Bayrak Bayrak
Free counters!

Van Gogh ve Loving Vincent Animasyon filmi

Gece kahve önünde

Gece Kahve Önünde - Van Gogh

Vincent Willem van Gogh (1853 -1890) Hollandalı izlenim ressamı, yaklaşık 2000 resmi ile, dünyanın en tanınmış ressamlarından sayılır. Van Gogh gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş. Kısa süren bir öğretmenlik deneyiminden sonra, Belçika'da fakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. Resim kariyerine 1880'den sonra başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris'te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiştir. Güney Fransa'da geçirdiği süre zarfında, bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir. Van Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise, ömrünün son iki yılında yapmıştır. (tr.wikipedia.org)

Kıyıda Kayıklar

Vincent van Gogh - Kıyıda Kayıklar

Vincent Van Gogh, kendi ömrü esnasında keşfedilmemiş en bariz sanatkârlardan biridir. En önemli yapıtları 1888'den sonra oluşmuş, ve bu çalışmalar esnasında kendisine gitgide cinnet gelmiştir. İlk çalışmaları tamamen çağdaş ve kendi stilini taşısada, gitgide expressyonismusa dönüş olmuştur. Kendisi ancak 37 yıl yaşamış, hayatı boyunca yaklaşık 2000 adet sulu/yağlı boya ve çizgi şeklinde resimler yapmıştır.

Loving Vincent Animasyon filmi

"Loving Vincent", hayatı yoksulluk içinde geçen ve 37 yaşında hayata veda eden bir dahinin kişiliğine odaklanan ve tamamı resimlerden oluşan bir animasyon filmdir. Yapım süreci 6 yılı bulan ve 125 kişinin katılımıyla gerçekleşen film, sanatçının kendine öz resim tekniğiyle işlenmiş bir sanat eseridir. Gerçek oyuncularla çekilip, sonradan animasyona dönüştürülen, 6000 kadar gerçek yağlı boya çizimler, perdede Van Gogh görselliğini yaratmayı başaran teknolojik bir eserdir.

Loving Vincent - Animasyon Film

Polisiye tarzındaki Film senaryosu, aynızamanda Van Gogh’un ölümünden sonrasına dair geri dönüş tekniğiyle bilgi vermektedir. Loving Vincent, Dorota Kobiela ve Hugh Welchman'a ait senaryo ile finali beklercesine bir sürükleyicilik ve bir heyecan duygusu yaratmayı başarıp, bunu da bir Van Gogh sergisi tadında yapıyor.

Film senaryosunu kısaca özetlemek gerekirse, Van Gogh’un ölümünden bir yıl sonra emektar postacı Joseph Roulin, oğlu Armand’a Vincent'in kardeşi Theo’ya yazılmış mektubu kendisine ulaştırmasını istiyor. Armand önce bu fikri mantıklı bulmasada, babası onu ikna ediyor. Ancak mektubu teslim alacak Theo, Vincentin ölümünden altı ay sonra ölmüştür. Theo'nun ölümü nedeni ile Armand mektubu Vincentin yakın dostlarından birine vermeye karar veriyor ve Vincent'in yaşadığı Auvers'in doğası ve insanları ile kaynaşıyor. Çünkü Vincent van Gogh, beklenmedik bir anda burada hayatına son vermiş, kendisiyle birlikte bir sırrı da beraberinde götürmüştür. Armand bu sırrı kendi yöntemleri ile çözmeye çalışıyor.

Film yapımı ile ilgili video'yu buradan izleyebilirsiniz.