Bayrak Bayrak
Free counters!

Sarıgerme (Dalaman) Tatil Köyü

Sarıgerme Tatil köyü

Sarıgerme son yıllarda turizm alanında yaptığı atak ve hızlı gelişimi ile, gitgide adından söz ettirmeye başlamıştır. Dalaman Havaalanına yakınlığı ve modern konaklama tesislerinin hizmete girmesiyle popüler hale gelen Sarıgerme, Osmaniye köyü sınırlarındaki sahildir. Köy sahilden 850 m içeride kalır. Sarıgerme adı, Osmaniye’nin içinden geçen ve kumsalı bölen Sarıçay’la ilişkilidir. Sarıçay daha önceleri ormanda kesilen kerestelerin denize taşınması için kullanılmış. Keresteler denize kaçmasın diye, deniz bağlantısı kapatılırmış, bu işleme de “germe” denirmiş. Sarıgerme adı böyle oluşmuş.

Dalamana mesafesi yalnız 12 kilometre olan Sarıgerme, Fethiye, Dalyan, Göçek gibi turizm merkezlerine çok yakındır. Sarıgerme'nin gözde tatil merkezlerinden biri haline gelmesinin en önemli nedeni deniz şerididir. Bir mil açıkta bulunan Baba-ada, bir tür dalgakıran görevi yapar, aynı zamanda kıyı şeridi arasında su sirkülasyonu görevini de üstlenir. Bu nedenle hava akımı ve su değişkenliği gibi olgular, sörf ve yelkenciler için vazgeçilmez avantajlar sunar.

Pisilis antik kenti Sarıgerme

Bu bölgedeki "Pisilis" antik kenti Sarıgerme'deki "iberotel" sınırları içindedir. Antik şehir merkezi kayalık bir tepe üzerine kurulu olup, 50-70 cm kalınlığındaki taş duvarlarla çevrilidir. Ancak duvarın dışında kalan birkaç büyük yapı ve bir de mezarlık vardır. Pisilisin dar caddeleri/sokakları, birbirine yakın - genellikle iki katlı evler şeklinde olduğu tahmin ediliyor. Evlerin damları tahta kalas ve kerestelerden yapılmadır. Şehir duvarının dışında bir anıt mezarın taş kütle temeli bulunuyor. Batı duvarında üçlü bazilikanın kalıntıları, kuzey duvarında ise, "Nischen-bazilika" kalıntıları yer alıyor. Tepeden mezarlığın kalıntıları görülebiliyor. Kayalık arazide beşik tonozlu evler ve büyük bir hol dikkat çekiyor. Sahilin önünde bulunan Baba-adasında da bir Roma mezarlığının kalıntıları yer alıyor.

Çek çek taşıma metodu:

yolcu taşıyıcı sarıgerme

Plaja ulaşmak için, osmaniye köyünün merkezinde yer alan otoparka, aracınızı park edip, otoparkın girişinde "Çek çek" adı verilen traktör, (arkasına bağlanmış römork) ile sizi, yaklaşık 1,5 km.lik bir yolculuk ile plaj tesislerine taşır. Ardından çam ağaçları arasında plaja doğru yürümeye başlarsınız. Yaklaşık 100 metrelik bir yürüyüş, size çevreyi tanıtmış olur. Plaja varana kadar, yeşilin her tonuna tanık olabilir, burada özenle ekilmiş envai çeşit çiçeklerin güzelliği ruhunuzu okşar. Kısa yolculuğun ardından masmavi deniz suyu, bembeyaz kumsalı ile egzotik bir okyanus adasında olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Bu Sahil geniş ve ince kumlu olan kumsalı ile, deniz keyfi çıkarıp, bronzlaşmak isteyenler için harika bir yer. Plaj kalabalık sayılmaz, gürültü de yok diyebiliriz. Su derinliği, çocukların bile yüzebileceği sığlıkta. Denizde en ufak bir taş veya çakıla rastlanmıyor. Kıyı şeridi üzerinde ve su içinde yürüyerek bronzlaşabiliyor, vücuttaki stress ve biriken elektrikten kurtuluyor, iyot ve oksijen yoğunluğu yararlarından faydalanıyorsunuz.

