Bayrak Bayrak
Free counters!

Renklerin hastalıklarla ilişkisi

Renkli sebze ve meyve tüketimi ile sağlıklı yaşam
Meyveler ve Renkler
Gıdaların renk ve besin enerjileri

Renkli sebze ve meyve tüketimi ile sağlıklı yaşam

Renklerin gıda ve hastalıklarla ilişkisi

Amerikan Kanser Derneği ve John Hopkins Hastanesi'nin yaptığı ortak araştırmada, renklerin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Sebze ve meyveden oluşan zengin besin, kanser ve kronik hastalık riskini azaltıyor. Beyazlar kolesterolü düşürürken, morlar kanser ve hafızada çok etkili. Yapılan son çalışmalar, günlük olarak 5 ve üzerinde renkli sebze ve meyve tüketiminin sağlıklı yaşam için çok önemli olduğunu kanıtladı. Sebze ve meyvelerin sağladıkları vitamin, mineral, posa ve fitokimyasallar ile sağlığı geliştirdikleri, yaşlanmanın neden olduğu etkileri ve kanser, kalp hastalıkları riskini azalttıkları belirlendi.

Beyaz Gıdalar

Beyaz renkli besinler LDL kolesterolü düşürüp, kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Muz, armut, karnabahar, sarımsak, soğan, mantar, patates gibi beyaz renkli besinleri tüketerek, kalp hastalıkları riskinizi minimuma indirmeniz mümkün.

Mavi ve Mor

Mavi ve mor renkli besinler, etkisini en çok hafıza üzerinde gösteriyor. Bu renkteki gıdalar pek çok kanser türüne (başta prostat kanseri olmak üzere) yakalanma riskini azalttığı söyleniyor. Dolaşım sisteminin korunmasına ve sağlıklı yaşlanmaya da yardım ediyor. Erik, siyah üzüm, patlıcan, böğürtlen, incir, yaban mersini, lahana gibi besinleri, tüketmeye özen gösterilmesi tavsiye ediliyor.

Sarı ve Turuncu

Sarı ve turuncu renkli besinler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Göz ve kalp hastalıklarına karşı kalkan oluşturuyor. Portakal, şeftali, mango, kavun, havuç, ananas, üzüm, balkabağı, kayısı, sarı elma, mısır, bu renk besinler arasında.

Yeşil Gıdalar

Yeşil renkli besinler kemikleri koruyor, dişleri güçlendiriyor, göz sağlığına zarar gelmesini önlüyor. Bazı kanser türlerine yakalanma riskini de azaltıyor. Yeşil renkli gıdalar arasında kivi, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, marul, lahana, avakado, yeşil elma, salatalık, biber, taze soğan, roka gibi besinler yer alıyor.

Kırmızı Gıdalar

Domates, kırmızı elma, çilek, karpuz, ahududu, kiraz, turp gibi kırmızı besinler, sağlık açısından oldukça önemli. Kırmızı renkli besinlerin Alzheimer hastalığından korunmada başrolü oynadığı artık kanıtlandı. Kırmızı besinler, kalbin kan akımını düzenliyor ve üriner sistemin sağlığını da koruyor.

Renkli meyvelerin sağlığımızla ilişkileri

Meyveler

Meyveler içerdikleri A, C, E vitaminleri ile vücudumuzdaki hayati fonksiyonların zarar görmesini engelleyen antioksidan görevi görürler. Birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini kolaylaştırırken, hastalıklara karşı vücut direncini de artırmaktadır. Kırmızı meyvelerin, birçok kalp ve damar hastalıklarında tedavi edici rol oynadığı ve kanser riskini azalttığı, idrar yollarının sağlıklı çalışmasını sağladığı, hafızayı geliştirici etkisi olduğu idda ediliyor. Hem kırmızı, hem de turuncu meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten maddesi, kardiyovasküler hastalıkları ve kanser riskini azaltıyor, gözleri güçlendiriyor. Yeşil meyve ve sebzeler de, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Doğum sırasında meydana gelebilecek olan kusurları engellerken, kırmızı kan hücreleriyle, kemik ve dişlerin güçlü olmasına yardımcı oluyor. Birçok meyvede bulunan K vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin güçlü ve kanın sağlıklı olmasını sağlıyor.

