Flag CounterTurşu Tarifleri

Turşu Tarifleri

Önsöz:

İyi bir turşu hazırlanabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde, turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.

Tarifi:

80 gr. tuz, 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr. tuz hesaplanır. Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman pratikte şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için, 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir. Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz. Yani 5 litre su konulduysa, yarım litre sirke ilave edilir.

Turşu yapacağınız sebzeleri seçerken, sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına özen gösterin. Sebzeler ne kadar taze ve diri olursa, turşunun dayanma süresi de o kadar artar.

Turşuluk tuz olarak mutlaka iri kaya tuzunu kullanın. Çünkü rafine tuz turşunun kısa zamanda yumuşamasına neden olur.

Turşu bidonuna sebzeler yerleştirildikten sonra, ayrı bir kapta hazırlanan turşu suyu, sebzeleri örtecek kadar bidona doldurulur. Turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.

Kaynak:
cubuktursusu.blogcu.com

Salatalık (Hıyar) Turşusu Tarifi

Salatalık (Hıyar) Turşusu
Malzemeler: Tarifi:

Domates Turşusu Tarifi

Domates Turşusu
Malzemeler: Tarifi:

Lahana Turşusu Tarifi

Lahana Turşusu
Malzemeler: Tarifi: