logo - infethiyeEvde Sirke Yapımı

Önsöz:

Eskiden yapılan sirkeler, genellikle köylerde, büyük toprak varillerde yapılırmış. Daha sonra ne olduysa, bu adetlerimizden kopmuşuz. Şehirlere yerleşim ve fabrikasyon sirkelerin üretilmesi, “nasıl olsa hazırı var” düşüncesi, doğal yapılan sirkeyle olan bağlarımızın kopmasına neden olmuş. Sanayinin de sınır tanımayan, herşeyi ucuza imal etme mantığı, bizi sağlığımızdan etmiş. Fabrikalarda içerisine asetik asit eklenerek oluşturulan, berrak sıvıya “sirke” demeye dil varmıyor. Doğal sirke, zaten o kadar asitli de olmuyor. Doğal sirkenin lezzetini bilmediğimiz için o sirke sanarak aldığımız şey, bize güzel geliyor.

Üzüm Sirkesi Tarifi

Malzemeler:

• 1 kg. üzüm,
• 3 lt. su,
• 1 dilim kadar ekmek içi,
• Çok az bulgur,
• 1 avuç kadar nohut

Üzüm Sirkesi Tarifi:

• Üzüm sirkesi yapılırken, üzümlerin çürük kısımlarını ve saplarını kullanabilirsiniz. Üzümün çekirdekli olması, siyah ya da beyaz olması farketmez. Üzümlerin yemediğiniz kısımlarını, yani çürüklerini ve saplarını bir 5 litrelik bir cam kab, yada kavanoza koyun. Plastik kaplar da iş görür, ancak sağlık açısından cam veya ahşap malzeme tavsiye ederiz. Plastik kaplar sağlık açısından kullanılmamalıdır.
• 1 kısım çürük üzüm ve sapı için, 3 kısım su ilave edin, yani üzümlerin 3 katı kadar su ilave edin. Kavanozun ağzını tülbentle kapatın ki, hem hava alsın, hem de içerisine sinek veya benzeri haşareler kaçmasın. Ara ara karıştırın. Bu zaman zarfında sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka oluşabilir, bu tabaka küf değildir. Bu tabaka sirkeyi oluşturan bakterilerin artıklarıdır. Yani sirke anası denen oluşumdur, bu doğaldır.
• Sirkeyi 10-15 gün kadar bekletin, üzümler ve sapları iyice yumuşasın. 10-15 gün sonra, sirkenizi ince bir süzgeçten geçirerek süzün. Üzüm cüruflarını iyice sıkarak, üzümün şifalı suyunun suya geçmesini sağlayın. Cürufların suyu sirke olarak değerlenirken, geriye kalan kuru atığı çöpe atın, ya da toprağa karıştırın.
• Kalan sulu kısma ufak bir ekmek içi, birkaç nohut ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz (turşu için kullanılan tuz, kaya tuzu) ekleyin. Tuz şaraplaşmayı engeller. Kavanozun kapağını kapatıp, 40 gün dinlendirin.
Sirkeyi ne kadar uzun süre bekletirseniz, o kadar iyi olur (doğal asiti artar). Ayrıca zevkinize göre tarhun, melisa veya kekik de ekleyebilirsiniz.

Değişik bir üzüm sirkesi tarifi:

Malzemeler:

• 1 kg. üzüm (tercihen olgun kara üzüm)
• 3 lt. çeşme suyu
• 1 yemek kaşığı kaya tuzu
• 1 su bardağı şeker ile yapılmış şerbet (bir bardak su ile)
• Muhtelif ekşimiş, şekerlenmiş reçel, pekmez

Hazırlanışı:

Üzümleri sapları ile birlikte iyice yıkadıktan sonra, bir bidona (tercihen cam veya ahşap malzeme) koyup, üzerine 3 litre suyu ekleyin. Üstünü bir tülbentle örtüp bırakın. Yaklaşık 10 gün sonra, üzümler pişmiş olacağından, elinizle yoğurup, ezin. Tülbentle örtüp beklemeye bırakın. 1 ay kadar sonra şeker şerbeti, 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve ekşimiş reçel, pekmez gibi şeyleri içine ekleyerek, iyice karıştırıp, üzerini bir tülbentle örtüp, serin bir yerde bırakın. Yaklaşık 1 ay sonra sirke kullanılabilir hale gelecektir.

Not:

Sirkeyi ne kadar uzun süre bekletirseniz, o kadar lezzetli olur. Üzüm ve su miktarını, bire üç oranında, dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Bu tariften iyi netice aldığımızdan, tavsiye edebiliriz.
(Webmaster-infethiye.net)

Sağlığımız için ev yapımı üzüm sirkesi:

Sağlığınız için kullanacağınız üzüm sirkesi, mutlaka ev yapımı sirke olmalı, hazır sirkeler uygun olmaz. Ev yapımı sirkeler, hem doğal, hem de hazır sirkelere nazaran daha yumuşak tadlı olur.

