Sarımsak ve tedavi amaçlı kullanımı

Önsöz
Sarımsağın faydaları
Sarımsağın kanıtlanmış yararları
Sarımsak ilaç tarifleri - kullanım alanları
Vajina mantar enfeksiyonu ve yumurtalık iltihapı tedavisi
Zayıflamak için sarımsak çayı
Sarımsak nasıl tüketilmeli?
Sarımsağın olası yan etkileri

Önsöz

doğal ilaç sarımsak

Sarımsak, tek kelimeyle doğal bir ilaçtır. Uzmanların ifadesiyle “Sarımsak, insan vücudundaki rahatsızlıkların adeta panzehiridir.” Yüzyıllardan beri bütün dünyada hem sofraların vazgeçilmez bir yiyeceği, hem de çeşitli hastalıklar için şifa amacıyla kullanılmaktadır. Anavatanı Türkistan, diğer bir rivayete göre Hindistan olan ve mutfağımızdan eksik etmediğimiz sarımsağın tarihi, oldukça eskilere dayanıyor. Hem Yüce Kitabımız’da, hem de hadîslerde geçen sarımsak, pırasa ve soğan ile akrabadır.

“Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin” demiştiniz.” (Bakara Suresi -Âyet 61)

“Sarımsak yiyiniz, onunla tedavi olunuz. Zira sarımsak yetmiş derde devadır.” (Hadîs-i şerif)

Sarımsağın etken maddesi Allin’dir. Allin alındıktan sonra, enzimatik olaylarla “Allicin” olarak vücutta değiştirilir. Bu maddenin insan vücudunda oksitleyici etkisi vardır. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren, taşıdığı bu kükürtlü uçucu yağdır. (Allicin) Sarımsak kolera, veba gibi salgın hastalıklarda antiseptik (mikrop öldürücü) olarak kullanılmıştır.

Sıklıkla “sarmısak” olarak da isimlendiren sarımsağın, en iyi kaliteye sahip olanı, germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir. Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Dünyanın en kaliteli sarımsağı burada yetişir. Raf ömrü uzun, tadı ve kokusu keskindir. Burada yetişen sarımsaklar, bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmadan saklanabilir. Taşköprü sarımsağı beyaz, iri ve serttir, yerken insanın gözünü yaşartabilir.

Orta çağda özellikle kolera, veba gibi salgın hastalıklar ile mücadelede kullanılmıştır. Milattan 1500 yıl önce, Mısırlı bir doktorun, 22 sarımsak reçetesi varmış. Baş ağrıları, boğaz ağrıları ve halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde sarımsak öneriliyormuş. Herodot’a göre Mısırlılar piramitlerin yapımında çalıştırdıkları işçilere güç kazandırmak için, her öğün sarımsak, soğan ve turp yediriyorlarmış. II. Dünya savaşı sırasında, yaralandıkları zaman, yaralarının mikrop kapmasını önlemek için, ezerek, yaranın üzerine koymak üzere Rus askerlerine sarımsak verilmiş.

Kokusu nedeni ile birçok alanında tüketmekten çekinsek de, sağlığımız için faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yapısında bulundurduğu iki kuvvetli antibiyotik, bol iyot ve kükürt ile, iştah açıcı özelliği, tansiyon düşürücü, solucan düşürücü, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, kanı sulandırıcı, kan temizleyici, kötü kolesterol LDL’yi düşürücü, kan pıhtılaşmasını azaltıcı etkileri vardır.

Antiseptik etkisi, kendine has kokusu ile, içindeki allicin’den ileri gelir. Bakteriler üzerinde üremeyi azaltıcı ve öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu engellemektedir. Kansere karşı üstün bir koruyucu, hemeroide faydalı, bronşit, astım, varis, siyatik ve romatizma ilacı olarak sarımsağın faydaları ve kullanıldığı yerler bir hayli çoktur.

Uzmanlar, sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek, oralara kan gitmesini sağladığını belirtmektedir. Ayrıca bütün salgı bezlerini çalıştırarak, vücudu zehirlerden temizlemek suretiyle, dinç olmayı, uzun yaşamayı sağladığı söylenmektedir.

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın kanıtlanmış yararları

Sarımsak ilaç tarifleri - kullanım alanları

Yıllanmış sarımsak ekstraktı

Limon suyu sarımsak tarifi

Damar sertliğine karşı

Tansiyon düşürücü (4 farklı tarif)

Kurt düşürücü (solucan, şerit)

Sarımsak şurubu

Sinirleri yenileyici

Sırt, siyatik ve cerrahi yara ağrıları için tarifler

Sokmalarda

El ve ayak titremesinde

El ve ayak titremesinde; sedef çiçeği, incir ve sarımsak birlikte yenilir.

Gripte

Sarılıkta

Romatizmada

Nefes darlığı

Kolesterolde

Enfeksiyonlarda

Migrende

Diş ağrısında..

