logo - infethiye
Düşündürücü Yazılar (Felsefe)

Aforizmalar - Yaşam hakkında bilge sözler

Mutlu olmak için, içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir an olduğuna karar vermek için, beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yol...

Albert Camus sözleri

Ya zamanla birlikte yaşar ölürsün, ya daha yüce bir yaşam uğruna zamanın dışına çıkarsın. Mutluluk, bizi zorlayan kadere karşı kazanılan zaferlerin en..

Asıl mesele İnsan olmaktır

Her şeyin olabilir ve sen her şey olabilirsin. Evlerin, arabaların. Bilgisayar vs. her türlü teknolojik imkanın, renk renk elbiselerin, pahalı parfüm, ya da..

Aşk Rubaileri - Mevlana

Aklın gücü, cennetteki sırlarla ulu: Aşktan deliren, akıllıdır, sağduyulu. Sevdaya kapılmış yüreğin zorlu yolu, Görkemli yabancılıkla, özlemle dolu..

Bağışlama ve Affetme mutluluğun anahtarıdır

Çoğumuz önem verilen şeylere sahibiz; görünüm, eğitim, yetenek, tavsiye mektupları, yetki belgeleri, fakat belli alanlarda felç olmuş haldeyiz. Dışta..

Bak oğul üzülürsün şiirleri

Ömrünce nasihatımdır sana, kulağın aç, dinle beni. Cahil ile dost olma, ilim bilmez, İrfan bilmez, söz bilmez, üzülürsün. Saygısızla dost olma, usul..

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın

Nankör dünya deriz, hepimiz biliriz bu sözün ardında yatan duyguyu. Hayal kırıklığı deriz, üzülür hüsrana uğrarız. Efendim, kurma hayal o halde, her..

Başkaları yerine, kendi duygularına odaklan

Günlerce, yıllarca görmediğin bir arkadaşınla birden karşılaşınca, seni aniden bir sevinç - bir heyecan sarar. Fakat ilgin, bu sevince değil, arkadaşına yön..

Berber, saç tıraşı yapmıyor, laf tıraşı yapıyordu..

''Genç berber, sadece saç tıraşı yapmıyor, aynı zamanda laf tıraşı da yapıyor, deyim yerindeyse durmadan kafamı ütülüyordu. Saçmalıklarının..

Bilinçaltının gücü - Dr. Joseph Murphy

Bilincaltının önemi hakkında Dr. Joseph Murphy, “Bilinçaltının Gücü” adlı kitabında şöyle diyor: “Sizce nedir çağların en müthiş sırrı, atom enerjisi..

Bir fikir, insanı kendisine köle yapabilir

Korkuda kutuplaşan insanlar, kendilerine göre mantıklı neden bulmakta aşırı ustadırlar. Dünya tarihindeki tüm acımasızlık sahnelerinde bu ustalık, ne..

Bütün Dünya senin olsa, hiç..

Zavallı insan bir hayalethane için ebediyatını kaybediyor. Hakk ile olan hayat-ı hakikidir. Halk ile olan hayat ise hayaldir. Bütün Dünya senin olsa, hiç!..

Can Yücel - Biyografisi ve şiirleri

Öyle sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlama Yarım saat erkene kurulsun saatin. Kedi gibi gerin, ohh ne güzel yine uyandım diye sevin. Pencerini aç..

Cehaletin belirtileri ve nitelikleri

Günlük yaşamda cesaret; medeni ve cahil türü olarak temelde ikiye ayrılırken, medeni cesaret bilgiye yetkinliğe dayanan özgüveni, cahil ces..

Çekim Yasası - benzer, benzeri çeker

Bildiğiniz gibi, bize okulda öğretilen şey; "maddenin yapı taşı atomdur" cümlesiydi. Evet bu doğru, fakat bilim sınır tanımıyor ve elindekiyle yetin...

Çocuk yetiştirme - Bilinçli ebeveynlik

Çocuklarınızın Duygularını ifade etmesine izin verin. Sevgili Anne babalar, sevgili yetişkinler, sizi etrafınızdaki tüm çocuklara saygıya çağırıyorum..

Çok tüketen toplum - Satın al, farklı ol, mutlu ol

Alışveriş mağazalarının açılış esnasında yapılan alışveriş çılgınlığı haberlerini görmezden gelmek mümkün değil. Açılış için ucuz satılan bir malı ilk önce..

David Hawkins - İnsanı kategorize eden 17 aşama

İnsanın birey olmaktan kişiliğe ulaşım sürecini irdeleme çalışmalarım çerçevesinde oluşturduğum “Bilinçli Yaşamanın Alfabesi” isimli kitabımdan..

