Free counters!

Albert Bierstädt

Yosemitede bir Şelale

Yosemitede bir şelale

Albert Bierstädt 1830'da Solingen (Almanyada) doğmuş, daha iki yaşında iken, ailesi ile Amerika Birleşik Devletleri New Bedford- Massachusetts'e göç etmiştir. Resim yapmaya başlamadan önce uzun süre desen ve resim dersleri vermiş, ancak ilk olarak New England ve New York’da resim yapmaya başlamıştır. 1859 yılında Amerikan hükümeti için çalışan arazi mühendisi Frederick W. Lander ile ülkenin batısına seyahat etmiş ve daha sonra bitmiş resimler haline gelecek birçok taslak çizim ile geri dönmüştür.

Bierstädt 23 yaşında Almanyaya dönmüş ve Düsseldorf Sanat Akademisinde okumaya başlamıştır. Avrupa'yı çok gezmiş, özellikle İtalyada kalmıştır. Alpler'i çok sayıda çalışmasına konu etmiştir. 1857 de tekrar Amerika Birleşik Devletlerine geri dönmüş, New Yorkta serbest Sanatçı olarak kısa sürede ismini duyurmuştur.

Albert Bierstädt manzara resimlerinde ışık ve gölge oyununu çok başarılı kullanmıştır. Benzer düşüncede ressamların birarada olduğu Hudson River Okuluna üye olmuş, burada detaylandırılmış romantik ve ışığın iyi kullanıldığı "Luminizm" üzerinde çalışmıştır.

Kerns River Valley California

Albert Bierstädt - Kerns River Valley California

Tabloları hatırı sayılır fiyatlara satılmış olsada, Bierstadt gününün sanat eleştirmenleri tarafından fazla itibar görmemiştir. Tuvallerini çok büyük kullanması, onun egosantrik düşkünlüğü olarak değerlendirilmiş, sergilerde çağdaşlarının yaptığı resimler onun resimleri yanında ufacık kalmıştır. Konu seçimlerinde romantizm’in apaçık ortaya çıkması, çağdaş eleştirmenler tarafından olumsuz yorumlanmıştır. Resimlerinde sis, bulut ve buğu gibi atmosforik öğeleri vurgulamış ve eserlerini bu öğelerle şiddetlendirerek bütünlemiştir.

Ressam Albert Bierstädt

Bierstädt resimlerindeki huşuyu arttırmak için, kimi zaman detayları farklı yorumlamış, çoğu zaman gerçek olmayan renkler kullanmış, resimlerini kendi inandığı şekilde boyamıştır. Su, ultramarine; bitki örtüsü gür yeşildir. Ön plandan arka plana doğru giden değişim oldukça dramatik, orta plan uzaklığı denen şey neredeyse yoktur.

Bierstädt çok üretken olmuş, ölümüne kadar 4000 kadar resim yapmış, ancak bu resimlerin 500 adedi günümüze ulaşmış, birçok resmi Amerika’daki müzelere dağılmıştır. Ticari amaçlı print ve posterlerine günümüzde de sıkça rastlanır. Orjinal eserleri nadir olarak açık arttırmalarda görülür ve fiyatları yükselim trendi gösterir. Sanatçı, ressam William Bliss Baker’den etkilenmiştir.

Kaynak:

artimetre.com