Saçları büyütmek için

Buğday bitlenmesi

Zehirli hayvanın odaya girmesini önlemek

Sağırlıkta..

Egzamada..

Yaraları geçirmek için

Arpacık, egzama ve basur

Nasırda

Vücuda batan herhangibir şeyi çıkarmak için

Hızlı çöküntülerden kendini korumak için

Böbrek ve safra taşlarını eritmek için..

Karaciğer temizliği için..

Uykusuzluğa karşı..

Sağlık için sarımsak sütü

Sarımsak yağının faydaları

• Kandaki kolesterol miktarını ve yüksek tansiyonu düşürür,
• Mikrop öldürücüdür,
• Kanserden korur,
• Damar sertliğini önleyici, kalbi kuvvetlendirici etkileri vardır,
• Bağırsak solucanların düşürülmesine yardımcı olur,
• Astım, bronşit, verem, nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır,
• Balgam söktürür,
• Saç dökülmesinde ve saç kırılmasında kullanılmaktadır,
• Saçların uzamasına yardımcı olur,
• Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür,
• Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar esnasında faydalıdır,
• Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur,
• Mesane taşlarını düşürür, böbreklerde taş oluşmasını önler.

Limon suyu sarımsak mucizesi!

Çiğ sarımsağın kokusundan kurtulma yöntemleri

1- Sarımsaklı yemekten sonra yarım, ya da bir demet maydanoz yiyin.
2- Bir çay kaşığı kahve için.
3- Karanfil çiğneyin.
4- Kekik ya da nane gibi kokulu otlar yiyin.
5- Ağzı misvaklayın.
6- Elma yiyin.

Vajina enfeksiyonu ve yumurtalık iltihabı tedavisi

Araştırmalara göre, yumurtalık iltihabı, jinekolojik vizitelerin neredeyse yarısını oluşturuyor. Bu iltihabın çeşitli nedenleri var. En yaygın olanı ise mantar enfeksiyonlarıdır. Yakın zamana kadar, yumurtalık iltihabının en yaygın tedavi yöntemi reçeteli anti fungal (mantar) ilaçları idi. Son birkaç yıl içinde, bu ilaçlar yerini reçetesiz satılan ilaçlara bıraktı ve kadınlara mantar enfeksiyonu olduğundan emin oldukları sürece, kendi kendilerini tedavi edebilme imkanı sunuldu. Fakat, neyle karşı karşıya olduğunuzu tam olarak bilmiyorsanız, yumurtalık iltihabını kendi kendinize tedavi etmeye çalışmamalısınız.

Yumurtalık iltihabı, sadece cinsel hayatı değil, sağlığı da tehdit ediyor. Bu tür enfeksiyonlarda, antibiyotik özellikleriyle mikropların en büyük düşmanı olan sarmısağa güvenebilirsiniz.

Dr. James Duke, Pegasus Yayınları’ndan çıkan "Yeşil Eczane" adlı kitabında, sarmısağın iltihap karşıtı özelliğini şöyle anlatıyor: “Maine’in ormanlık tepelerinde saygı duyduğum ve hayran olduğum bir herbalist yaşıyor. Avena Botaniğin kurucusu ve "The Roots of Healing" adlı kitabın yazarı Deb Soule. Yıllar boyu birçok kadın, Soule’a vajinal mantar enfeksiyonlarını nasıl tedavi edebileceklerini sordu. Soule de her seferinde onlara, şunu tavsiye etti:

"Sarmısağın üzerinde herhangi bir çiziğe neden olmamak için, bir diş sarmısağı dikkatlice soyun. Temiz bir gazlı beze sarın, temiz bir iplik ile iliştirib - bağlayın. Böylece tampon benzeri küçük bir bohça elde edeceksiniz. Bu bohçayı altı gece boyunca kullanın."

Bu yöntem, birçok vakada enfeksiyonu tedavi etmişti. Sarmısağın iltihap karşıtı güçlü özelliklerini bildiğim için buna hiç şaşırmadım.

Yumurtalık iltihabına karşı farklı bir tarif:

Bir çay kaşığı taze sarmısak suyunu, birkaç yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. İster tampona emdirip kullanın, ister semptomlar devam ettiği sürece, karışımla iltihaplı bölgeyi günde iki kez yıkayın. Bu yöntem son derece etkili olacaktır. Ezilmiş taze sarımsak suyunun ve kurutulmuş sarımsağın olağanüstü anti-fungal (mantari) özellikleri vardır. Vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olan mikrobun baş düşmanı olan ‘allicini’ sarmısağın içeriğindeki bileşiklerin en önemlisi olarak tanımlanıyor.

