Bayrak Bayrak
Free counters!

Limon Suyu Sarımsak Mucizesi

Limon, 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ediyor
Limon suyu sarımsak kürü
Limonun diğer faydaları
Dondurulmuş limon kullanın!

Limon, kötü huylu hücreleri yok ediyor

Limon suyu sarımsak tedavisi

Yapılan bir araştırmada, limonun kanser hücrelerini öldüren etken maddeleri sayesinde, kanser için iyi bir tedavi yöntemi olduğu belirtildi. Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden birinden edinilen bilgiye göre, 1970'ten beri 20'den fazla farklı laboratuvarda yapılan incelemede, limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı. Bu kanserler arasında kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserlerinin de bulunduğu açıklandı.

Öte yandan, limon kabuklarında bulunan 'dlimonene' adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu, sinir sistemine olumlu etki yaptığı ve bakterileri öldürerek kalbi rahatlattığı kanıtlandı. Limonun içeriğinde bulunan polifenollerin, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü belirlendi. Limonun, bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu da kabul ediliyor. Ayrıca yüksek tansiyonu dengeleyen meyvenin, stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi de bulunuyor.

Sarımsağın bakteriler üzerinde üremeyi azaltıcı ve etkisi de var. Vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu engellemekte, kansere karşı üstün koruyucu, hemeroide karşı faydalı, bronşit, astım, varis, siyatik ve romatizma ilacı olarak da sarımsağın faydaları ve kullanıldığı yerler bir hayli çok.

Sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı koruduğunu, en ince damarları dahi temizleyerek, oralara kan gitmesini, bütün salgı bezlerini çalıştırarak, vücudu zehirlerden temizlemek suretiyle, dinç olmayı sağladığı söylenmektedir.

(Kaynak: Sabah)

Limon suyu sarımsak kürü

Özellikle Rus doktorların tavsiye ettiği kalp ve damar hastalıkları reçetesi olumlu sonuçlar veriyor. Limon suyu ve sarımsakla yapılan karışım, damar sertlikleri, damar yağlanması, damar tıkanıklıkları ve tansiyon gibi sorunları kalıcı olarak ortadan kaldırıyor. Türkiye'deki bazı doktorlar da hastalarına bu formülü öneriyor.

Limon kür'ünün hazırlanışı:
Limon suyu sarımsak kürü

2 Litrelik kavanozu dolduracak kadar limon satın alın. Limonların suyunu iyice sıkıp şişeye doldurun. Limon suyunun içine su, şeker, tuz, tatlandırıcı gibi başka bir madde katmayın. Soyulmuş 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan, ezerek, limonun içine atıp, şişenin kapağını sıkıca kapatın. 25 gün boyunca, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Her gün birkaç kez çalkalayın. Yaklaşık 25 gün sonra, sarımsakların limon suyunun içinde eridiğini göreceksiniz. Şimdi bu karışımdan, her sabah kahvaltıdan yarım saat önce, yarım çay bardağı için. Bunu hergün düzenli olarak, mümkünse aynı saatte yapmaya çalışın. İçtiğiniz limon suyu sarımsak karışımı sert gelecek olursa, bardağınıza biraz su ilave edebilirsiniz.

Dikkat:
Limon suyu asit içerir. Mide rahatsızlığı olanlar, küre başlamadan önce, doktorlarına danışmalıdırlar.

Karışımın kanıtlanmış faydaları:

Limonun diğer faydaları:

Limonun faydaları

Limon, başta C vitamini olmak üzere A ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif açısından oldukça zengin ve elmadan, ya da üzümden daha fazla potasyum içermekte ve kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığı için faydalıdır. Özellikle C vitamini içermesi, kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi vücut direncini düşüren hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Limon, sindirim sisteminden, bağışıklık sistemine destek olmaya, viral enfeksiyonlardan, iltihap azaltmaya varıncaya kadar birçok alanda kullanılır. Sindirim sistemindeki toksinlerden temizler, mide yanması, şişkinlik ve geğirme gibi hazımsızlık belirtilerini hafifletir. Enzim fonksiyonunu geliştirir, karaciğerinizi harekete geçirir.

Sabah bir bardak ılık limonlu su içtikten 15 yada, 30 dakika sonra, kahvaltıya başlayın. Nefesinizi tazeleyin, limonun tüm faydalarından istifade edin.

Limon suyu, sindirim sistemine girdiğinde, öncelikle vücuda çeviklik kazandırır, güç verir, endişeyi ve depresyonu azaltmaya yardım eder. Hatta limon kokusunun bile sinir sisteminde sakinleştirici bir etkisi vardır. İçinde bulunan etkili maddeler mikropları öldürür ve idrar söktürücü etkisi vardır. Diş etlerini kuvvetlendirir, dişleri beyazlatır. Diş ağrısını ve diş eti iltihabını hafifletir.

