Flag CounterKırmızı Pancar - Salata Tarifi

Kırmızı pancar nasıl tüketilir?

kırmızı pancar salatası

Kırmızı pancar ıspanakgiller ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana, besin maddesi olarak kullanılır. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte, ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Ege Bölgesinde halk arasında “çükündür” olarak da bilinir. Avrupada yemeği yapılan bir sebzedir, Yurdumuzda turşusu ve salatası için tercih edilir. Hem turşu yapımında, hem de salatada, rengini koruyabilmesi için sirke kullanılması gerekir. Salatası, sade tüketilebildiği gibi, marul, havuç, turp ve mor lahana yatağı ortasında dekoratif olarak da kullanılır. Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz, aslında en faydalısı budur. Ancak, salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar, pancarın sindirimini güçleştirir. Salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi, veya organik turunç ekşisi, ya da, evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz.

Kırmızı Pancar Salatası Tarifi:

Kırmızı pancar salatası nasıl yapılır?
Malzemeler: (4 kişilik)

• 3 orta boy kırmızı pancar
• yarım su bardağı elma sirkesi
• yarım kahve fincanı sirke (dinlendirirken)
• 2 diş sarımsak

Tarifi:

Pancarların yapraklarını ayırıp, yumrularını güzelce yıkayın. Bir tencereye aldığınız pancarların üzerini geçecek kadar su ve bir bardak sirkeyi ilave edin. Pancarlar yumuşayıncaya kadar orta hararetli ocakta haşlayın. Soğutmadan dış kabuklarını güzelce soyun. Zevkinize göre yarım santim kalınlığında, yarım ay şeklinde yahut kesme şekerden daha irice küp küp doğrayın. Yada resimdeki gibi daha ince şekilde doğrayabilirsiniz. Doğranmış pancarlarınızı bir servis tabağına alın. Üzerine bir kahve fincanı sirke, dövülmüş sarımsak ve bir parça tuz gezdirin. Bu haliyle sıcaklığını tamamen atıp dinleneceği kadar bir süre (yaklaşık 2 saat) bekletin. Arzuya göre bu haliyle, yahut limon ve zeytinyağı ile tatlandırılmış havuç, turp ve marul ile servise alın.

Kırmızı pancarın İnsan vücuduna olumlu etkileri

Kırmızı pancar nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları, bahar başından, yaz sonuna kadar ekilebilir. Erkenci denen çeşitlerde, Ekim’den itibaren ortalama dört - dörtbuçuk ayda, diğer türlerde ise altı ayda hasat edilebilir. Birinci yıl, üzerinde rozet şeklinde yer alan yaprakları gelişir. İkinci yıl üzerindeki yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumları taşıyan sürgün meydana gelir. Olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre, gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün. Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze, gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamaz, yani bir o kadar da narin.
Kabuğunun, ya da etinin rengi koyu kırmızı, ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için, tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Kırmızı pancar alırken, yuvarlak hatlı, kırmızı - mor renkli, lekesiz ve olgun olanlarını tercih edin.

Kırmızı pancarın etkisini artıran sebzeler

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırır. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söker, mide ekşimesini ve mide ağrısını giderir. Yapraklarını taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz. Kırmızı pancar suyu, karalahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir.
Kırmızı pancar suyunu içerken, 30-50 gramdan başlayarak, 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50 gram kırmızı pancar, 150 gram havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75 gram kırmızı pancar, 125 gram havuç suyu, sonra 100 gram kırmızı pancar, 100 gram havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, yalnız su ile karıştırılarak içilir.

Şeker hastası olanlar, dikkat etmelidir!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında, şeker içermesinden dolayı, sakıncalı olduğu durumlar da olabilir. Şeker hastalığına karşı koruyor, ancak şeker hastası olanlar, içerdiği şeker miktarından dolayı az tüketmelerinde fayda var.

Kaynak:
iyibilgi.com