logo - infethiyeKırmızı Pancar Salatası

kırmızı pancar salatası
Malzemeler:

(8 kişilik)
• 4-5 orta boy kırmızı pancar
• 1 su bardağı elma sirkesi
• 1 kahve fincanı sirke (dinlendirirken)
• 3-4 diş sarımsak

Önsöz:

Trakya'da tarımı yoğun yapılan pancar şeker üretiminde endüstriyel bir ürün olmasının yanısıra, pekmezi, turşusu ve salatasıyla yöre mutfağında doğrudan yer bulan bir üründür. Örneğin Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı köyünde üretilen pancar pekmezleri, çok meşhurdur. Civar illerden olduğu kadar, Türkiye'nin pek çok köşesinden alıcı bulan ve geleneksel yöntemlerle üretilen doyumsuz bir lezzettir. Aynı yöntemlerle pancar pekmezi üretimi, Kırklareli'nin, özellikle Balkan köylerinin pek çoğunda karşımıza çıkar.

Kırmızı pancar yüksek tansiyonu birkaç saat içinde dengelemesiyle, sağlık için faydalıdır. Turşusu ve salatası için tercih edilir. Hem turşu yapımında, hem de salata hazırlanmasında, rengini koruyabilmesi için sirke kullanılması gerekir. Kırmızı pancar salatası, sade olarak tüketilebildiği gibi, marul, havuç, turp ve mor lahana yatağı ortasında dekoratif olarak da kullanılır.

Kırmızı Pancar Salatası Tarifi:
Kırmızı pancar salatası nasıl yapılır?

Pancarların yapraklarını ayırıp, yumrularını güzelce yıkayın. Bir tencereye aldığınız pancarların üzerini geçecek kadar su ve bir bardak sirkeyi ilave edin. Pancarlar yumuşayıncaya kadar orta hararetli ocakta haşlayın. Soğutmadan dış kabuklarını güzelce soyun. Zevkinize göre yarım santim kalınlığında, yarım ay şeklinde yahut kesme şekerden daha irice küp küp doğrayın. Yada resimdeki gibi daha ince şekilde doğrayabilirsiniz. Doğranmış pancarlarınızı bir servis tabağına alın. Üzerine bir kahve fincanı sirke, dövülmüş sarımsak ve bir parça tuz gezdirin. Bu haliyle sıcaklığını tamamen atıp dinleneceği kadar bir süre (yaklaşık 2 saat) bekletin. Arzuya göre bu haliyle, yahut limon ve zeytinyağı ile tatlandırılmış havuç, turp ve marul ile servise alın.

Kaynak:
trakyagezi.com

Kırmızı pancarın İnsan vücuduna mucize etkileri

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebzedir. Yurdumuzda ise daha ziyade turşusu yapılır. Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz, aslında en faydalısı budur. Ancak, salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar, pancarın sindirimini güçleştirir. Salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi, veya organik turunç ekşisi, ya da, evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika olur.

Kırmızı pancarın anavatanı akdeniz bölgesi

Ispanakgiller "chenopodiaceae" ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renktedir. Şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar, ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ege Bölgesi’nde halk arasında kırmızı pancar “çükündür” olarak bilinir. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.

Kırmızı pancar nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları, bahar başından, yaz sonuna kadar ekilebilir. Erkenci denen çeşitlerde, Ekim’den itibaren ortalama dört - dörtbuçuk ayda, diğer türlerde ise altı ayda hasat edilebilir. Birinci yıl, üzerinde rozet şeklinde yer alan yaprakları gelişir. İkinci yıl üzerindeki yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumları taşıyan sürgün meydana gelir. Olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre, gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün. Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze, gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamaz, yani bir o kadar da narin.
Kabuğunun, ya da etinin rengi koyu kırmızı, ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için, tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Kırmızı pancar alırken, yuvarlak hatlı, kırmızı - mor renkli, lekesiz ve olgun olanlarını tercih edin.

Kırmızı pancarın etkisini artıran sebzeler

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırır. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söker, mide ekşimesini ve mide ağrısını giderir. Yapraklarını taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz. Kırmızı pancar suyu, karalahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir.
Kırmızı pancar suyunu içerken, 30-50 gramdan başlayarak, 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50 gram kırmızı pancar, 150 gram havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75 gram kırmızı pancar, 125 gram havuç suyu, sonra 100 gram kırmızı pancar, 100 gram havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, yalnız su ile karıştırılarak içilir.

Şeker hastası olanlar, dikkat etmelidir!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında, şeker içermesinden dolayı, sakıncalı olduğu durumlar da olabilir. Şeker hastalığına karşı koruyor, ancak şeker hastası olanlara içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlı olabilir. Yüksek tansiyonu olanlar az miktarda tüketmelidir.

Kaynak:
iyibilgi.com