Enfeksiyonlarda
Migrende
Diş ağrısında
Saçları büyütmek için
Buğday bitlenmesi
Zehirli hayvanın odaya girmesini önlemek
Sağırlıkta..
Egzamada..
Yaraları geçirmek için
Arpacık, egzama ve basur
Nasırda
Vücuda batan herhangibir şeyi çıkarmak için
Hızlı çöküntülerden kendini korumak için
Böbrek ve safra taşlarını eritmek için..
Karaciğer temizliği için..
Uykusuzluğa karşı..
Sağlık için sarımsak sütü

Sarımsak yağının faydaları

• Kandaki kolesterol miktarını ve yüksek tansiyonu düşürür,
• Mikrop öldürücüdür,
• Kanserden korur,
• Damar sertliğini önleyici, kalbi kuvvetlendirici etkileri vardır,
• Bağırsak solucanların düşürülmesine yardımcı olur,
• Astım, bronşit, verem, nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır,
• Balgam söktürür,
• Saç dökülmesinde ve saç kırılmasında kullanılmaktadır,
• Saçların uzamasına yardımcı olur,
• Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür,
• Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar esnasında faydalıdır,
• Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur,
• Mesane taşlarını düşürür, böbreklerde taş oluşmasını önler.

Limon suyu sarımsak mucizesi

Çiğ sarımsağın kokusundan kurtulma yöntemleri

1- Sarımsaklı yemekten sonra yarım, ya da bir demet maydanoz yiyin.
2- Bir çay kaşığı kahve yiyin.
3- Karanfil çiğneyin.
4- Kekik ya da nane gibi kokulu otlar yiyin.
5- Elma yiyin.

Vajina enfeksiyonu ve yumurtalık iltihabı tedavisi

Araştırmalara göre, yumurtalık iltihabı, jinekolojik vizitelerin neredeyse yarısını oluşturuyor. Bu iltihabın çeşitli nedenleri var. En yaygın olanı ise mantar enfeksiyonudur. Yakın zamana kadar, yumurtalık iltihabının en yaygın tedavi yöntemi reçeteli anti fungal (mantar) ilaçları idi. Son birkaç yıl içinde, bu ilaçlar yerini reçetesiz satılan ilaçlara bıraktı ve kadınlara mantar enfeksiyonu olduğundan emin oldukları sürece, kendi kendilerini tedavi edebilme imkanı sunuldu. Fakat, neyle karşı karşıya olduğunuzu tam olarak bilmiyorsanız, yumurtalık iltihabını kendi kendinize tedavi etmeye çalışmamalısınız.

Yumurtalık iltihabı, sadece cinsel hayatı değil, sağlığı da tehdit eder. Bu tür enfeksiyonlarda, antibiyotik özellikleriyle mikropların en büyük düşmanı olan sarmısağa güvenebilirsiniz.

Dr. James Duke, "Yeşil Eczane" adlı kitabında, sarmısağın iltihap karşıtı özelliğini şöyle anlatıyor: “Maine’in ormanlık tepelerinde saygı duyduğum ve hayran olduğum bir herbalist (Bitki uzmanı) yaşıyor. Avena Botaniğin kurucusu ve "The Roots of Healing" adlı kitabın yazarı Deb Soule. Yıllar boyu birçok kadın, Soule’a vajinal mantar enfeksiyonlarını nasıl tedavi edebileceklerini sormuş, Soule de her seferinde onlara, şunu tavsiye etmiştir:

"Sarımsağın üzerinde herhangi bir çizik meydana gelmemesi için, bir diş sarmısağı dikkatli soyun. Temiz bir gazlı beze sarın, temiz bir iplik ile iliştirip bağlayın. Böylece tampon benzeri küçük bir bohça elde edeceksiniz. Bu bohçayı altı gece boyunca kullanın."

Bu yöntem, birçok vakada enfeksiyonu tedavi etmişti. Sarmısağın iltihap karşıtı güçlü özelliklerini bildiğim için buna hiç şaşırmadım.

Yumurtalık iltihabına karşı bir tarif:

Bir çay kaşığı taze sarmısak suyunu, birkaç yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. İster tampona emdirip kullanın, ister semptomlar devam ettiği sürece, karışımla iltihaplı bölgeyi günde iki kez yıkayın. Bu yöntem son derece etkili olacaktır. Ezilmiş taze sarımsak suyunun ve kurutulmuş sarımsağın olağanüstü anti-fungal (mantari) özellikleri vardır. Vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olan mikrobun baş düşmanı olan "allicini" sarmısağın içeriğindeki bileşiklerin en önemlisidir.

