Bayrak Bayrak
Free counters!

Fethiye Çevresi, Adalar, Kanyon ve Koylar

Gemiler Koyu - Antik Aya Nikola

gemile adası fethiye - aya nikola

Gemiler Adası Muğla'nın Fethiye Körfezi'nin güney ucunda ve Fethiye'ye 9 km. mesafedeki adadır. "Gemile" Adası, olarak da bilinir. Ölüdeniz Belcekız plajından kalkan teknelerle buraya kolayca ulaşılır. Yada Fethiye- Ölüdeniz Karayolu ile gemiler koyuna inerek ulaşılır. Ada üzerinde Bizans İmparatorluğu döneminden kalma 4-5 adet kilise kalıntıları bulunr. Bu bölge hıristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olması sebebi ile, oldukça önemli bir yer olduğu düşünülüyor. Antik dönemde ismi Aya Nikola (Aziz Nikola, St.Nicholas) imiş. Adanın hemen karşısında, Gemile koyu ve plajı bulunuyor. Gemile Vadisi ile birlikte bir doğa harikası oluşturuyor. Burası 1. derece doğal sit alanı ve açık hava müzesi olduğundan, giriş ücretli. Genelde adanın zirvesine doğru gidilir. Nefes kesici manzara eşliğinde, yıkık kiliseleri ziyaret ederek, sonunda zirvedeki kiliseye kadar çıkılır.

12 Ada ve Ölüdeniz Tekne Turları

Çoğunun Fethiye tersanesinde yapılmış olan çift güverteli tekneler, her sabah saat 10:00 civarında Fethiye limanından, turlara hareket etmek için beklerler. Teknelerin her biri 50 kişi ile 150 kişi arası yolcu kapasitesine sahiptir. Hepsinin duşu, tuvaleti, selfservis barları vardır. Genellikle köfte, tavuk, balık, salata ve meyveden oluşan öğle yemekleri, tur ücretine dahildir. Güneşin tadını çıkarmak isteyenler, genelde teknenin üst katında yer alır, etrafı izlemek istiyenler, alt katta masalara oturup çay, kahve ya da soğuk şeyler içebilir. Denizde yunus balıklarını, uçan balıkları, hatta deniz kaplumbağalarını görme şansınız olabilir.

12 adalar fethiye

Sezonda Fethiye kordon boyundan günlük tekne turları organize edilmektedir. Fethiye limanından hareket eden tekneler, iki farklı rota izler. Birincisi 12 Adalar turu adı altında, Göcek ve civarındaki adalara götürür, diğeri güneye saparak Ölüdeniz, Kelebekler vadisi istikametinde yer alan koylara uğrar. Günübirlik tekne turlarının en çok tercih edilen güzergahı, Göcek tarafındaki 12 adalar ve çeşitli koyları içine alan rotadır. 12 Ada turunda, kızılada, delikli adası, yassıca adası, tersane adası, domuz adası ve turu organize eden şirkete göre, diğer bir kaç ada daha yer alır. Kleopatra hamamı’nda mola verilir. Bedri rahmi koyu, Göbün koyu da ziyaret edilir.

Ölüdeniz Tekne Turları

Ölüdeniz Tekne Turlarında, Şövalye adasını geçerek, Ölüdeniz tarafındaki ada ve koylara gidilir. Şahin ve İblis burunları geçildikten sonra, Gemile adasına varılır. Tercih edenler Gemile koyunda sahile çıkabilir. Ardından Ölüdeniz, belcekız plajı, Kıdrak plajı ve Kelebekler vadisi ziyaret edilir. Tekne turlarının bu güzergahı, Göcek güzergahına istinaden daha dalgalı olabilir, hassas bünyeleri deniz tutabilir.

Oyuktepe Koyları

oyuktepe-koyu

Fethiye'nin batısında yer alan ve Fethiye merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan yarım ada şeklindeki koylar, ulaşımın kolay olması sebebi ile günübirlikçiler tarafından ziyaret edilir. İlçedeki iki büyük tatil köyünün de yer aldığı yarımada'da; Mempaşa, küçük samanlık, büyük samanlık, boncuklu, kuleli aksazlar, akvaryum, turunç pınarı gibi koylardan oluşur. Kamp kurmak, doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler, ağaçların gölgesinde doğayı yaşarken, berrak sularda denize girebilir. Koylarda, orman içi dinlenme alanı, duş, WC, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi tesisler bulunmaktadır.