Yeme içme - Dinlenme, Eğlence:

sarıgerme plaj

Sahilde yeme içme yerleri mevcut, ayrıca şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz. Tatilinizde kafanızı dinlemek, doğa ile iç içe olmak, denizin ve güneşin tadını çıkarmak isterseniz, Sarıgerme plajı sizler için en ideal plajlardan birisi diyebiliriz. Turistler akşam olduğunda köy içindeki çarşıda toplanır. Burası Kuyumcu, bar, restoran, hediyelik eşya ve halıcıların yer aldığı ışıl ışıl bir çarşıdır. Yeni düzenlemeye göre, köy dışından geçen trafikten etkilenmiyorsunuz. Turistlerin son durağı, saat 24.00'de açılan "Pascha Disco". Taş duvarlı bu açık hava disko'nun en önemli özelliği, doyurucu ses kalitesini, istanbul Kuruçeşme'den getirilen müzik setine borçlu olması.

Sarıgerme Plajı - Aşı koyu

Çevrede görülecek yerlerin başında "Aşı Koyu" geliyor. Ovacık köyü üzerinden toprak yolla ulaşılan köy, Dişibilmez- Karaburun arasında yer alıyor. Çevre kum sahili, ilginç kayalıklar ve çam ağaçlarıyla kaplı. Durgun koy, yatların da başlıca uğrak yeri. Büyük otellerin plaj kalabalıklığından sıkılan konukları, jeep ve kamyonetlerle, bu koya gelerek, günboyu denizin tadını çıkarıyor. Gün içinde geçilip görülecek yerlerin arasında, 22 kilometre uzaklıkta Dalyan, 32 kilometre uzaklıkta Göçek ve 12 Adalar, 65 kilometre uzaklıkta Fethiye, 90 kilometre uzaklıkta Marmaris bulunuyor.

Tatil Köyünde Spor:

sarıgerme plajı, su sporları

Plajda her türlü su sporu yapmak mümkün. Özellikle yelkenli ve rüzgar sörfü sevenler için Sarı germe plajı bir hayli elverişli. Dalgalar ile savaşmak, onlara meydan okumak isteyenler için biçilmiş kaftan. Sahilde kumsala sıralanmış onlarca küçük yelkenli, tutkunları tarafından kiralanmakta. Rafting'e meraklı olanlar, Köyceğiz yolu üzerinden Beyobası sapağını takip ederek, Akköprü'nün bulunduğu rafting başlangıç sahasına ulaşabilir. Dere üzerinde kurulu teraslarda, yemyeşil bitki örtüsü arasında kuş ve su sesi dinleyerek, kiremitte alabalık ve patlıcan közleme yeme imkanı da var. Bunun için Beyobası sapağından dönüp, Topgözü kanyonunda Yuvarlakçaya gidebilirsiniz.

Sarıgerme baba adası

Sarıgerme'de kalanlar için, karşıda yer alan ada, Sarıgerme plajına bir başka hava katmaktadır. Babaadası etrafında dalış veya adanın zirvesine çıkıp, çam ağaçlarının gölgesinde rüzgarın sesini dinleyerek, sahili seyretmek ayrı bir zevk verir. Paraşüt, kayak, banana, sörf, yelken, jet-ski ve kano da Sarıgerme'de yapılabilecek aktiviteler arasında yer alır.

Sayın Okurumuz

Yukarıdaki bilgilerin güncel kalmasına sizde katkıda bulunabilirsiniz. Güncelleşmesi, eklenmesi veya kaldırılması gereken bilgileri lütfen bizimle paylaşınız. Bizimle iletişim kurmak, yalnız birkaç dakika zamanınızı alır. Lütfen buradan iletişim formuna gerekli bilgileri giriniz. Teşekkür ederiz!