Elma Sirkesi Tarifi

Önsöz:

Yalnız dış kabuk ve çekirdek kısımlarından elma sirkesi yapılabilir. Yani para verip aldığınız meyveyi tüketip, kalan kısımlarını sirke için kullanabilirsiniz. Ancak elinizde bol miktarda elma var ise, elmaları ufak ufak doğrayarak da kullanabilirsiniz. Sirke yapımı için en uygun elma türü, şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleri ise, ham ve ekşi olanlardır. Kullanılacak kaplar, cam veya ahşap olmalıdır. Örneğin pazardan aldığınız ucuz plastik kaplar da iş görebilir, ancak sağlık açısından cam veya ahşap malzeme tavsiye ederiz.

Malzemeler:

• 3 kg elma
• 1 yemek kaşığı elma sirkesi
• Kaynamış soğutulmuş su
• 1 çimdik tuz
• 1 fincan tozşeker

Elma Sirkesi Tarifi

• Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra, preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek, suları çıkartılmalı (veya yalnız parçacıklar halinde) bir kavanoza yerleştirin. 3 kg elma için 3 lt.  kaynamış ve soğumuş suyu ilave edin. İsterseniz malzemeleri daha az kullanıp, suyunu arttırabilirsiniz, ama Elma ve su eşit olursa daha iyi netice alırsınız. Maya olsun diye, bir fincan tozşeker ve 1 çimdik kaya tuzu ekleyin.
• Bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma)  önemlidir. Havayla teması arttırmak için, mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulmalı, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılmalıdır. Zaman zaman bir kez karıştırarak, havalanmayı sağlamak, sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık (15-25 C) bir ortam tercih edilir. Sirke küpü güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanmalıdır. Meyve suyundaki şeker, fermantasyona uğrayarak, önce alkole, sonra asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için, daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.
• Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç ile altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak, istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbent'ten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek, iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.
• Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.

Sağlığınız için ev yapımı elma sirkesi:

Nar Sirkesi Tarifi

2 Malzemeler: (1 Litre sirke)

• 3 adet orta boy nar
• 1 lt. su
• 1 çay bardağı ev yapımı sirke
• 1 tatlı kaşığı kaya tuzu

Nar Sirkesi Tarifi

• Narları bıçakla dörde bölün, büyükce bir kabın üzerinde tanelerini kaba düşecek şekilde ayırın. 2 adet 500 gramlık cam kavanoza nar tanelerini paylaştırın, veya 1 litrelik cam kavanoz kullanın. Nar tanelerini bir tahta kaşıkla kavanozun içinde veya daha önce bir kabın içinde ezin. Kavanozun içine tuz ve sirkeyi (mümkünse ev yapımı üzüm veya elma sirkesi) ekleyin, üzerlerini su ile doldurun ve karıştırın.
• Kavanozun üzerini toz, sinek vs. girmemesi ve hava alabilmesi için bir tülbent bez ile kapatın. Üzerine ince bir lastik gerebilir ya da, ip ile bağlayabilirsiniz. Kavanozları oda sıcaklığında karanlık bir dolabın içine koyun. Aklınıza geldikçe kavanozları elinize alıp çalkalayın. 2-3 hafta sonra sirkenin üzerinde sirke anası oluşur. Yaklaşık 4-5 hafta sonra sirke kokusu alırsınız.
• Geniş bir kabın üzerine büyükçe bir tel-süzgeç yerleştirin üzerine tülbent koyarak nar sirkenizi süzün. Kullanacağınız cam şişelere yerleştirin, buzdolabına kaldırın. Sirke ne kadar fazla beklerse, o kadar fazla sirke tadı oluşur.

Not:

Bu tarifi, içine elma veya üzüm sirkesi katmadan da gerçekleştirebilirsiniz, ancak sirkenizin fermentasyonu biraz fazla zaman alabilir. Tuz, bir süre sonra şarabımsı tat almaması için atılır. Eğer 4-6 hafta sonra sirkenin tümünü kullanacaksanız, tuz atmanıza gerek kalmaz. Sirke yapımında camdan kaplar - şişeler kullanmanızı tavsiye ederiz. Plastik kaplar zararlıdır.

Sağlığınız için ev yapımı nar sirkesi:

Limon Sirkesi Tarifi

limon sirkesi
Malzemeler: Tarifi:

Limonlar, kabukları soyularak, posalarıyla birlikte cam bir kavanoza yerleştirilir. Su, tuz, tere tohumu, hardal tohumu içine boşaltılır, ağzı sıkıca kapatılır. Karanlık ve serin bir köşede 1 ay bekletilir.