Katrancı koyu - Kamp alanı

Katrancı Koyu Kamp Alanı

Dalaman istikametinden Fethiyeye gelirken, "Katrancı Koyu", Fethiyeye 16 km kala sağ tarafta yer alır. Karayolundan koy yoluna girdiğinizde, 1km sonra koya ulaşılır. Koy orman içi dinlenme alanı olup, duş, WC, kabin, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetler sunar. Çam ormanları içersinde hem denize girilebilir, hem de kamp yapılabilir, ayrıca bungolaw kiralanabilir. Karavanı olanlar da buradan yararlanabilir. Çam ağaçları altına çadır da kurulabilir. Fethiyede ikamet eden bir çok kampçı, ailesini buraya yerleştirdikten sonra, işine buradan gidip gelmektedir. Çadırsız gelenler için kiralık çadırlar da mevcuttur. Kamp alanı içersinden Fethiye'ye her yarım satte servis kalkar. 

Günlüklü Koyu

Günlüklü Kampı Fethiye

Göcek Fethiye Karayolu üzerinde yer alan Günlüklü koyu, Dünyada az sayıda yetişen Günlük agaçlarının bulunduğu güzel bir yer. Günlük ağaçlarının dünyada yalnız iki yerde olduğu söyleniyor, Kanada ve Türkiye’nin bu bölgesinde. Günlük ağaçları bol oksijen ve diğer etken maddeler ürettiğinden, astım ve nefes darlığı hastaları, burada bir nevi tedavi imkanı buluyor. Eskiden karavan kampı olarak kullanılabilen alanda, günübirlik veya uzun dönem mavi yolculuk teknelerininin de uğrak noktalarından biriydi. Yaz aylarında piknik ve plajı için ziyaret ediliyordu. Şimdi "The Bay Beach Club" adı altında bir Otel/ işletme hizmeti vermekte.

Kayaköyü

kaya köyü fethiye

Eski adı Levissi olan Kayaköy, Likyalılar döneminde kurulmuş olan bir yerleşim bölgesidir. Fethiye kalesinin arkasından güneye doğru 7 km.lik güzergahla, dağ yolundan bağlantı sağlanır. 20. yüzyılın başına kadar zengin bir kent olarak varlığını sürdürmüş. 1912 yılında 6500 kişilik nüfusu olan köy, kiliseleri, eczanesi, hastanesi, okulları, postanesi ile, yörenin en büyük sosyal ve ticaret merkezi konumundaymış. 1922 yılına kadar yaklaşık 25.000 kişinin yaşadığı köy, Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir anlaşma gereği, Kayaköy`de yaşayan rum halkı ile Batı Trakya`da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmişlerdir.

Alt katları kiler olarak kullanılan, her biri 50 m2 civarında olan Kayaköy evlerinin en belirgin özellikleri, birbirinin manzarasını kapatmamasıdır. İkişer katlı olan taş evlerin, giriş katlarında yağmur sularının toplandığı, yeraltı sarnıçları vardır. Kayaköy`de tarihi kalıntı olarak 2000 ev, çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyon

saklikent kanyon fethiye

Muğla ile Antalya illeri arasındaki doğal sınırı oluşturan Saklıkent kanyonu, Fethiyeye 60 km. uzaklıktadır. Eşençayı vadisinin kuzey-güney yönünde Akdenize kadar uzanan bir çöküntü alanıdır. Kanyonun doğusunda Eşen Çayı ile aynı yönde uzanan 3024 m yükseklikte Akdağ bulunmaktadır. Bu dağın batı etekleri fay hatlarıyla kesilmiş olup, bu kırıklar 2000 m üzerinde kalınlığı olan Akdağ kireç taşlarını parçalayarak, Saklıkent Kanyonunu oluşturmuş. Bu kütleler, Kayadibi Köyü yakınlarında yaklaşık 400-500m yükseklikte ve kilometrelerce uzunlukta dik bir duvar görünümündedir. Kanyonun yamaçlarında birbirlerinden farklı yüksekliklerde yirmiye yakın irili ufaklı mağara bulunmaktadır. Türkiye`nin en büyük kanyonu olma özelligini taşıyan Saklıkent'in uzunlugu 18 km civarındadır. Sarp kayalıkları, çınar ağaçları ve coşkulu kaynak suları ile, doğa tutkunları için yürüyüş olanakları sunan bir tatil bölgesidir.

