Bayrak Bayrak
Free counters!

Biber Salçası ve Acuka Tarifi

Biber salçası yapılışı

Biber salçası tarifi
Malzemeler:

• İstediğiniz kadar kırmızı biber
• Yeterince öğütülmüş kaya tuzu

Önsöz:

Marketlerden, kimyasal içeriği yüksek biber salçası yerine, herkes kendi biber salçasını, evinde hazırlayabilir. Yalnız biber salçası değil, daha birçok gıda maddesi evde hazırlanabilir. Web sitemizde evde ekmek yapımı, evde sirke yapımı, turşu, hatta peynir mayası ve beyaz peynir tarifleri mevcut. İsterseniz aşağıdaki linklere bir göz atın.

Eylül ayının yaklaşması ile, pek çok kadın, kendi evinde ve kendi imkanları ile, kışlık yiyecek alışverişine başlar. Konservelerini (Kavanozlarını) taze yaz sebzeleri ile hazırlar, bütün kış, bunları açarak, sofraya taşır. Bu hem ekonomik, hemde sağlıklı bir yöntemdir.

Biber salçası yapılışı:

Öncelikle biberler ortadan ikiye bölünür; sonrasında, içerisindeki çekirdekler çıkartılır. İsterseniz yalnız yeşil olan yerlerini ayıklayıp, çekirdeklerini içersinde bırakabilirsiniz. İsterseniz çekirdeklerini de çıkartabilirsiniz, bu size kalmış. Daha sonra, biberleri, iyi şekilde yıkayıp kuruması için bir yere serin.

Biberler kuruduktan sonra, biberleri çekmeniz, ya da çektirmeniz gerekir. Çekilmiş biberler, sıvı haline gelir, öğütülmüş kaya tuzu ile karıştırılır ve temiz bir naylonun üzerinde, güneş gören bir yere serilir. Genelde 20 kg. biber için, 1 kg tuz, ya da 40 kg biber için 2 kg tuz, kullanılır.

Biberler günde üç-dört defa, bir tahta kaşığı yardımı ile karıştırılır. Sıvı halindeki biberin içerisine toz, tüy gibi maddelerin girmesini engellemek için, üzeri bir tülbent ile örtülür. Bu şekilde biber salçası, beş ya da altı gün içersinde, suyunu gitgide çekecek, içersinde biber tanecikleri kalmayacaktır.

Kuruyan biber salçasını daha ince taneli olmasını istiyorsanız, isteğe bağlı olarak bir sefer daha çekebilir/çektirebilirsiniz. Daha sonra biber salçanızı temiz kavanozlara doldurup, kullanım zamanına kadar serin bir yerde muhafaza edersiniz.

Not:

Biber salçasına ekleyeceğiniz tuz, ne kadar fazla olursa, o kadar fazla dayanıklı olur. Ancak çok tuzlu biber salçası, yemeği tuzlu yapacağı gibi, sağlık için de faydalı olmayacağı ortada. Bu nedenle, bu gerçeği göz önünde bulundurarak, tuzu kararınca kullanmalısınız.

Acuka

acıka - acuka
Malzemeler:

• 5 yemek kaşığı domates
• Biber salçası (antep salçası)
• 3 diş sarımsak
• 1 su bardağı dövülmüş ceviz
• Yarım su bardağı ufalanmış ekmek içi
• Karabiber,
• Kırmızı biber,
• Kimyon,
• Tuz
• İsteğe göre kuru fesleğen ve kekik
• ¼ su bardağı zeytinyağı, yada 2 yemek kaşığı tereyağı

Önsöz:

Acuka ister kahvaltılık, ister meze olarak hafif kızartılmış ekmek üzerinde yenilebilen güzel bir tarif. İçinde sarımsak olması ayrıca cezbedici, tabi sevenler için. Domates ve biber salçası seviyorsanız mutlaka denemelisiniz. Kullanacağınız salça tuzlu ise, tuz kullanmayın. Baharat ölçüsünü zevkinize göre siz belirleyin, eğer bir ölçü isterseniz, 1 çay kaşığının yarısından az kullanmanızı tavsiye ederim. Salçanın kavrulmuş lezzetini seviyorsanız, kavurun ama, damak tadınıza göre tüm malzemeyi çiğden karıştırarakta hazırlayabilirsiniz.

Tarifi:

Öncelikle sarımsakları havanda iyice dövün. Sıvıyağı tavaya alın ve salçayı ekleyerek, orta ateşte salça ezilip kokusunu verene kadar, yaklaşık 5 dakika kavurun. Kavrulan salçanın içine baharatları ekleyerek, 1 dakika daha kavurun, sonra dövülmüş sarımsakları ekleyerek, 1 dakika daha kavurun ve ocaktan alın. Ocaktan aldığınız karışımın içine dövülmüş cevizi ve ekmek içini ilave ederek, karıştırarak soğutun. Hazırladığınız acıkayı buzdolabında dinlendirdikten sonra, ceviz taneleri ile süsleyerek servis yapın.