Bayrak Bayrak
Free counters!

Limonun sağlık açısından faydaları

Limon, 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ediyor
Limon kabuğu eklem ağrısına iyi geliyor
Dondurulmuş limon kullanın!
Limon suyu sarımsak kürü

Limon, kötü huylu hücreleri yok ediyor

Limonun faydaları

Limon, başta C vitamini olmak üzere A ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif açısından oldukça zengin potasyum içerir, bununla birlikte kalp, beyin, sinir fonksiyonlarının sağlığı için faydalıdır. Özellikle C vitamini içermesi, soğuk algınlığı, grip gibi vücut direncini düşüren hastalıklara karşı kullanılır. Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği vardır, asidik yapısı yüksek olduğundan, güçlü bir antioksidandır.

Limon, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine de destek olur, viral enfeksiyonları ve iltihapları azaltır. Sindirim sistemindeki toksinlerden temizler, mide yanması, şişkinlik ve geğirme gibi hazımsızlık belirtilerini hafifletir. Enzim fonksiyonunu geliştirir, karaciğerinizi harekete geçirir.

Yapılan bir araştırmada, limonun kanser hücrelerini öldüren etken maddeleri sayesinde, kanser için de iyi bir tedavi yöntemi olduğu belirtilmiştir. Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden birinden edinilen bilgiye göre, 1970'ten beri 20'den fazla farklı laboratuvarda yapılan incelemede, limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Bu kanserler arasında kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserlerinin de bulunduğu açıklanmıştır.

Öte yandan, limon kabuklarında bulunan 'dlimonene' adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu, sinir sistemine olumlu etki yaptığı ve bakterileri öldürerek, kalbi rahatlattığı kanıtlanmıştır. Limonun içeriğinde bulunan polifenollerin, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü belirlendi. Limonun, bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu da kabul ediliyor. Ayrıca yüksek tansiyonu dengeleyen meyvenin, stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi de bulunuyor.

(Kaynak: sabah.com.tr)

Limon kabuğu eklem ağrısına iyi geliyor

Limon kabuğu ile eklem tedavisi
Acımsı tadından dolayı, çoğu insan kabuğunu atıp, yalnız meyvenin suyunu kullanır. Ancak limonun kabuğunu attığınızda, aslında genel sağlığınıza iyi gelecek ve hatta eklem ağrısıyla mücadele edecek çok sayıda besin maddesini de atmış olursunuz. Limon kabuğu C vitamini, sitrik asit, malik asit, formik asit, hesperidin ve pektinin yanı sıra, limon yağı, sitronella ve phellandrene gibi önemli besin maddeleri ihtiva eder. Limon kabuğunun güçlü özellikleri bulunur ve yüksek ateşle mücadelede yardımcı olan bir antiseptiktir. Limon kabuğunda bulunan esans yağlarının kan damarlarını rahatlatıp, ağrı hissini azaltan iltihap sökücü bir etki yaparak, eklem ağrılarını azalttığı gösterilmiştir. Limon kabuğu, kan damarlarını yatıştıran ve anti-iltihap özelliklere sahip zengin özlü yağlara sahip ve sinir ağrısını yok etmek için mükemmeldir.

Limon kabuğuyla, eklem ağrıları nasıl tedavi edilir?

2 büyük organik limon'un kabuklarını kapaklı bir kavanozun içine koyun ve kabukları tamamen kaplayacak şekilde doğal sızma zeytinyağı ekleyin. Kavanozu sıkıca kapatın ve karışımı iki hafta bekletin. İki hafta geçtikten sonra, karışımı temiz bir sargı bezinin üzerine dökün ve ağrı duyduğunuz bölgenin üzerine yerleştirin. İdeal olarak bu tedaviyi gece uygulayın, çünkü bu merhem, uyurken cildinize daha iyi işleyebilir.

Limon kabuğu çayının faydaları:

Yukarıdaki tedavinin yanı sıra, limon kabuğundan çay yapmayı da deneyebilirsiniz.

Bir litre suyu demliğin içine boşaltın ve iki limon kabuğunu ekleyin. 15 dakika boyunca kaynatın, sonra altını kapatıp limon suyu ile (tercihen) bal ekleyin.