İltihap tedavisinde Elma sirkesi:

Elma Sirkesi

İşte size birçok doktorun bazı iltihapların tedavisi için tavsiye ettiği folklorik bir ilaç. Banyo küvetinize doldurduğunuz suya üç bardak elma sirkesi karıştırın ve içinde, bacaklarınızı vajinaya su girmesini sağlayacak şekilde yayarak, en az 20 dakika oturun. Rose elma sirkesi banyosunu ve duşunu, vajinal asiditeyi normal hale getirmek için de kullanmanızı tavsiye edilir. Vajinal asiditenin normal düzeyde olması, kötü bakterilerin geçişine izin vermez.

Mantar ve iltahaplarla ilgili bu sayfaya da bir göz atın:

Zayıflamak için sarımsak çayı

Uzman Doktor Ender Saraç, zayıflamak için atılması gereken ilk adımın, kendini hazır hissetmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Laf olsun diye başlanan diyet ve egzersizlerin sonu gelmez. Diyet aceleye getirilecek bir şey değildir. Konsantre olmayı ve istek duymayı gerektirir. İnce bir bedene sahip olmak isteyenler, bunu başaracaklarına inanmaları ve şu imgeleme egzersizini yaparak, beyinlerini de buna inandırmalarını tavsiye ediyor: “Rahat bir koltuğa oturun, geriye yaslanın ve bedeninizi hissetmeye çalışın. Kendinizi 3 ay sonraki daha güzel, daha ince, daha güçlü, daha mutlu ve daha sağlıklı halinizle düşleyin. 3 ay sonra böyle olacağınıza inanın ve geleceği olmuş kabul edin. Bu enerji ve inancın, birkaç dakika boyunca tüm hücrelerinize akmasına izin verin.”

Zayıflamanın beyinde başladığını ve ağızda devam ettiğini belirten Ender Saraç, zayıflama sürecini hızlandırmak isteyenlere ise, sabah-akşam sarımsak çayı içmelerini öneriyor. Saraç, bu çayın nasıl yapıldığını şöyle anlatıyor:
“2 bardak suyun içine 4-5 adet parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil veya, 4-5 adet parçalanmış kuru zencefil koyun. Yaklaşık 6 dakika kadar kaynatın. Daha sonra karışımın içine 2 adet büyük veya, 3 adet küçük sarımsak ve yarım tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu katın. Ilınınca 2 küçük kahve kaşığı bal ekleyin. Bu çaydan her sabah ve akşam birer fincan için.

Sarımsak çayını, çok açken veya, çok tokken içmeyin. Hedeflediğiniz kiloya inene kadar, birkaç hafta süreyle belirtilen oranda tüketmeye devam edin.”

Sağlıklı zayıflamak için, dikkat edilmesi gerekenler:

Sarımsak nasıl tüketilmeli?

Sarımsağın birçok kullanma şekli olabilir: Çiğ sarımsak, pişmiş sarımsak, sarımsak tozu, sarımsak yağı, kokusuz sarımsak tabletleri. Sarımsağın tüketilmesi konusunda bazı farklı öneriler vardır. Kimi hem çiğ, hem pişmiş kullanılabileceğini belirtirken, bazıları yalnız çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini, bazıları da sadece pişmiş olarak alınması gerektiğini belirtmektedir. Ama genel kullanım tavsiyesi daha çok çiğ olarak tüketilmesi yönündedir. Sarımsağın faydalı olabilmesi için, ağızda çiğnenmesi, veya yoğurda katarak, yenilmesi sağlık için daha uygun olduğu belirtilmektedir.

Sarımsağın içindeki "alliin" adlı maddenin etkili olabilmesi için, sarımsak dişlerindeki allinaz enzimiyle etkileşime geçerek, allisin adlı maddeye dönüşmesi gerekir. Sarımsak çiğnenmeden yutulursa, söz konusu enzim ile etkili hale gelemeyen alliin, midede ajoene dönüşür ve yalnızca kan sulandırıcı etki yapar. Bu yüzden sarımsağın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için, çiğnenerek yenmesi veya, bunun yapılması zor geliyorsa, bağırsakta çözünen sarımsak kapsüllerini kullanmak diğer bir alternatif. Ancak bu konuda seçici olmakta yarar var.

Sarımsağın olası yan etkileri

Sarımsak aşırı tüketildiğinde, bazı yan etkileri olabilir. Sarımsağın yapısında yüksek oranda kükürt bileşikleri bulunması, bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, aşırı miktarda çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında bağırsak gazlarına ve bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden olabilir. Özellikle tansiyon problemi olanlar, daha dikkatli olmalıdır. Çiğ sarımsak tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlarda çiğ sarımsak bir tür anemiye (kansızlığa) neden olmaktadır.

Sarımsak aşırı kullanıldığında:

Kaynak:

Nazan Başoğul - hakaynasi.com
milliyet.com.tr/
doganin-ilaci-sarimsak--
pembenar-detay-alternatiftip-1219193/
Uz. Dr. Ender Saraç