Çörek Otu - Her derde deva

Çörek Otu ve Faydaları

Çörek Otu Faydaları

İçeriğinde bulunanlarla savunma sistemine, metabolizmaya ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksinlerden arındırır, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Cildi berraklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm oluşturur.

Savunma (immün) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Tansiyon ve ateş düşürücü doğal antibiyotik tesirleriyle, yaygın hastalıklara da çare olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere, alerjik hastalıklara, saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere karşı etkilidir.

Vücudumuz doğası gereği, doymamış yağ asitlerini üretemediğinden, bu yağ asitlerini dışarıdan karşılamak zorundadır. Bir gram çörekotu yağı bu açıdan bir günlük ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir.

Çörek otunda bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyip, krampların giderilmesini sağlar. Ayrıca öksürüğü hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücü etkileri vardır. Düzenli kullanımda, kan şekerini düşürür. İçeriğinde bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri, pek çok enzimin üretiminde önemli rol oynar. Çünkü bunlar, savunma ablukalarını yok edip, boyun altı bezini ve savunma sistemini güçlendirir. Folasidi vitamini ise, kalp ve tansiyon problemlerinin oluşma riskini en aza indirgediği gibi, hücre yenilenmesinde de önemli rol oynar.

Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi antioksitler vücudun savunma sistemini destekler, ayrıca içeriğinde bulunan selen, zehirli maddelerin vücuttan atılmasına destek olur.

Özel hallerde çörek otunun etkileri:

Çörek otu nasıl temin edilir?

Çörekotu aktarlarda ve baharatçılarda kilo ile satılmaktadır. Satılan çörekotunun tamama yakını ithal çörekotudur. Ticari amaçla yerli çörekotu ekimi nadir olarak yapılmaktadır. Yerli çörekotu ekimi, genelde bahçelerde ve aile ihtiyacı kadar yapılır. Eskiden çörekotu aktarlarda çiğ olarak bulunurdu, artık ithal çörekotları genelde kavrulmuş olarak satılmaktadır. Kavrulmuş çörekotunun hiçbir tedavi değeri yoktur. Satan aktarların çoğu, çörekotunun çiğ, veya kavrulmuş olduğunu bilmemektedir.

Çiğ ve kavrulmuş çörekotu farkları: Çiğ çörekotu çiğnendiğinde, oldukça rahatsız edici acı bir tadı vardır. Islak pamuğa ekildiğinde, bir haftada filizlenir. Kavrulmuş çörekotu çiğnendiğinde, acı tadı yoktur, hoş kokusu vardır ve ıslak pamukta filizlenmez, rengi daha mat görünür.

Bahçenizde 10-15 metrekarelik alana mart ayında ekeceğiniz 100 gram çörekotundan; 2 ile 3 kilo kadar taze çörekotu üretebilirsiniz.

Çörek Otu nasıl hazırlanır?

Tek seferde kullanılacak (kavrulmamış ve fırınlanmamış) çörek otu kepek iriliğinde öğütülür. Un kadar ince öğütülürse, bulantı ve mide tahrişi yapabilir. Bu nedenle kepek iriliğinde öğütmek daha uygundur.

Öğütme işlemi: Kahve değirmeni, elektrikli kahve öğütücüsü, veya karabiber değirmeni kullanılabilir. Piyasadaki kahve ve karabiber değirmenlerinin bir kısmı öğütme işlemi yapamamaktadır. Değirmeni almadan önce, denemek için yanınızda bir miktar çörekotu taşıyın. Elektrikli kahve öğütücüsü öğütme işlemi için daha pratik kullanım sunar.

Yenecek kadar çörekotu kahve öğütücüsünde öğütülür. Öğütüldükten sonra bekletmeden hap gibi ağız içine alınır ve üzerine bir miktar su içilerek çiğnemeden yutulur.

Öğütülmeden alınırsa, büyük oranda hazmedilmeden atılır. Ağızda çiğneyerek de alınabilir. Bu durunda yeterince öğütülmeyebilir ve bulantı yapabilir. Öğütüldükten sonra bekletilirse, oksitlenerek yapısı bozulur ve içindeki aromatik yağ asitleri buharlaşır. Bu iki sebepten dolayı etkisi azalır.

Aç karnına alınabilir, ancak sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda, mide tahrişi ve bulantı yaptığından, hafif bir yemekten sonra veya yarı tok alınması önerilir. Kullanım sırasında bildirilen tek yan etki, özellikle sindirim sistemi rahtsızlığı olanlarda ekşime ve yanma şikâyetleridir. Bu şikâyetler için antiasit ilaçlar alınabilir.

Çörek Otu günde ne kadar kullanılabilir?

Bu miktardaki çörekotu bir defada alınabilecegi gibi, sabah-akşam olarak ikiye bölünebilir. En az 6 ay kadar bu şekilde devam edilir. Tesiri tam olarak görüldüğünde, bir miktar azaltılabilir.

Hastaların yanında, sağlam çocuk ve erişkinler vücut direncini artırmak için, hasta kişiler için önerilen çörekotu'nun yarısı kadar alabilirler. Çörekotunun tüm hastalıklar üzerindeki etki mekanizması aynı olduğundan, farklı hastalıklar için farklı şekilde kullanılmaz.

