Bayrak Bayrak
Free counters!

Mayonez ve Ketçap yapılışı

Evde Mayonez yapılışı
Malzemeler: (8 kişilik) Tarifi:

Yumurta sarısı, sirke, tuz, beyazbiber ve hardalı paslanmaz çelik, porselen ya da cam bir kapta, tercihen telle ya da tahta bir spatulayla karıştırın. Zeytinyağını bir sicim akıtıp, telle sürekli çırparak, ya da tahta spatulayla sürekli karıştırarak, azar azar, sos iyice bağlanıncaya kadar yedirin. Kalan zeytinyağını telle sürekli çırpmaya devam ederek, bitinceye kadar sosa ilave edin. Kaynar suyu ilave edip, iyice karıştırın. Tuz ve biberini kontrol edin, gerekiyorsa ilave edin.

Evde ketçap nasıl yapılır?

Evde Ketçap yapılışı
Malzemeler: Önsöz:

Marketlerden satın aldığımız ketçapların içinde neler var biliyor musunuz? Msg‘ler, aroma verici, renk verici, son kullanma tarihi geçse bile, ürünün bozulmasını önleyen koruyucular, daha neler var neler. Katkısız yazan ürünler bile katkısız değilmiş meğerse. Burada en önem verdiğimiz konu, paketli katkılı ürünlerden elimizden geldiğince kendimizi uzak tutmaya çalışmak. Ailece çok seveceğiniz ev usulü ketçabı bir deneyin, tadı marketlerden aldığınız ketçaplardan daha güzel olacağı gibi, daha sağlıklı ve daha besleyici olacaktır.

Tarifi: Not:

Kullanacağınız domatesler çok kırmızı değilse, içine bir kaşık biber salçası ilave edebilirsiniz. Hazırlayacağınız ketçap 1 haftadan daha az süre içersinde tüketilecekse, içersine 1 tatlı kaşığı buğday nişastası katabilirsiniz. Nişasta ile daha parlak bir görüntü elde edebilirsiniz, bu şekilde hazır ketçaplara daha çok benzemiş olur. Bulabilirseniz yeni bahar tohumları da ilave edebilirsiniz.

Kaynak:

cahidejibek.com