Bacak ve kol eklem ağrılarını dindirir, iltihap ve gazı azaltır, doğal detoks vazifesi görür, kan'ın pH’ını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Tansiyonu düşürür, fazla yağı atarak, cildi daha sağlıklı hale getirir. Ağız kokusuna iyi gelir. Rahatlatıcıdır. Gerginliğe ve baş ağrısına iyi gelir.

(Kaynak: hayatmutfakta.com)

Dondurulmuş limon kullanın!

Buzlukta Limon

Restoranlarda genelde limonun tamamı kullanır, hiç bir kısmı ziyan olmaz. Böylece rendelenmiş limonun suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla C vitamin'inden yararlanırsınız. Limonu (yıkayıp) buz dolabınızın derin dondurucu bölümüne koyun (deep freeze). Donduktan sonra, mutfak rendesini alıp, limonun tamamını rendeleyin. Soymanız gerekmiyor, rendelenmiş Limonu yemeklerinizin üzerine serpebilir, sebze salatasına, dondurmaya, çorbaya, makarnaya, soslara, balık porsiyonlarına katabilirsiniz.

Dondurma işlemi

Hücreler su içerir ve dondurulurken kristaller oluşur. Dondurma işlemi çabuk gerçekleşirse, (şok dondurma) sadece küçük buz kristalleri oluşur, dondurulan gıdaların vitaminleri ve minerallerinin hücre yapısı zarar görmez. Dondurma işlemi yavaş gerçekleşirse, ki bu daha eski model buzdolaplarında böyle olabilir, o zaman dondurma esnasında daha büyük kristaller oluşur ve hücre yıkımına yol açabilir. Bu da  gıdaların genel hücre yapısını değiştirir, tadı, kokusu, mineral ve vitaminler değişime uğrar. Hızlı dondurulmuş gıdalarda, vitamin ve diğer besin maddeleri çok daha iyi korunur.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın bakteriler üzerinde üremeyi azaltıcı etkisi vardır. Vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu engeller, kansere karşı koruyucu, hemeroide karşı faydalı, bronşit, astım, varis, siyatik ve romatizma ilacı olarak da sarımsağın faydaları ve kullanıldığı yerler bir hayli çoktur. Sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı koruduğunu, en ince damarları dahi temizleyerek, oralara kan gitmesini, bütün salgı bezlerini çalıştırarak, vücudu zehirlerden temizlemek suretiyle, dinç olmayı sağladığı bilinmektedir.

(Kaynak: sabah.com.tr)

Limon suyu sarımsak kürü

Özellikle Rus doktorların tavsiye ettiği kalp ve damar hastalıkları reçetesi olumlu sonuçlar veriyor. Limon suyu ve sarımsakla yapılan karışım, damar sertlikleri, damar yağlanması, damar tıkanıklıkları ve tansiyon gibi sorunları kalıcı olarak ortadan kaldırıyor. Türkiye'deki bazı doktorlar da hastalarına bu formülü öneriyor.

Limon kür'ünün hazırlanışı:
Limon suyu sarımsak kürü

2 Litrelik kavanozu dolduracak kadar limon satın alın. Limonların suyunu iyice sıkıp şişeye doldurun. Limon suyunun içine su, şeker, tuz, tatlandırıcı gibi başka bir madde katmayın. Soyulmuş 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan, ezerek, limonun içine atıp, şişenin kapağını sıkıca kapatın. 25 gün boyunca, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Her gün birkaç kez çalkalayın. Yaklaşık 25 gün sonra, sarımsakların limon suyunun içinde eridiğini göreceksiniz. Şimdi bu karışımdan, her sabah kahvaltıdan yarım saat önce, yarım çay bardağı için. Bunu hergün düzenli olarak, mümkünse aynı saatte yapmaya çalışın. İçtiğiniz limon suyu sarımsak karışımı sert gelecek olursa, bardağınıza biraz su ilave edebilirsiniz.

Dikkat:
Limon suyu asit içerir. Mide rahatsızlığı olanlar, küre başlamadan önce, doktorlarına danışmalıdırlar.

Karışımın kanıtlanmış faydaları:

Not: Daha önce bu sayfada yer alen FoodMatters belgeselinin türkçe metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.