İlaçlar ve çörekotu:

Çörek otu almaya başladıktan sonra ilaçlar kesilmez, ilaç ile beraber çörekotu almaya devam edilir. Çörekotu alınırken, ilaç alımında ve dozlarında değişiklik ancak doktor kontrolünde yapılabilir. İlaçlar kesildikten sonra, çörekotu almaya devam edilir.

Çocuklarda kullanımı için dikkat:

Ağızdan gıda almaya başlayan bütün çocuklara verilebilir, yaş sınırlaması yoktur. Çocukların bir kısmı severek ve isteyerek yerler. Bazı çocuklar ise yememek için direnirler, bundan dolayı çocukları zorlamadan yedirmek gerekir. Aç karnına çocuklara verilmemesi özellikle önemlidir. Aç karnına, veya zorla yedirilen çocuklarda tiksinti hissi oluşursa, daha sonra yedirmek mümkün olmaz. Isıtılmadan yiyeceklerin içine katılıp da verilebilir. İlk kez veriliyorsa, verilecek miktarın dörtde biri ile vermeye başlayıp, 2-3 hafta sonra istenen miktara çıkmak gerkekir.

Çörek Otu ne kadar süre içersinde kullanılmalıdır?

Bağışıklık sistemi üzerindeki tesiri, ikinci aydan sonra başlar. Tam etki ortalama 6 ay kullandıktan sonra görülür. Etkisi kullanıldığı süre kadar devam eder. Bu etkinin devam etmesi için, çörekotu'nu ömür boyu almak gerekir. Etkinin devamı için alınmasına 1 ile 2 günden fazla ara verilmemelidir. Tam şifa elde edildikten sonra bırakılırsa, hastalık tekrar nüks edebilir.

Ortalama 6 aylık süre tüm hastalıklar için kesin süre değildir. Kullanan kişiler farklı hastalıklarda farklı süre bildirdi. Bu süre kişiden kişiye ve hastalıktan hastalığa göre 3 ile 14 ay arasında değişmektedir.

Tıbbi tedavi ile uyuşmayan, tesiri olmadığından önerilen miktarda her türlü ilaç tedavisi ile beraber rahatlıkla kullanılabilir. Önerilen miktarın üzerinde kullanılmadığı sürece, karaciğer fonksiyon testlerini bozmamaktadır.

Tam şifa dönemindeki kronik hastalar nüksü önlemek için, herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı kişiler ve çocuklar ise; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanabilir. Özellikle sık hastalanan çocuklarda koruyucu etkisi çok fazladır.

Çörek Otu hangi durumlarda kullanılmalıdır?

İlaçların etkili olması için bağışıklık sisteminin sağlam olması gerekmektedir. Bağışıklık sistemi sağlam ise, ilaçlar etkili olur. Bağışıklık sistemi zayıf ise, hiç bir ilacın tesiri olmaz (AİDS hastalığı gibi). Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden ilaçların alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Bu nedenle ilaçların yerine kullanılmaz, ancak her türlü ilaç ile beraber alınabilir. İlaçlara zararı yoktur.

Kronik hastalıkların tedavisinde, şiddetinin azaltılmasında ve tekrarının önlenmesinde, ilaçlar ile beraber ve ilaçların alınmadığı durumlarda kullanılır. Kür tedavisi gören kanser hastalarında her türlü tedavi şekli ile beraber ve ömür boyu alınmalıdır. Uzun süreli çörekotu kullanımı kronik hastalarda ilaç tedavisi ihtiyacını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, tüm hastalıkların tedavisini kolaylaştıran, ortaya çıkmalarını ve nükslerini (tekrarlamalarını) engelleyen destekleyici genel etkiye sahiptir. Bu etki nedeniyle kronik hastalıkların şiddetli dönemlerinde ilaçlar ile beraber kullanılabilir. İlaç kullanılmadığı zamanlarda ise, hastalığın tekrar ortaya çıkmasını (nüks etmesini) önlemek veya şiddetini azaltmak için kullanılabilir.

Ameliyat olacak hastalarda, ameliyattan önce yeterli süre alınırsa, ameliyat sonrası dönemde ameliyat yarasında enfeksiyon ihtimalini azaltarak, ameliyat sonrası dönemin daha kolay geçirilmesini sağlar. Kronik hastalığı olmayan çocuklar ve erişkinlerde daha seyrek hastalanmak ve geçirilen hastalığı daha hafif atlatmak için kullanılır.

Yeni doğum yapmış anneler kullandığında, kendi bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi yanında, emzirmeden dolayı bebeklerinede geçer ve bebeklerde bundan faydalanır.

Yerli ve yabancı tıbbi dergilerde yayınlanan, aşağıdaki hastalıklarında içinde olduğu tüm kronik hastalıkların tedavisinde değişik oranlarda etkili olduğu, hayvan ve insan deneylerinde klinik ve labaratuvar bulguları ile gösterilmiştir.

