Bayrak Bayrak
Free counters!

Jean Léon Gérôme

Bursada Büyük Hamam

Bursada büyük Hamam

Jean Leon Gerome, 1824’de Fransa’nın Vesoul kasabasında dünyaya gelmiş, okulda daha küçük yaşlarda takdir gören çalışkan bir öğrenci olmuş. 14 yaşlarında resim eğitimine başlamış, 1840 yılında okulu bitirmiş ve ünlü ressam Paul Delaroche’nin bir tavsiye mektubu ile Paris’e gitmiştir. Klasik ve mitolojik konulara çok ilgi duymuş, anatomi ve perspektifi işleyen ek dersler almış, özellikle tabloların detaylı olması hususu üzerinde çok çalışmıştır. İtalya’da antika tabloları incelemiş, özellikle Napoli Müzesi’nde çok vakit geçirmiştir. Genelde tarihsel ve oryantalist resimler yapmış, özellikle yaşamının son 25 yılında heykelle de uğraşmıştır. Orta doğu bölgesine özel bir ilgi duymuş, 1855’te Türkiye’ye, 1857’de Mısır’a gitmiş, buralarda yapmış olduğu tablolar ilgi ile karşılanmış ve kendisine Oryantalist ve Etnografik ünvanı kazandırmıştır. Fransız hükümeti sanatçılara destek vermeye başladığında, Gérôme de bundan nasibini almış, sabahtan akşam geç saatlere kadar çalışmış, büyük başarılar elde etmiştir. 1860 yıllarında Hükümet projelerine olan katkısından dolayı aranan bir sanatçı haline gelmiştir. 1861 sonunda önemli bir sanat ajanı ve birçok ülkede galerileri olan Marie Goupil ile evlenmiş, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Tartışan Araplar

Tartışan Araplar - Jean Leon Gerome

Artık Arapça da konuşabilen Gérôme, 1868 yılında yeni bir orta doğu turuna çıkmış ve birçok yeni eserler ortaya çıkarmıştır. 1870 yılı itibarı ile elit konumda ve Profesörlük unvanına sahiptir. Ona bir çok nişan ve madalya verilmiş, artık şöhretinin zirvesindedir. Seyahatlerine devam edip 1871 de Türkiye, 1873 te Cezayir, 1874 te Hollanda’ya, ardından 1879 da tekrar Türkiye, 1880 Mısır, 1881 Yunanistan, derken sürekli seyahat etmiş ve en çok da İstanbul ve Kahire’yi resmetmiştir. Bursa’ya gelip, resimler yapmış, fotoğraflardan da çalışmıştır.

Jean Leon Gerome Portre 1886

Dünya çapında 2000 kadar öğrencisi olmuştur. Öğrencileri arasında Odilon, Redon, Thomas Eakins, Mary Cassatt, Osman Hamdi Bey ve Şeker Ahmet Paşa gibi ünlü ressamlar bulunur, ancak oryantalist tarzda çalışan tek Türk ressam Osman Hamdi Bey’dir. Hayatının son evresinde Empresyonist resme şiddetle karşı çıkmıştır.

10 Ocak 1904’ün sabah saatlerinde Rembrandt’ın ve kendi tablosunun dibinde ölü olarak bulunmuştur. Jean-Léon Gérôme, vasiyeti üzerine çok sade bir cenaze töreni ile uğurlanmıştır. Zamanının en popüler ve ünlü ressamı olmuş, tabloları Oryantal Resim klasmanında en çok tekrar tekrar üretilerek satışa arz edilen ressamdır. Türkiye’de de en çok Halı Tüccarları ve Hamam temalı eserleri rağbet görmüştür.

Kaynak:

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Aytaç