Fethiye - Merkez, Çalış, Şövalye Adası

Fethiyenin kuruluşu antik çağlara dayanır. Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu Fethiye’yi süsler. Likya uygarlığının görkemi içerisinde turizimde önemini sürdüren bu kent, şamanizm, bektaşilik, islamiyet etkileri altında, halk arasında diğer inançlara karşı engin hoşgörü ortamını sağlamıştır. İlçe, mitolojik dönemin "Güneş" ve "Işık kenti", roma imparatorluğu döneminin "meğri"si (Makri-Uzak kenti) ve Türkiye Cumhuriyetinin Fethiye’si olmuştur. İklim koşulları, tüm sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Her hafta Salı günü, üreticiler ve tüketicileri doğal bir alışveriş ortamında bir araya getiren ilçe pazarı, gerçekten görülmeye değer bir yer.

Fethiye, yaşamın tüm renklerini içinde barındırıp, her türlü yaşam tarzını bünyesinde toplamaktadır. Merkezdeki "Paspatur" çarşısı, halı, deri, kuyum, tekstil ve diğer hediyelik eşya mağazalarıyla, Osmanlı döneminden kalma Camii ve eski hamamın çevresinde “eski kent”i günümüze taşır. Ölüdeniz bölgesinde yamaç paraşütü için uygun koşulların doğal bir ortamda var olması, Dünyanın her yerinden yamaç paraşütü pilotlarını buraya çekmekte. Bu güzide yerleşim yeri, canlı ve alabildiğine güzel olmakla beraber, yalnız turizm gelirleri ile ayakta kalan bir yer olarak düşünülmemeli, başta seracılık olmak üzere zeytincilik, narinciye, hayvancılık, balıkçılık, pamukçuluk, anason ve buğday gibi pek çok üretim kolu ile dikkat çeker. Fethiye, ayrıca yörük, yayla kültürü, köy yaşantısı ile geleneksel yönünü de koruduğundan, yerli turist ziyaretcileri de oldukça fazladır.

Çalış - Turistik Plaj

Çalış Plajı 4 km. uzunluğunda ve şehir merkezine 5 km mesafededir. Akşam çıkan hafif rüzgar, serinletici, sahilden izlenen gün batımı muhteşemdir. Caretta Carettalar bu sahilde yumurtalar, yavruları yumurtalarından çıktığında, suya doğru koşarlar. Konforlu konaklama yerleri, oteller, restoranlar, barlar, diskolar ve plajı sayesinde, Çalış, Ölüdenizden sonra, en çok misafir barındıran turistik bölgedir. Plajın en son noktasına inşa edilen büyük restaurant tesisinden bakınca, harika manzara teşkil eden, şövalye adası ve fethiye körfezi muhteşemdir.

Konukların burada tüm ihtiyaçlarını karşılama olanağı olsada, Fethiye Çalış - Sahil ile Fethiye körfezine gidip dönmek, yabancı ve yerli turistlerin faydalandığı apayrı bir zevktir. Genelde tatilcileri Fethiye-Merkezden çalış plajına taşıyan tekneler, çalıştaki köprü altında park eder. Buradan teknelere binerek, çalış nehri üzerinden, açık denizde, yaklaşık yarım saat süren yolculuktan sonra, fethiye körfezine varılır. Dönüş ise, varış noktasından çalış tarafına doğru gerçekleşir. Başka bir yerde bulamayacağınız benzeri bir tekne dolmuşculuğunu, hiç değilse bir kere denemenizi öneririz. Dolmuş-tekne yolculuğu ile Fethiye körfezine giderek, orada gezin, alışverişinizi yapın, yine bu teknelerden birine binerek, yazın sıcağında rüzgarın serinlettiği ortamda Çalış'a geri dönün.

Fethiye - Antik Tiyatro

Fethiye - Antik Tiyatroda, günümüze ulaşan kalıntılardan, helenistik ve roma dönemlerinde kentin zengin ve yüksek bir kültüre sahip olduğu ve Tanrı Apollon'a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik dönemden itibaren, karşılaşılan pek çok deprem ve yeni yerleşim anlayışı, antik dönem yapılarının zaman içerisinde kaybolmasına neden olmuş. Ancak son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik dönemdeki yerleşimi ve teşkilatı hakkında bazı bilgiler içeriyor. Yıllardır restore edilmesine dönük yoğun beklentilerin olduğu bilinen Fethiye Telmessos Antik Tiyatronun, Restorasyon yapımı için, Fethiye Belediyesi ve Müze Müdürlüğünce yürütülen bu proje kapsamında, antik tiyatronun çevresinde hizmet verecek, modern açık hava müzesi için çalışmalar sürdürülüyor. Projenin tamamlanmasından sonra, yeniden biçimlenecek olan kent merkezinin, doğal ve kültürel çevrenin korunarak yaşatıldığı örnek bir alana dönüşmesi amaçlanıyor. Kentin içinde Likya tipi birçok lahit mezar örneğine rastlamak mümkün. Bazılarının üzerinde Likya dilinde yazılmış kitabeler mevcut. Özellikle Fethiye kaymakamlığı bahçesinde bulunan lahit, üzerindeki savaşçıları betimleyen kabartmaları dikkat çekiyor.