Zayıflamak için sarımsak çayı

Uzman Doktor Ender Saraç, zayıflamak için atılması gereken ilk adımın, kendini hazır hissetmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Laf olsun diye başlanan diyet ve egzersizlerin sonu gelmez. Diyet aceleye getirilecek bir şey değildir. Konsantre olmayı ve istek duymayı gerektirir. İnce bir bedene sahip olmak isteyenler, bunu başaracaklarına inanmaları ve şu imgeleme egzersizini yaparak, beyinlerini de buna inandırmalarını tavsiye ediyor: “Rahat bir koltuğa oturun, geriye yaslanın ve bedeninizi hissetmeye çalışın. Kendinizi 3 ay sonraki daha güzel, daha ince, daha güçlü, daha mutlu ve daha sağlıklı halinizle düşleyin - telkinleyin. 3 ay sonra böyle olacağınıza inanın ve geleceği olmuş kabul edin. Bu enerji ve inancın, birkaç dakika boyunca tüm hücrelerinize akmasına izin verin.”

Zayıflamanın beyinde başladığını ve ağızda devam ettiğini belirten Ender Saraç, zayıflama sürecini hızlandırmak isteyenlere, sabah-akşam sarımsak çayı içmelerini öneriyor. Saraç, bu çayın nasıl yapıldığını şöyle anlatıyor:
“2 bardak suyun içine 4-5 adet parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil veya, 4-5 adet parçalanmış kuru zencefil koyun. Yaklaşık 6 dakika kadar kaynatın. Daha sonra karışımın içine 2 adet büyük veya, 3 adet küçük sarımsak ve yarım tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu katın. Ilınınca 2 küçük kahve kaşığı bal ekleyin. Bu çaydan her sabah ve akşam birer fincan için.

Sarımsak çayını, çok açken veya, çok tokken içmeyin. Hedeflediğiniz kiloya inene kadar, birkaç hafta süreyle belirtilen oranda tüketmeye devam edin.”

Zayıflarken, dikkat edilmesi gerekenler:

Sarımsak nasıl tüketilmeli?

Sarımsağın birçok kullanma şekli olabilir: Çiğ sarımsak, pişmiş sarımsak, sarımsak tozu, sarımsak yağı, kokusuz sarımsak tabletleri. Sarımsağın tüketilmesi konusunda bazı farklı öneriler vardır. Kimi hem çiğ, hem pişmiş kullanılabileceğini belirtirken, bazıları yalnız çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini, bazıları da sadece pişmiş olarak alınması gerektiğini belirtmektedir. Ama genel kullanım tavsiyesi daha çok çiğ olarak tüketilmesi yönündedir. Sarımsağın faydalı olabilmesi için, ağızda çiğnenmesi, veya yoğurda katarak, yenilmesi sağlık için daha uygun olduğu belirtilmektedir.

Sarımsağın içindeki "alliin" adlı maddenin etkili olabilmesi için, sarımsak dişlerindeki allinaz enzimiyle etkileşime geçerek, allisin adlı maddeye dönüşmesi gerekir. Sarımsak çiğnenmeden yutulursa, söz konusu enzim ile etkili hale gelemeyen alliin, midede ajoene dönüşür ve yalnızca kan sulandırıcı etki yapar. Bu yüzden sarımsağın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için, çiğnenerek yenmesi veya, bunun yapılması zor geliyorsa, bağırsakta çözünen sarımsak kapsüllerini kullanmak diğer bir alternatif. Ancak bu konuda seçici olmakta yarar var.

Sarımsağın olası yan etkileri

Sarımsak aşırı tüketildiğinde, bazı yan etkileri olabilir. Sarımsağın yapısında yüksek oranda kükürt bileşikleri bulunması, bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, aşırı miktarda çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında bağırsak gazlarına ve bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden olabilir. Özellikle tansiyon problemi olanlar, daha dikkatli olmalıdır. Çiğ sarımsak tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlarda çiğ sarımsak bir tür anemiye (kansızlığa) neden olabilir.

Sarımsak aşırı kullanıldığında:

Sarımsak tüketenler, eğer kendilerini daha yorgun, halsiz ve ağırlaşmış hissediyorsa, gözlerinizde kararmalar veya pul pul olmalar yaşıyorsanız, hafif baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü mevcutsa, sarımsaktan şüphelenebilirsiniz.

Kaynak:

Nazan Başoğul - hakaynasi.com
milliyet.com.tr - doganin-ilaci-sarimsak
Uz. Dr. Ender Saraç