Bayrak Bayrak
Free counters!

Bayır Turpu - Yabani Turp, Doğal İlaç

Yabani Turp - Bayır Turpu Bitkisi

Yaban turpu, turpgiller ailesine mensup bir bitki olup, ılıman iklimde, ülkemizde akdeniz bölgesinde yetişir. İhracat amaçlı Amerika da büyük çapta üretilir. Bitki 30-60 cm arası değişen boya ulaşabilir, çokyıllık dayanıklı, güneşli ve açık alanları, derin kazılmış, hafif ve nemli toprakları sever, tohumlarıyla çoğalır. Elips biçimli, ucu sivri, kaba dokulu ve parlak yeşil yaprakları vardır, beyaz çiçek açan bitki çeşididir. Yuvarlak kesitli ve boylamasına kabartılı saplarla köke bağlanan bu yapraklar ezildiğinde, yakıcı bir koku yayar. Haziran-temmuz aylarında açan çiçekleri, beyaz salkımlar halinde olur. Bitkinin yumrukökü uzun, kalın, dışı sarı kahverengi, içi beyaz ve etlidir. Bu kökün de yakıcı bir kokusu vardır.

Bitkinin taze yumru kökü kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller yönünden zengindir. Ayrıca hardal yağı, glikozit, sinigrin maddeleri, potasyum sülfat asidi, glikoz asparagin, zamk, glumatin, nişasta, şeker, reçine, C vitamini içerir.

Yabani Turp - Bayır Turpu Bitkisi

Haricen C vitamini eksikliğinde, idrar söktürücü olarak, bronşiyal nezlede, az dozda iştah açıcı, yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırıcı, organizmanın güçlenmesini sağlayıcı, astım tedavisinde, safra kesesi, böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde, faydalıdır. Diş eti iltihabını giderir, diş etlerini kuvvetlendirir, kemik erimelerinde kullanılır.

Uygulamalar:

Dikkat: Taze kökten elde edilen su, antibiyotik tesirli madde ihtiva eder. Doz aşımı, salya bezlerini iltihaplandırır, zehirlenmelere sebep olabilir, bu nedenle çok dikkatle kullanılmalıdır.

Haricen Kullanılışı:

Bayır turpu bitkisi ve kökü

Sıraca, ergenlik sivilceleri ve çıbanlarını gidermek için, bir miktar bayır turpu, ince şekilde doğranır, bir kavanoza doldurulur, üzerine sirke konulur, ağzı sıkıca kapatılır, toprağa gömülür ve 12 gün sonunda çıkarılıp, ezilir ve bir bezden süzülür, elde edilen suya, bal ilave edilir, bununla ergenliklerin üzeri ovuşturulur, çok kısa zamanda ergenliği geçirir.

Bayır turpu suyu ile cilt ovalandığında, cilt hastalıklarına faydalı olur. Romatizma, gut, adale ve eklem yerleri ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yerlere konulur. Veya rendelenip, lapa halinde sarılır. Bel ve sırt ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yere sarılır, 20 dk. bekletilirse, faydası görülür. Kol ve dirsek ağrılarında, aynı şekilde kullanılır.

Yaban turpunu mikserden geçirerek içine bir miktar elma sirkesi ilave edip, buzdolabında muhafaza edin. Bu karışımdan günde 2-3 yemek kaşığı alın, sağlığınıza sağlık katın. Veya kökleri ince ince doğrayın, üzerine şeker serpin, meydana gelen sudan günde 1-3 çorba kaşığı için.

Yemeklerde kullanımı:

Wasabi, Horseradish Sosu - Yabani turp Sosu

Bu kökler ince ince rendelenerek, hardalsı baharat kokusunu versin diye bazı et ve balık yemeklerine birer çorba kaşığı olmak üzere günde iki kez yenebilir. Ayrıca "Wasabi" ismi altında, Japon mutfağında sıklıkla kullanılan acı, yeşil yaban turpu ezmesi vardır. "Wasabi", Jean Renonun bir filminde (Japonyada geçen kısmında) adı geçtiğinden, en azından Filmi izleyenler tarafından bilinir hale gelmiştir. "Horseradish Sauce", ya da "Wasabi" adı altında birçok yabancı firmanın kavanozlarda satışa sunduğu yabani turp sosunu satın alabilir, bu sosu evinizde bilhassa et ve balık yemeklerinde kullanabilirsiniz. Böylelikle, hem sağlığınıza katkı sağlamış olur, hem de damak tadınıza hitap etmiş olursunuz.

Bayır ve yaban turpunun diğer isimleri:

Armoracia rusticana, Yabani Turp, Acırga, Karaturp, Eşek Turpu, Acı kök, iren, Yabani kaşık otu.

Not:

Bayırturpunun kökleri parçalanarak kum içinde ileriki kullanımlar için taze olarak saklanır. Bu tür kök saklama ve ileriki günlerde kullanma yöntemi Avrupa”da çok yaygındır.

Makale bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler ışığında uygulama, uzman bir kişiye danışılarak yapılmalıdır.

Yoğurtlu yabani turp sosu tarifi

Yoğurtlu yaban turpu sosu tarifi

Yoğurtlu Yaban Turpu Sosu, isminden de belli olduğu gibi yaban turpu ile hazırlanır. Bu sosu hazırlarken, hazır satılan püre halindeki yaban turpu kullanın. Eğer hazır satılanı bulamazsanız, püreyi evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için, gerekli olduğu ölçüde yaban turpunun dış kabuklarını soyup yıkayın. Kuruladıktan sonra, derin bir kaba rendeleyin. İçersine limon suyu ilave edin. (Ne kadar ince rendelerseniz, tadı o kadar keskin olur.)

Horseradish bayır turpu ezmesi - Püresi

Limon suyu miktarını damak tadınıza göre ayarlayın, gerekirse biraz şeker katın. Alternatif olarak, elma rendesi ilave edebilir, veya limon yerine sirke de kullanabilirsiniz. Bu değişik tattaki kök bitkinin faydaları oldukça fazladır, lütfen bu sayfanın üst kısmında bu kökün sağlık bakımından faydalarını inceleyiniz.

Kaynaklar:

http://kadinlarve.blogspot.com.tr/2013/09/bayr-turpu-yaban-turpu-esek-turpu.html
www.mailce.com/bayir-turpu-nerelerde-yetisir.html
www.acilservis.pro/yaban-turpunun-yararlari-ve-resimleri
www.yogurtkitabi.com/2011/09/yogurtlu-yaban-turpu-sosu.html