Fethiye yöresine ait yemek tarifleri

Yöresel Tarifler:

Ölemeç çorbası: (Ufalamaç, Üfelemeç)

İnce doğranan soğan sıvıyağ ile kavrulur. Toz biber ve su ilave edilerek kaynatılır. Başka bir kaba konan unun üzerine su çiselenir ve damlalarından oluşan hamur topakları elenir. Eleğin üstünde kalanlar kaynayan suyun içine eklenir ve biraz daha kaynatılır. Su biraz daha koyulaşınca ocaktan alınarak üzerine limon, nerdek (nar ekşisi), turunç ve karabiber ekilerek servis yapılır.

İngil çorbası:

Soğan ve biber ince ince doğranır ve sıvıyağda kavrulur. Üzerine bulgur ve su katılarak kaynatılır. Biraz tuz ve isteğe göre, kırmızı pul biber ekilir. Turunç ekşisi veya limon konularak, servis yapılır.

Yumurta bohçası:

Yumurtalar haşlanır, dilimlenir, tabağa konur. Üstüne sarımsaklı, yağlı yoğurt dökülür. Yoğurdun üzerine tavada kızdırılmış kırmızı biberli tereyağı dökülür ve servis yapılır.

Arapaşı tarifi:

Fethiye yöresine ait yemekler

Temizlenmiş tavuk haşlanır ve bir kaba çıkartılır. Etler kemiklerinden ayrılır. Yağda mısır unu kavrulur, kırmızı biber ve tuz eklenir. Tavuğun suyu ve etleri eklenerek çorba yapılır. Başka bir kaba su koyulup, yavaş yavaş mısır unu ilave ederek karıştırılır. Hamur haline gelinceye kadar ateşte kaynatılır. Pişen hamurlar siniye dökülür ve soğuması beklenir. Soğuyan hamur büyük bir tepsi içine parça parça konularak, yanında çorba ile servis yapılır.

Etli ve bulgurlu patlıcan:

Sıvı yağ ile kavrulan ete soğan, domates doğranarak ilave edilir. Biraz kavrulduktan sonra doğranmış patlıcan eklenir. Biraz daha pişirildikten sonra bulgur, nane, karabiber, kırmızı biber ve su konarak pişirmeye devam edilir.

Et kapama:

Bir tencereye kemikli ve kuşbaşından daha büyük doğranan etler, iri doğranmış soğan, tuz, sıvıyağ, az kırmızı toz biber, yeterince su konularak odun ocağına konur, kapağı kapatılır. Başka bir yerde buğday unundan yapılan hamur tencerenin kapağının kenarına sürülerek tencerede pişen etin hava ile teması kesilir. Hamurdan hava kabarcıkları çıkmaya başlayınca yemek pişmiştir ve servise hazırdır.

Babadağ keşkeşi:

babadağ keşkeşi
Malzemeler: Tarifi:

Eskiden düğün yemeklerindeki menü, şehriyeli nohutlu etsuyu çorbası, etli nohutlu yahni, pilav, keşkek, salata, ve irmik helvası olarak hazırlanırdı. Düğünde yemek pişirmek üzere, bu iş için isim yapmış kadınlar getirilirdi. Aşçı kadınlar işlerini iyi bildiklerinden misafirler lezzetli yemekler yerdi. Şimdi hala bazı köylerde bu geleneksel ve kültürel olay yürütülemek istense de, eskiden yapılan yemeklerin nedense tatları tutturulamıyor.

Keşkeşin tarifi:

Not:

Gerdan eti yerine dananın sırt etinden kullanabilirsiniz. Keşkeş için uzun lifli et kullanılırsa daha iyi netice alınır.

Sebze ve ot yemekleri:

Fethiye ve yöresinde birçok yabani ot yemek yapılmak üzere kullanılır. Bu otlardan bazıları: Kıyışak, labada, körmen, cavırotu, ebegümeci, turpotu, çımkışak, nünü, inek memesi, ecibici, devetabanı, eşek turpu, gayazak, kokulu ottur. Bu otlar sıvıyağda soğan ile kavrulur, doğranmış otlar tencerenin içine konarak kavrulur. Tuz, salça ve toz biber ilave edilerek servise sunulur.

Domatesli bulgur:

Soğan ve yeşil biber doğranır. Tencereye sıvı yağ konur ve üzerine küçük doğranan domates, soğan, yeşil biber, konularak kavrulur. Üzerine bulgur ilave edilir, su ve tuz da eklenerek kaynatılır. Sarımsak ezilerek içine konur. Karabiber ve toz ekilerek servis yapılır.

Sündürme:

Turp otunun haşlanması ve sarımsak ve nar ekşisi ilavesi ile yapılan bir yemektir. İçine su ilave edilir ve karıştırılır. Soğan incecik doğranır, sıvı yağ ile kavrulur. Biraz daha su ilave edilerek yapılan karışım, bir miktar daha kaynatılır. Otlar diriliğini fazla kaybetmeden ocaktan alınarak, servis yapılır.

Leğen böreği:

Yıkanmış temizlenmiş bulgur, kavrulmuş et, ince doğranmış soğan, maydanoz, karabiber, nane, kimyon, kırmızı biber, tuz, sıvı yağ ile birlikte kavrulur. Senit üzerinde tepsi büyüklüğünde ekmek yapılır. Darı unu, su ile yoğrulur, yağlanan tepsiye serilir. Üstüne kavrulan harç serpilir. Senit üzerine yapılan hamur da bu harcın üstüne kapatılır. Hamurun üstüne delikler açıldıktan sonra üstüne sıvı yağ dökülerek fırına verilir.

Döndürme:

Üç çorba kaşığı nişastaya 3 yumurta kırılır ve kıvama gelinceye kadar çırpılır. Tavada kızdırılmış sıvı yağa dökülür ve kabarana kadar pişirilir. Kızardıktan sonra tabağa alınıp, üzerine pekmez dökülür. İsteğe göre şeker serpilerek servis yapılır.