logo - infethiyeKırmızı Pancar Salatası

kırmızı pancar salatası
Malzemeler:

8 kişilik
• 4-5 orta boy kırmızı pancar
• 1 su bardağı sirke (elma sirkesi)
• 1 kahve fincanı sirke (dinlendirirken)
• 3-4 diş sarımsak

Önsöz:

Trakya'da tarımı yoğun yapılan pancar şeker üretiminde endüstriyel bir ürün olmasının yanısıra, pekmezi, turşusu ve salatasıyla yöre mutfağında doğrudan yer bulan bir üründür. Örneğin Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı köyünde üretilen pancar pekmezleri çok meşhurdur. Civar illerden olduğu kadar Türkiye'nin pek çok köşesinden alıcı bulan ve geleneksel yöntemlerle üretilen doyumsuz bir lezzettir. Aynı yöntemlerle pancar pekmezi üretimi Kırklareli'nin özellikle Balkan köylerinin pek çoğunda karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı pancar yüksek tansiyonu birkaç saat içinde dengelemesiyle sağlık için oldukça faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkar. Turşusu ve salatası için kırmızı pancar tercih edilir. Hem turşusunun yapımında hem de salatasının hazırlanması sırasında kırmızı pancarın rengini koruyabilmesi için sirke kullanılması püf noktalarından en önemlisidir. Hazırlanan kırmızı pancar salatası sade olarak tüketilebildiği gibi, marul, havuç-turp ve mor lahana yatağı ortasında dekoratif olarak da kullanılabilir.

Tarifi:
Kırmızı pancar salatası nasıl yapılır?

Pancarların yapraklarını ayırıp, yumrularını güzelce yıkayın. Bir tencereye aldığınız pancarların üzerini geçecek kadar su ve bir bardak sirkeyi ilave edin. Pancarlar yumuşayıncaya kadar orta hararetli ocakta haşlayın. Soğutmadan dış kabuklarını güzelce soyun. Zevkinize göre yarım santim kalınlığında, yarım ay şeklinde yahut kesme şekerden daha irice küp küp doğrayın. Yada resimdeki gibi daha ince şekilde doğrayabilirsiniz. Doğranmış pancarlarınızı bir servis tabağına alın. Üzerine bir kahve fincanı sirke, dövülmüş sarımsak ve bir parça tuz gezdirin. Bu haliyle sıcaklığını tamamen atıp dinleneceği kadar bir süre (yaklaşık 2 saat) bekletin. Arzuya göre bu haliyle, yahut limon ve zeytinyağı ile tatlandırılmış havuç, turp ve marul ile servise alın.
(Kaynak: www.trakyagezi.com)

Kırmızı Pancar

Kırmızı Pancar kanı temizler, kansere, diyabete/vereme karşı korur! Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz. Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde sağlıklı kalmak adeta bir sanat. Tabii bu sanat araştırma ve uygulama ile alışverişte başlayıp, mutfaktan, sofraya devam eden bir zincir. Alışverişlerimizde tüm günlük ihtiyaçlarımızı doğamıza en uygun doğal ürünleri seçerek, hazırlamada ürünün özelliklerine ve etkilerine dikkat ederek, tüketirken de zamanlama ve oranına hassasiyet göstererek hem çevremiz, hem kendimiz, hem de ailemiz için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek mümkün. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan yaşamak ister misiniz? Miğde ve bağırsaklarınızı rahatlatarak, gaz sancısından kurtulmaya ne dersiniz? Kanınızı adeta yıkayarak, mikroplardan arınmak sizce nasıl olur? Karaciğerimizi mutlu etmek, cildimizi güzelleştirmek, sinirlerimizi sakinleştirmek de artık çok kolay. En önemlisi aynı anda, şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmak! Nasıl mı? Kırmızı yuvarlak, tatlımı tatlı, harika salatası olan, kış mevsiminde her akşam sofralarda kırmızı pancar tüketin ve mazide kalır korkunç hastalıklar. Tabiattan şifamızı alarak, kırmızı pancar ile tanışmaya, veya tanıyorsanız geçmişten günümüze bu muhteşem bitkiyi tüm özellikleri ile yakından incelemeye ne dersiniz?

Kırmızı Pancarın Anavatanı Akdeniz Bölgesi

Ispanakgiller "chenopodiaceae" ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renktedir. Şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar, ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ege Bölgesi’nde halk arasında kırmızı pancar “çükündür” olarak bilinir. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.

Kırmızı Pancar nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları, bahar başından, yaz sonuna kadar ekilebilir. Erkenci denen çeşitlerde, Ekim’den itibaren ortalama dört - dörtbuçuk ayda, diğer türlerde ise altı ayda hasat edilebilir. Birinci yıl, üzerinde rozet şeklinde yer alan yaprakları gelişir. İkinci yıl üzerindeki yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumları taşıyan sürgün meydana gelir. Olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre, gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün. Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze, gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamaz, yani bir o kadar da narin.
Kabuğunun ya da etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için, tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Kırmızı pancar alırken, yuvarlak hatlı, kırmızı - mor renkli, lekesiz ve olgun olanlarını tercih edebilirsiniz.

Vitamin ve mineral bakımından zengin

A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Serinletici, iştah açıcı, besleyicidir. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Aynı zamanda kirmizi pancar fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez ve şeker içerir.

İnsan vücuduna mucize etkileri

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda ise daha ziyade turşusu yapılır. Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz, aslında en faydalısı budur. Ancak, salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar, pancarın sindirimini güçleştirir, bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika olur.

Kırmızı pancarın etkisini artıran sebzeler

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırıyor. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söker, mide ekşimesini ve mide ağrısını giderir. Kan yapar, karaciğere de faydalıdır. Yapraklarını taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz. Kırmızı pancar suyu, karalahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir.
Kırmızı pancar suyunu içerken, 30-50 gramdan başlayarak, 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50 gram kırmızı pancar, 150 gram havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75 gram kırmızı pancar, 125 gram havuç suyu, sonra 100 gram kırmızı pancar, 100 gram havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, yalnız su ile karıştırılarak içilir.

Şeker hastası olanlar, dikkat etmelidir!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında, şeker içermesinden dolayı, sakıncalı olduğu durumlar da olabilir. Şeker hastalığına karşı koruyor, ancak şeker hastası olanlara içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlı olabilir. Yüksek tansiyonu olanlar az miktarda tüketmelidir. (Kaynak:http://www.iyibilgi.com)