Fethiye Kaymakamlığı binası önündeki lahit mezar:

Diğer Likya mezarlarında yatan kişi hakkında bir mesaj yazıldığı halde, Fethiye kaymakamlığı binasının yanında duran Likya uygarlığına ait taş lahit mezarında yatan kişinin kimliği saptanamamış. Mezar taşı üzerinde yalnız bir bayan ve bir bayın kabartma usulü resmi bulunuyor. Semerdam biçimli Likya lahiti M.Ö.4. yüzyıla tarihlenmekte. Lahit kapağının her iki yan ve eğimli uzun yüzünde savaş sahnelerini içeren kabartmalar bulunmakta. Bu Lahit; Likya mezarlarının karakteristik özelliklerini yansıtan en güzel örneklerinden olup, ilk yapıldığı yerde günümüze kadar korunabilmiş. 2400 yıllık lahit mezarın çevresinin kazılması esnasında, şayet başka veriler bulunursa, gün yüzüne çıkarılması planlanıyor. Lahit mezar’da incelemelerde bulunan araştırmacılar, Likyalıların lahit mezarlarını kireç-kalker taşından yaptıklarını, naşın defnedilmesinden sonra, kalker taşındaki bakterilerin, vücudun et kısmını kısa süre içersinde toprağa gömülmüş gibi yok ettiğini, naşın yalnız kemiklerinin kaldığını vurguluyorlar.

Fethiye - Kral Mezarları

İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, Likya döneminden kalma M.Ö. dördüncü yüzyılı eserler olarak görülebilir. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş Kral mezarlarıdır. Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz sol ante duvarı üzerindeki yazıta göre Amyntas mezarıdır. Kayalıklara oyulmuş bu Kral Mezarı, en güzel mezarlardan biri olarak kabul edilir. Konumunun üst tarafta kalması ve körfeze doğru bakış açısının engelsiz olması, o dönem için çok elverişli sayıldığı düşünülüyor. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Mezarın sol tarafta kalan sütunun orta kısmında, M.Ö. dördüncü yüzyılın alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kim olduğu hakkında, kazı çalışmaları sonrası kayda değer bir bilgi bulunmamıştır.

Fethiye - Kordon Boyu

Limanda dolaşırken gördüğünüz yüzlerce çift güverteli tekne sizi çeşitli tekne turlarına götürmek için, hergün hazır bekler. Teknelerin her biri, 50 - 150 kişi arası yolcu kapasitesine sahip ve hepsinin tuvaleti self-servis barı mevcuttur. Turlar her sabah saat 10:00 civarında başlayıp, akşam 17:.30- 8:30 sona eriyor. Günübirlik tekne turlarının en çok tercih edilen güzergahlarından biri, 12 Adalar tekne turudur. 12 Adalar turunda, kızılada, delikli adası, yassıca adası, tersane adası, domuz adası ve turu organize eden şirkete göre, diğer adalara uğranır. Kleopatra hamamı’nda mola verilir. Bedri rahmi koyu, göbün koyu da ziyaret edilir.

Fethiye - Balık Pazarı

Fethiye - Balık Pazarında, istediğiniz balığı satın alıp, hemen etraftaki Restaurantlardan birine giderek, balığınızı pişirttirebilirsiniz. Gereken her türlü servis hizmeti alalabildiğiniz gibi, yalnız pişirme ücreti olarak cüzzi bir meblağ ödersiniz. Ancak içecek gibi siparişleriniz tabiyatıyla ayrı ödenir. Burada taze balık yemenin apayrı bir zevk olduğunu söyleyebiliriz. Balık pazarının hemen yanında iki kasap, biraz ilerde aktarcılar, manavlar, peynirci balcı ve dönerciler yer alıyor. Her salı ve her cuma stadyumun yanında, her pazar, çalış'ta pazar kurulur.