Soğuk algınlığı, grip, nezle ile öksürüğü azaltır veya giderir. Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği vardır. Özellikle gençlerin problemi sayılan sivilceleri kısa süre içersinde azaltır, ya da yok eder. El ve ayaklarda bulunan nasırlara da faydalı olduğu bilinmektedir. Cildinizi lekelerden uzak tutar:

Limon suyundaki antioksidanlar, lekeleri azaltmakla kalmaz, cildinizdeki kırışıklıkları da azaltır. Ayrıca limon suyunu yara izlerine ve yaşlanma lekelerinin üzerine uygulayıp görünümlerini azaltabilirsiniz.

Kilo vermenize yardım eder: Limonun içerisinde bulunan pektin lifi açlıkla savaşmanıza yardım eder.

İltihabı azaltır: Düzenli limon suyu içtiğinizde, vücudunuzda hastalığa yol açan asitlik derecesi azalır. Ayrıca eklemlerde iltihaba neden olan ürik asit limonla yok olur.

Limon, ekşi özelliğinden dolayı sıkılıp içilmez, daha çok salata ve yemeklerde kullanılır. Limon kabuklarıyla birlikte duş için kullanılacak olan suya sıkılırsa, kan dolaşımını hızlandırır ve cilde canlılık getirir. Bu uygulama genellikle yaşı ilerlemiş insanlar tarafından tercih edilir. Ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında limon suyu ile gargara yapılır. Haşlanıp içilirse, (özellikle kabuğu) vücuttaki kurtları dökmeye yardımcı olur. Kanı temizlemesi açısından çayın içine limon sıkılıp içilir. Ayrıca asidik yapısı oldukça yüksek ve güçlü bir antioksidandır.

Limon saç diplerine uygulandığında, saç rengini açar. Cildi koku yapan bakterilerden uzak tutar. Yarım limonun suyunu sıktıktan sonra, pamuk yardımıyla koltuk altına sürülebilir. Ancak asitli yapısı nedeniyle limonun cildi tahriş edeceğini düşünüyorsanız, limon suyunu biraz su ile inceltebilirsiniz. Çok fazla terleyenler limon suyu ile karbonat karışımını deneyebilir. Karbonat hem teri emer, hem de kötü koku üreten bakterilere karşı etkili olur.

Limon tıpkı kivi gibi asidik olması bakımından oldukça güçlüdür. Bu bitkiye alerjisi olan insanlarda olumsuz yan etkileri olabilir, fazla tüketilmesi dil ve ağzın içinde herhangi bir bölgede yara olmasına sebep olabilir. Limon, doğrudan dişlerinizin mine tabakasına zarar verebileceği için, bunu bir miktar sıcak, ılık ya da soğuk suyla seyreltmeniz gerekir. Yine fazla tüketilirse, diş etlerinde kanama yapabilir ve tansiyonu fazla düşürebilir. Bilindiği üzere tansiyonun çıkması zararlıyken, çok düşmesi de insan vücuduna zararlıdır. Sadece limon değil tüm ekşi besinler, fazla tüketildiğinde, gözün görme yeteneğini azaltır ve sinir sistemine zarar verir. Mide ülseri ve gastrit gibi hastalıklara da yol açabilir.

Dondurulmuş limon kullanın!

Buzlukta Limon

Restoranlarda genelde limonun tamamı kullanır, hiç bir kısmı ziyan olmaz. Böylece rendelenmiş limonun suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla C vitamin'inden yararlanırsınız. Limonu (yıkayıp) buz dolabınızın derin dondurucu bölümüne koyun (deep freeze). Donduktan sonra, mutfak rendesini alıp, limonun tamamını rendeleyin. Soymanız gerekmiyor, rendelenmiş Limonu yemeklerinizin üzerine serpebilir, sebze salatasına, dondurmaya, çorbaya, makarnaya, soslara, balık porsiyonlarına katabilirsiniz.

Dondurma işlemi

Bildiğimiz gibi hücreler su içerir ve dondurulurken kristaller oluşur. Dondurma işlemi mümkün olduğunca çabuk gerçekleşir ise, (şok dondurma) sadece küçük buz kristalleri oluşur, dondurulan gıdaların vitaminleri ve minerallerinin hücre yapısı zarar görmez. Eğer dondurma işlemi daha yavaş gerçekleşirse, ki bu daha eski model buzdolaplarında böyledir, o zaman dondurma esnasında daha büyük kristaller oluşur ve hücre yıkımına yol açabilir, dolayısıyla dondurulmuş gıdaların genel hücre yapısı değişir. Tadı, kokusu mineral ve vitaminler değişime uğrar. Hızlı dondurulmuş gıdalarda, vitamin ve diğer besin maddeleri çok daha iyi korunur.

Not: Daha önce bu sayfada yer alen FoodMatters belgeselinin türkçe metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.