Depresyon ve panik atakta çörek otu

Vücut böbrek üstü bezinde kortizon üretmektedir. Kontrolü ise, hipotalamus'dan melatonin ve seratonin hormonlarınında koordinasyonu ile birlikte, karmaşık bir sistemle yapılmaktadır. 24 saat boyunca, değişken miktarda, dalgalı olarak salgılanmaktadır. Sabah güneşin doğuşu sırasında, akşam güneşin batışı sırasında, en yüksek düzeyede salgılanır. Eğer bu zamanlar uykuda geçirilirse, kortizon ile seratononin ve melaton'in normal ritmi bozulur. Kortizon ritm bozukluduğunda, bitkinlik oluşur. Seratonin ve melatonin hormonlarının ritmi bozulduğundan, gergin ve depresif ruh hali oluşur. Bu durum insanda gün boyunca depresif, düzensiz ve gergin ruh hali yaşanmasına sebep olur.

Hergün sabah güneşin doğmaya başlamasından itibaren, yaklaşık 45 dakika ve akşam güneş batmadan önceki 45 dakikalık keraat vakti olarak bilinen zaman dilimidir. Bu vakitler uyanık geçirilirse, iki veya üç gün içinde tesiri hissedilir. Düzenli uyku kontrolü, ile çörekotu tarif edildiği şekilde düzenli kullanılırsa, 2-3 ayda tam, veya tam'a yakın tedavi görülür.

Hz. Muhammed (SAV) keraat vakti olarak bilinen vakitlerde hiç uyumamıştır. Hz.Ali; "Bir kimse keraat vakti uyuduğunda, aklını kaybederse, kendinden başkasını suçlamasın" demiştir.

Biyolojik saat, mevsimlere göre sürekli değişkenlik göstermektedir. Bahsedilen süreleri uyuyarak geçiren kişinin depresyondan, düzensiz ve gergin ruh halinden kurtulma ihtimali yoktur.

Kilo kontrolünde: Çörekotu'nun kilo aldırmak, yada verdirmek gibi bir etkisi saptanmamıştır. Ancak bağışılık sisteminin güçlenmesinin dolaylı etkisi olabilir. Zayıflamak için az yemek ve hareketi artırmak dışında, anlamlı hiçbir diyet yoktur. Ömür boyu yapılmayacak diyet sağlıklı değildir. Çünkü diyet bırakıldıktan sonra, metabolizmanın düzeni bozulur. En sağlıklı diyet, daha önce yenilen hiçbir gıdayı tamamen terketmeden miktarını azaltmaktır. Ayda 3 kilodan fazla zayıflamak sağlıklı değildir.

Reflü, kabızlık ve kronik farenjit:

Reflü şikayeti olanlar, çörekotunu sabah yada öğle vakti almaları gerekir. Akşam alınan çörekotu reflüyü artırabilir. Reflü olmaması için, yatarken mide boş veya yarı boş olmalı. Yatma pozisyonu olarak sağ yan veya sırtüstü tercih edilmeli. Sol yan üzerine yatıldığında mide boşalması zorlaşır ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçar (reflü oluşur).

Reflü çözüldüğünde, kabızlık ve kronik farenjitin tedavisi büyük ölçüde kolaylaşır. Kronik farenjitin üç'te iki sebebinin reflü olduğu unutulmamalıdır. Her üç şikayetin tek tedavisi mideyi gereğinden fazla doldurmadan, sofradan kalkabilmekdir.

Çörekotu sabah aç karına bal ile karıştırılıp yenirse, peklik ve gaz şikayetlerini giderdiği kullananlar tarafından bildirilmiştir.

Uyarılar

Çörekotu kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören hastalarda önerilen miktarda kullanıldığında, karaciğer fonksiyon testlerini bozmamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi yanında, kematerapötik ilaçların yan etkisi olarak kanda artan serbest radikal dediğimiz, toksik molekül miktarınıda azalttığı bildirilmektedir.

Kemoterapi alınan günlerde, bulantı ile beraber karaciğerin yükü artar. Kemoterapi günlerinde bulantının artmaması için almamak daha uygundur.

Gebelik döneminde kullanılması konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak doğuma yakın bir-iki aylık dönemde alındığında, doğumu kolaylaştırması yanında, doğum yaralarının iyileşmesinde de faydalı olur.

Tavsiye edilen miktardan daha fazla alınmasının toksik etki nedeniyle faydadan çok zararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda, erken dönemde ekşime ve yanma şikâyetlerine karşı antiasit ilaçlar alınabilir. Çörekotu alındıktan yaklaşık 2- saat sonra, kan şekerinde düşme olur. Kişi bunu halsizlik şeklinde hisseder. Şeker hastaları insulin ve insulin olmayan ilaç dozlarını ayarlarken dikkatli olmaları gerekir. Yani şeker hastaları çörekotundan hem kısa vadede hemde uzun vadede fayda görürler. Devamlı ceplerinde taşıyabilir ve kan şekerinin yükseldiğini hissedildiğinde bir miktar çiğnenirse, kan şekerinin kısa sürede düştüğü görülür.

Kaynak:

corekotufaydalari.com