Mavi, mor ve siyah meyveler, kalp ve idrar yollarını geliştirirken, aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor. Yabanmersini ve kızılcıkta bulunan antioksidanlar, mesane enfeksiyonlarından, ülser ve diş eti hastalıklarına kadar, korunma sağlıyor. Ayrıca yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen maddeler, istenmeyen bakterilerin hücrelere ve organlara yapışmasını engelliyor.

Yoğurdun suyuna, sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin isimli vitamin. Yoğurt suyunun dökülmesi ile, sağlık açısından faydalı olan bu vitamin boşa gidiyor. B2 vitamini eksikliği, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden oluyor. Yoğurt suyunda bulunan B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırıyor.

ABD de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu. Yumurtanın faydaları konusunda birçok araştırma yapıldığı, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından faydalı bir gıda olduğu belirtiliyor.

Gıdaların renk ve besin enerjileri

Bir besinin kalitesini belirleyen unsuların başında geleneksel tohumdan elde edilmesi, tarım kimyasalı kullanılmaması, endüstriyel işlem görmemiş olması, taze olmasıdır. Ancak gıdaların renk ve besin enerjileri de bir o kadar önemlidir. Siyah rengi çok da gözümüze hoş gelmeyebilir ama, son çalışmalarda - özellikle siyaha yakın renkteki besinler, yakın zamanda süper besinler olarak adlandırılacak. Elbette hepimiz sebze veya meyve tüketirken en parlak, en canlı renkte olanları tercih ediyoruz ama diyetimize biraz da siyah eklemek faydalı olacak.

Siyah fasulye

siyah fasulye

Beslenme alışkanlıklarımız arasında pek yer almayan siyah fasulye, içeriğindeki fitokimyasallar nedeniyle, diğer besinlere göre biraz daha fark yaratıyor, en güçlü anti kanserojen besinler arasında gösteriliyor. Yakın zamanda Harvard’da yapılan bir çalışmaya göre, şeker dengesini sağlıyor.

Böğürtlen

siyah böğürtlen

Kalori değeri düşük, besin değeri açısından oldukça zengin olan böğürtlen, özellikle kansere karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici, şeker ve kolesterol düşürücü, kan basıncını dengeleyici, sinir sistemini onarıcı, mucizevi bir meyve. Diyetinizde en az diğer meyveler kadar yer alması gereken bir meyve.

Siyah Mercimek

siyah mercimek

Kırmızı ve yeşil mercimekten besin değeri açısından çok farkı olmayan siyah mercimek, lif açısından biraz daha zengin olması nedeniyle, kolesterol seviyesini düşürücü bir özelliğe sahip.

Siyah Susam

siyah susam

Görüntü olarak çörekotuna benzeyen siyah susam, daha çok uzak doğu ülkelerinde kullanılan bir bitki olup, sindirimi hızlandırıcı, bağırsak problemlerini giderici etkisi bulunmaktadır. Mineral bakımından da oldukça zengin olan siyah susam, bakır içermesiyle kan damarlarını, eklemleri ve kemikleri güçlendirir.

Siyah Mantar

siyah mantar

Kanser savaşçısı olan siyah mantar, yapılan çalışmalara göre menopoz sonrası meme kanseri riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip, enerji metabolizmasını da etkilemektedir.

Esmer Pirinç

Siyah Pirinç

Pirinç glisemik indeks açısından oldukça yüksek bir besin bu nedenle çok sık tüketmemekte fayda var ama siyah pirinç onun kadar tehlikeli değil ayrıca enflasmasyon azaltıcı bir etkisi de olacak. Antosiyanin adlı maddelerden oldukça zengin yani güçlü bir kanser savaşçısı.