Free counters!

Hamsi Tarifi ve Patates Garnitürü

Sirkeli Hamsi

sirkeli hamsi
Malzemeler:

• 1 kilo Hamsi
• sirke
• tuz
• zeytinyağı
• baharat

Önsöz:

Yağlı bir balık olan Hamsiyi bir de yağda kızartmak, çok da akıllıca olmasa gerek. Bu sebeple alternatif pişirme yöntemleri denemekte yarar var. Kendi yağında, suyunda pişirmek iyi bir alternatif, diğer bir alternatif ise sirke ve tuz ile pişirmek, farklı lezzet ve daha sağlıklı.

Tarifi:

Önce hamsilerin kılçıklarını çıkarın ve temizleyin. Temizledikten sonra bir kevgirde suların süzülmesi için bir süre bekletin. Bir kabın içine hamsileri dizin, üzerine sirke ve tuz serpin. Bir kat dizdikten sonra, daha hamsiler kalmışsa, üzerine bir kat daha dizebilirsiniz. Kabın üzerini kapatıp buzdolabında 2 - 4 saat kadar bekletin. Daha fazla da bekletilebilirsiniz, ancak sirke ve tuz miktarına göre iki saat yeterli gelebilir. Daha sonra kabı dolaptan çıkarıp sirkesini süzün. Balıklara zarar vermeden tuzu çıkana kadar yıkayın. Servis tabağına sıra sıra diziniz, üzerine sevdiğiniz baharatlardan sepebilirsiniz. Biraz sirke ve zeytinyağ ile servis yapın. İsterseniz marul ve maydanoz gibi yeşilliklerle süzleyeblirsiniz.

Patatesli Garnitür

patates püresi garnitürü
Malzemeler: Önsöz:

Sirkeli balığın yanında patatesli garnitür tavsiye ederiz. Patatesli garnitürün yapılışı son derece kolay, tadı ise kendi damak zevkinize göre ayarlanabilir.

Tarifi:

Haşlanmış ve püre haline gelmiş patateslere, dövülmüş sarımsak, zeytin yağı ve sirkeyi ekleyip iyice karıştırın. Yemek yemeden bir saat kadar önce hazırlarsanız, biraz dinlenir ve lezzet kazanır.