Bayrak Bayrak
Free counters!

Antoine De Saint Exupery Sözleri

Antoine De Saint Exupery Sözleri

Kaynak:

Antoine de Saint-Exupéry Kitaplarından Alıntılar

Antoine de Saint-Exupéry’nin yaşamı

Antoine De Saint Exupery Hayatı

1900 yılının Temmuz ayında, Lyonda (Fransa) doğdu. 1904 yılında babasını kaybetti. Annesi Marie ile birlikte teyzesinin yanında yaşadı. En büyük hayali başının üzerinde sallanan uçaklardan birinin içinde olmaktı. 1918’de Birinci Dünya Savaşı başladı, Hava Birliği’nin deneme pilotlarından biri olarak ilk görevine atandı. Uçağının içinde otururken, aşağıdaki hayat çocukluk hayallerine benziyordu. Savaş sona erdiğinde, bir kiremit fabrikasında müdür olarak işe girdi, ama Antoine’nin tüm hayali göklerde olmaktı. Toulouse-Dakar Havayolları pilotlarından biri olarak yeniden göreve başladı, gözlerini kapadığında, uçağı ile göklerde süzülürken buldu kendini.

İlk kitabı Pilot, bu tutkunun romanı olarak 1926’da basıldı. 1927 yılında Cape Juby’de keşif pilotu olarak göreve başladı. Cape Juby, Casablanka ve Dakar arasında İspanyol’lara ait bir bölgeydi. Asıl görevi, bölgede kaybolan uçakları aramaktı. İspanyol çöllerinin arasında, deniz, gökyüzü ve sonsuzluğun kesiştiği yerde, küçük bir kulübede, daktilosu, kahvesi, incecik yatağı evi oldu. 18 aylık görevi bittiğinde, eski bir dosta veda eder gibi terk etti çölü. Arjantin Postası servisinde, hava postacılığı yapmaya başladığında, yıl 1929’du. Sorumluluk almak değil, uçağın içinde, gökyüzünde olmak istiyordu. Gündüz düşlerine dalıp, gittiği anlarda yaptığı kazalardan şans eseri kurtuluyordu. 1931 yılında gece uçuşları sırasında yaşadığı korkuları, bir pilotun heyecan patlamalarını, maceralarını anlattığı ikinci kitabı oldu.

Aynı yıl çalıştığı şirket batınca, yeniden Casablanca-Dakar arasında çalışmaya başladı. Ama 1934’te yaşadığı kaza sonucu pilotluk kariyerine ara verdi. Air France’ın reklam departmanında görevlendirildi. Hiç değilse yolcu koltuğunda dünyayı dolaşabiliyordu. Yeniden pilot koltuğuna oturmak için, zamanın en hızlı uçağını aldı. Paris-Saygon arasındaki uçuş rekorunu kırmak istedi. Ama ilk denemesinde ölümden döndü, çölün ortasında yaralı, susuz kaldı. Bu durum onu bir müddet pilotluktan uzak kalmaya yöneltse de, bu dönemde yaptığı gazetecilik nedeniyle, New York uçuşunu bahane edip, okyanusu geçmeye karar verdi. Yine büyük bir kaza atlattı, günlerce komada kaldı, iyileşmesi aylar sürdü.

İkinci Dünya Savaşı başlamıştı. Yine Hava Kuvvetleri mensubu olarak orduya alındı. Posta servislerinde, keşif uçuşlarında, herkesin uçmaya korktuğu okyanusun üzerinde gezindi. Küçük Prens Kitabı bu Amerika yıllarında oluştu.

1942’de Amerika savaşa katılmaya karar verdi. 42 yaşında sakat omuzlu kumandan Saint-Exupery de göreve atandı. 31 Temmuz 1944’te bir Alman uçağı tarafından vuruldu. 2000 yılında uçağın enkazına ulaşıldı.

Kaynak:

www.leblebitozu.com/