Bayrak Bayrak
Free counters!

Theodore Chasseriau

İki kızkardeş

iki kızkardeş

Ressam Théodore Chassériau 1819 da Samana (San Domingoda) dünyaya gelmiş, 11 yaşında Jean Auguste Dominique Ingres'in atölyesinde ilk defa çalışmalarına başlamış. Yeteneğini fark eden Ingres, Roma'ya gitmesini önermiş. 1834’de Paris’e giderek, Fransız Akademisi’ne girmiş. Bu süre içersinde Eugene Delacroix’nın çalışmalarından etkilenmiş. İlk sergisini 1836’da Paris Salon’da açmış ve tarih resimleri kategorisinde üçüncülük madalyası almıştır.

Renk öğelerine artan ilgisi ve Paul Delaroche ve Eugène Delacroix'nın etkisi ile egzotizmi keşfetmiş ve doğu'ya ilişkin konulara yönelmiştir. Sonra İngres'in sanat anlayışının ötesine geçerek, romantik tarz üzerine yoğunlaşmıştır.

Alice Ozy - Güney köstümü ile

Alice Ozy - Güney köstümü ile

Théodore Chassériau,ın çalıştığı dönemde, portreleri ve tarihsel görünümleri, onun kısa sürede tanınması ve bu alanda ün sahibi olmasına neden olmuştur. 1853 de Louvre'da sergilenen "Tepidarium à Pompéi" onun ismini her yerde duyurmuştur. Chassériau'nın yapıtları, genelde portre, duvar süslemeleri ve dinsel konulu süslemelerden oluşur.

1840’da Roma’ya geçen sanatçı, ilk doğu seyahatini 1846’da Cezayir’e yapmıştır. Üretken sanatçı, çok sayıda eskiz ve tablo hazırlamış ve bu yoğun süreç sonunda Paris’e dönmüş, sağlığı elvermemesine rağmen, Saint Roch ve Saint Philippe du Roule kiliselerinin dekorasyonunda çalışmıştır. 37 yaşında Paris’te ölmüştür.

Kaynak:

istanbulsanatevi.com