Kanyona sol yamaçtaki kayalara açılan deliklere bağlanmış tahta iskeleden yürünerek girilmektedir. Yaklaşık 100m uzunluğundaki iskelenin bitiminde, yerden gürültülü ve yoğun şekilde çıkan suyun soğuk esintisi muhteşemdir. Bu bölüm kanyonun 50-60m genişliğindeki bölümüdür. Bunun ilerisinde vadi tabanından 2-3m yükseklikte incir ağaçları ile kaplı bir alana gidilir. Düzlüğün arkasında ise, yamaçlardan küçük çağlayanlar halinde sular akar. Suyun içinden yürüme zorunluluğu olan kısımlarda, suyun soğuk olması bakımından dikkat edilmelidir. Orada yürümek için, denize girmek için de kullanılan ayakkabıları giymekte yarar vardır. Biraz da macera kategorisine giren Kanyon yürüyüşü yapmak istemeyenler için rahat ve dinlendirici gözleme yiyip, çay içilebilen oturma yerleri vardır.

Tlos, Yakapark - Yaka Köyü

Tlos Yakapark Şelale

Fethiye’ye 25km uzaklıkta, Kemer adında kasabaya ulaşılır. Buradan Tlos’a 10 km’lik bir mesafe kalır. Yeşil manzaranın ve Akdağ’dan akan suların arasından geçerek, tarihsel Likya Şehri Tlos’a ulaşılır. Tlos Antik Kenti, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği noktadır. Yaka Köyü’nde bulunan roma hamamı, kaya mezarları, kilise, antik tiyatro ve kale, sizleri doğal güzellikler arasında tarihi bir yolculuğa çıkaracaktır. Antik Tlos'u gezdikten sonra, Yakaköyüne kadar gelmişken, doğa içindeki Yakapark Restaurant’ta bir mola vermenizi öneririz. Devam edeceğiniz 2 km, sizi doğal kaynak sularıyla beslenen, alabalık çiftliğinin 650m yükseklikteki serin ve rahatlatıcı Tlos Yakapark’ına götürür. Yakapark, ağaçlar içinde doğal terasların yer aldığı, buz gibi sular ile oluşan havuzları, su kanalları, hamakları, kerevetleri, taş masalar ve köşkleri ile, çevreyle olan uyumu ilginçtir. 

Fethiye - Yeşil Üzümlü

Üzümlü, Çameli Denizli yönünde, Fethiye’den 16 km uzaklıkta, çam ormanları içinde, sakin bir köydür. Antik Likya’nın Xanthos vadisinin en kuzeyindeki yerleşimi olan Cadianda Antik Kenti, Yeşilüzümlü’nün merkezinden 9 Km kadar uzaklıktaki bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Roma döneminde önemli bir yerleşim yeri olduğu, çevredeki kalıntılardan anlaşılır. Üzümlü’den Fethiye Kargı, Çalış, Koca Çalış plajlarına ulaşım 20 dakikadır. Belediye minibüsü ve özel minibüsler Fethiye’ye her yarım saatte düzenli gidip gelmektedir. Fethiye’ye araba ile ulaşım 20 dakika sürmektedir.

Yeşil Üzümlü Mantar Festivali

Yeşilüzümlü, “Dastar” adı verilen dokumalarıyla ünlü olmuştur. Burada hangi kapıyı çalarsanız çalın, mutlaka dastar tezgahı bulunur. Geleneksel yöntemlerle dokunan dastar, pamuk, yün ya da ipek iplikler kullanılarak yapılır. Tarihi kökleri Yörüklere ve belkide Likyalılara kadar uzanan Yeşilüzümlü halkı, gerek yabancılara, gerekse birbirlerine gösterdikleri hoşgörü ve misafirperverlikle bu güzel doğayı insanlar için daha da çekici kılmaktadır. 2009 yılından bu yana, her yılın Nisan Ayında Üzümlüde bir festival düzenlenir. 3 gün boyunca, çeşitli etkinliklerin sergilendiği festival, Kuzugöbeği Mantarı’nın öneminin vurgulanması ve korunması amacıyla yapılır. Yerli ve yabancı yüzlerce meraklı, Fethiye ve Yeşilüzümlü’ye gelerek rehberler eşliğinde, yöre halkıyla birlikte ormanda mantar toplarlar.