Fethiye - Şövalye Adası

Şövalye adası Fethiye Körfezi'nin doğrudan doğruya ağzında, körfezi adeta koruyormuş gibi bir konumdadır. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde, üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Deniz kıyısına yakın, M.S. altıncı yüzyıla ait bir kilise ve eklentilerine ait duvar kalıntılarının bazı bölümleri 2 m. yüksekliğe kadar korunmuştur. Adanın değişik yerlerine yayılmış sarnıçlar, fonksiyonları tam olarak seçilebilen yapıların arasındadır. 1970'li yıllarda imara açılan Şövalye adası, şu an Fethiye nin 1. Karagözler mahallesine bağlı bir yerleşim alanıdır. Su ve elektrik, çalış plajı tarafından sağlanmaktadır. Ada özel çevre koruma planı dahilinde birinci ve üçüncü derece tarihi doğal sit alanıdır. Üzerinde 70'e yakın yazlık ev niteliğinde yerleşim vardır. Ada'da 12 odalı Ece Boutique Hotel, 1993 yılından beri hizmet vermekte. Ayrıca apart daireler kiralanabilmekte. "Sun set kafe" isimli bir restaurant, gelenlerin bir birlerine tavsiye ettiği, özellikle yabancı turistler tarafından beğenilen bir mekandır. Şövalye adasına ulaşım, antik tiyatroya yakın bir yerden, tekneler dolmuşu ile sağlanmaktadır.

Fethiye - Ece Saray Marina Resort

Ece Saray Marina Resort, havuz kenarında yer alan bir bar ve panoramik manzaralı bir puro barı da dahil olmak üzere, 6 bara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dondurma ve hamur işleriyle hizmet veren bir pastahane de mevcut. Tesiste bulunan büyük açık yüzme havuzu, jakuzi ve su jetleriyle donatılmıştır. Oteldeki şezlonglardan birine uzanıp, bahçeden yayılan çam ve yasemin kokuları eşliğinde dinlenebilirsiniz. Çocuklar Ece Saray Marina'nın sığ havuzunda, ya da oyun alanında oynarken, ebeveynleri saunada dinlenebilir, ya da aromaterapinin ve şiatsu masajlarının keyfini çıkarabilir. Ayrıca konukların egzersiz yapabilecekleri bir fitness merkezi de var. Ece Saray, Dalaman Havaalanı'na yaklaşık 45 km. mesafededir. Tesis bünyesinde ücretsiz özel bir otopark mevcuttur.

Fethiye Marina

2004 yılı içinde hizmete giren Ece Marina, yaz sezonunda dalgakıran dışına bağlama olanağı ile, toplam 500 yat kapasitesine ulaşabiliyor. Fethiye koyunun doğal yapısının da getirdiği olanakları kullanarak, tamamen yüzer sistem ile tasarlanıp inşa edilmiştir. Yüzer sistemler bir yandan marinada dalga etkisine karşı gerekli olan korumayı sağlarken, öte yandan dip akıntılarını engellememesi nedeni ile, çevre açısından en uygun sistem olarak kabul edilmekte. Ece Marina 360 metresi etekli ağır sistem olmak üzere, toplam 620 metre yüzer beton dalgakıran ile fırtına dalgalarına karşı korunmuştur. Böylelikle yıl boyu, her hava koşulunda, teknelere güvenli bağlanma imkanı yaratılmıştır. Tekne bağlama iskelelerinde, su sirkülasyonunu kolaylaştırıcı aralıklı yüzdürücülü sistem uygulanmıştır. Böylece marina içinde kirlilik oluşma riski, ortadan kaldırılmış. Tüm iskelelerde teknelere elektrik/ su/telefon tv ve internet bağlantısı sağlanmakta. Yaygın olarak kullanılan kartlı ödeme sistemi tercih edilmiş. Tekne büyüklüğü ve genel ihtiyaca göre 16 A ile 128 Amper arası yeterli enerji beslenme kapasitesi mevcut.

Fethiye Kalesi

Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John'un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır. Şehrin ilk kurulduğu yer olan kale, bir surla çevrili. Bugün bu surların altında Roma, üzerinde de orta çağda yapılan surlar görülüyor. Şövalyeleri bu kaleyi kullanarak bölgeye hakim olmaya çalışmışlar ve limandaki şövalye adasını kullanarak, şehri denetim altında tutmuşlar.

Fethiye Paspatur - Barlar Sokağı

Fethiyede gece hayatı oldukca canlı. Yaz aylarında bambu sandalyeli kafe barlar, irish publar, türkü barlardan tutun da, diskolara kadar pek çok seçenek var. Çalış civarında ise, kuytu barlar keşfedebilir, yerel müzik gruplarının canlı performansları izlenebilir. Fethiyenin alternatif mekanları da ilginç dekoru ve canlı müzik programlarıyla yabancı ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bir zamanlar bu tür barlarda program yapan Athena, ingiliz ziyaretçilerden de çok alkış alıyormuş. Gece hayatını sevenler için, otel barlarında sürpriz programlar ve animasyon gösterileri olabiliyor. Ayrıca Hisarönü barları da ziyaret etmeye değer. Zaten Fethiye dediğimiz zaman, Fethiye’yi dört kısma ayırmak gerekir; birincisi Fethiye merkez, ki Liman burdadır, diğeri Ölüdeniz ve Belcekız plajını içeren turistik merkez, üçüncüsüde Fethiye ve Belcekız plajı arasında yer alan, Ovacık ve Hisarönü. Dördüncüsü ise Kayaköy terkedilmiş kenttir .