Bayrak Bayrak
Free counters!

Gustav Klimt

Portrait of Baroness Elisabeth Bachofen

Gustav Klimt

Gustav Klimt, (1862-1918) Viyenaya yakın bir kasaba olan Baumgarten'de, Ernst ve Anna Klimt'in ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 1876-1882 yılları arası Viyana uygulamalı sanat okulunda okuyan Klimt, mezun olduktan sonra, kardeşi Ernst Klimt ve arkadaşı Franz Matsch ile birlikte duvar resimleri yaparak, hayatını kazanmaya başladı. Kısa sürede ünü yayılan üçlü, pek çok kilise, müze, tiyatro ve devlet binasının iç süslemelerini yaptı. 1888'de Avusturya imparatoru I. Franz Josef tarafından liyakat madalyasıyla ödüllendirildiler.

1894'te Klimt Viyana Üniversitesi'nin büyük salonunun tavanını süslemekle görevlendirildi. Klimt'in 1900-1903 arasında tavan için sunduğu "Medizin" (Tıp), "Philosophie" (Felsefe) ve "Jurisprudenz" (Hukuk) adındaki üç resim, üniversite yetkililerince fazla "radikal" ve "karamsar" bulundu. Bu nedenle resimler tavana asılmadı. Büyük hayal kırıklığına uğrayan Klimt, bir daha devlet için iş yapmama kararı aldı. Bu arada "Philosophie", 1900 Uluslararası Paris Fuarı'nda altın madalyaya lâyık görüldü. Bu üç resim, birkaç kez el değiştirdikten sonra, 1943'te Viyana'nın kuzeyindeki Immendorf Kalesi'ne getirilmiş, 1945'te Avusturya'dan çekilen Naziler'in çıkardığı yangında yok olmuştur.

Yelpazeli Bayan (Lady with a Fan)

Gustav Klimt - Yelpazeli Bayan - (Lady with a Fan)

Klimt, genç yaşlarda sembolizm ve art nouveau akımlarından etkilenmiştir. 1902'de "Sezession" sergi sarayının duvarı için yaptığı "Beethoven Frizi", zengin sembolizmi ve zarif süslemeleriyle Klimt'in tarzını en iyi yansıtan eserdir. Eserlerinde figür ve dekoratif süslemelerle gerginlikik yaratmayı başarmıştır. Onun birincil resim konusu kadın bedenidir, resimlerinde aşık olduğu bir bayanı sık sık model olarak kullanmış ve eserlerinde ince dekoratif süslemelerle zarif bir erotizm göze çarpar. Bazı tablolarında saf altın da kullanmıştır. Tablolarının yanı sıra, duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır.

Klimt, 1900'dan itibaren yazlarını Salzburg yakınlarındaki Attersee gölünün kıyısında manzara resimleri yaparak geçirmiş, en meşhur eserlerinden biri olan "Öpücük" resmini'de 1907-1908 arası burada yapmıştır. 1909-1911 arası, mimar dostu Josef Hoffmann`ın Brüksel'de yaptırmakta olduğu "Stoclet Palais" adlı villanın duvar süslemelerini yapmış, 1908-1913 yılları arası Prag, Dresden, Münih, Venedik, Roma ve Budapeşte`de pek çok sergi ve bienale katılmış, 1911'de "Ölüm ve Yaşam" adlı eseriyle Roma Dünya Fuarı'nda birincilik ödülü almıştır.

Klimt, 6 Şubat 1918'de hayatını kaybetmiş, kendisine ait beş resim, 2006 yılında açık artırmaya çıkarılmış ve çok yüksek fiyatlarla alıcı bulmuştur. Bunlardan "Adele Bloch-Bauer I" adlı portre, Haziran 2006`da 135 milyon dolara satılarak, dünyanın en pahalı resimlerinden birisi olmuştur.

Kaynak:

tr.wikipedia.org
turkcebilgi.com/Gustav_Klimt