Göcek

Göcek Fethiye

Göcek, Muğla ilinde Fethiye ilçesine bağlı olan turizm bölgesidir. Yeni yat limanları ile bilhassa yatçılar tarafından ilgi görmektedir. Buna ek olarak rüzgar, deniz ve hava sıcaklığı itibarı ile, iyi bir görüş noktası olmaktan ziyade, denize ilk açılış için uygun bir bölgedir. Beldede uluslararası 6 marina bulunmaktadır. En önemli özelliği son derece korunaklı ve geniş bir körfez içerisinde yer alan ada ve koyları bünyesinde barındırmasıdır. Denizin bir havuz gibi güvenli olması, gelişmiş bir yat turizmi potansiyeline ulaşmasını sağlamıştır. Çevre koruma altında olan Göcek ve çevresinde çok katlı inşaat izni olmaması sebebi ile konaklamak için 2 katlı otel, apart, butik otel, butik apart, kiralık villa ve pansiyonlar bulunmaktadır. Göceğe ulaşım, 2006 yılının haziran ayında hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek tüneli ile kolaylaşmıştır. Muğla yolu üzerinden otobüs veya kendi aracınız ile, yada Dalaman hava limanı aracılığı ile uçakla da ulaşılabilinir. Uçakla gelenler için Göcek–Dalaman havalimanı arası 18 km’lik yolculuğunuzu, Göcek transfer firmaları yada taksi ile yapabilirsiniz.

Dalyan

Dalyan Kanalı

Dalyan antik ve doğal güzellikleriyle çok hoş bir beldedir. Fethiye'den yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Dalyan'a geldiğinizde, ilk durak magnezyum, kalsiyum ve sülfür gibi cilde iyi gelen mineralleri içeren çamur banyosudur. Antik Calbis ırmağının muhteşem manzaraları, orada mutlaka yapılması gereken bir tekne turuna davet eder. Meşhur dalyan ırmağının, bitkileri, kuşları, kaplumbağaları arasında yapacağınız 30 dakikalık tekne turu, sizi "İz tuzu" Plajına (Kaplumbağa Plajına) götürecektir. Deniz kaplumbağalarının gelip'te, yumurta bıraktığı bu kumsal, Türk doğal yaşamı koruma kurumu tarafından koruma altındadır. Kumsalın bir yanı nehir, diğer yanı ise denizdir. Kumsaldan önce, ya da sonra, Dalyan'ın şehir merkezine giderken, Antik Caunos şehrini de ziyaret edebilirsiniz. Tepenin üzerine kurulmuş bu şehirde (yürüyüş mesafesiyle 10 dakika) antik tiyatro, Roma hamamı, Apollo tapınağı ve tepedeki Akropolisin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Antik şehre girer girmez, sizi hemen karşılayan Karya (Carian) taş mezarları ilginizi çekecektir.

Sarıgerme - Dalaman

Sarıgerme turizm alanında yöresel özellikleri, çevre zenginliği ve tarihiyle tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Dalaman'a mesafesi yalnız 12 kilometre olan Sarıgerme, Fethiye, Dalyan, Göçek gibi turizm merkezlerine de yakındır. Sarıgermeyi buradan etraflıca inceleyebilirsiniz.

Fethiye Çevresi - 1

Sayın Okurumuz

Yukarıdaki bilgilerin güncel kalmasına sizde katkıda bulunabilirsiniz. Güncelleşmesi, eklenmesi veya kaldırılması gereken bilgileri lütfen bizimle paylaşınız. Bizimle iletişim kurmak, yalnız birkaç dakika zamanınızı alır. Lütfen iletişim formuna gerekli bilgileri giriniz. Teşekkür ederiz!