Descartes'in "düşünüyorum, öyleyse varım" yanılgısı

Modern felsefenin kurucusu olarak kabul edilen onyedinci yüzyıl düşünürü Descartes; "Düşünüyorum, öyleyse varım" sözünü, temel gerçek olarak..

Değişimin aciliyeti - düşüncenin ötesine geçebilme

Radikal bir krizle karşılaşıldığında, eski varlığını sürdürme, başkaları ile ve etrafını saran doğayla iletişim kurma yollan işe yaramadığında, hayatta..

Dr. Masaru Emoto ve su kristalleri ile ilgili şaşırtıcı keşfi

Üzerinde yaşadığımız dünyanın büyük bir kısmı sudan oluşmuştur, bizim bedenlerimiz gibi. Ancak, şimdiye kadar su hakkında çok az şey biliyorduk..

Dua ve ibadet - Yakarışlar, bağışlanma talepleri

Sadece acı çekerken veya sıkıntılı ya da gerilimli iken, hiç değişmeyen bir görev gibi ve hep bir şeylerin beklentisiyle yalvarıp yakarmanın ve bir..

Düşünce gücü ve yaratıcılık bilimi

Bir çoğumuz düşüncelerin ne denli güçlü olduğunu duymuşuzdur, ama bunun tam olarak ne anlama geldiğini, hayatımızda ne gibi bir rol oynadığı hak..

Düşüncelerimizin çakralarımıza etkileri

Çakra kelimesi Sanskritçe tekerlek anlamına gelir ve enerjilerden meydana gelen bir organdır. Enerji beden ile madde beden arasında bağlantıyı sağlar..

Düşünen insan yerine, fanatik taraftar

Eskiden, her yetişkinin düşünme alışkanlığına sahip olduğunu sanırdım. Hele eğitimli olanları, akademiya mensuplarını büsbütün âlim yerine koyardım..

Ego'nun istek ve ihtiyaçlarını karşılama çabaları

Egosal zihnin ayrılmaz bir parçası olan duygusal acı'nın başka bir veçhesi de, derinlere gömülü bir yoksunluk, bir eksiklik, bir bütün olmama duygusudur..

Egonun yarattığı zihinsel ve duygusal hastalıklar

Aldığı biçim ne olursa olsun, geniş anlamda ego patolojiktir. An­tik Yunan kökenine baktığımızda, bu terimin egoya uy­gulandığında ne kadar uygun..

Einstein'dan ebeveynlere nasihat

Kızlarınızı, Kendi kendilerine yetmeyi öğretin. Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin. Evden çıkar çıkmaz, ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına ...

Einstein'ın hayatı, buluşları, dini ve siyasi görüşleri

Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 20. yüzyılın en önemli kuramsalfizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını diğer adları ile İzafiyet..

Empati nedir?

Empatinin tarifini bilgece yapan bir Kızılderili söylemi! Duygusal ve sosyal zekânın en önemli bileşenlerinden birisi olan empatinin sözlük anlamına..

Erich Fromm - Sevme sanatı

1. Sevmek bir sanat mıdır? Eğer bir sanat ise, bu sanatı öğrenmek için bilgi ve çaba gerektirir mi, yoksa "Sevgi", rastlantıya bağlı, talihli kişilerin başına..

Ezoterizm, farkındalık, kendini bilmek, hakikat

Ezoterik eğitimin temeli, öncelikle kendimizi bilmeyi öğrenme yoluna girip, daha sonra buna bağlı olarak hakikati arama yolunda kısmetimiz kadar iler..

Feng Shui yaşam biçimi - Mekan düzenleme

Feng Shui bir doğa bilimidir. Çince rüzgar ve su anlamına gelmektedir. Rüzgar şansı, su da parayı simgeler. Klasik Çin öğretisine göre, doğal güç..

Foton Kuşağı etkisi - algılarımız açılıyor

21 aralık 2012’den sonra, sayfamıza Dünya ve Kosmolojik gelişmeler vsr. hakkında bilgiler eklemeye devam edeceğiz, bu nedenle sayfamıza ara sıra..

Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin en basit kuralları

Daha küçükken, çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın, bu şekilde bütün dünyanın onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır. Kötü söz..

Gerçeği ve hatayı içinde barındıran "Ben" kelimesi

Sese dökülüp ağızdan yayılsınlar, yada sadece düşünceler olarak kalsınlar, kelimeler, üzerinizde neredeyse hipnotik bir etki yapabilirler. Kendinizi kol..

Gerçek önyargı nasıl bir şey?

Bir köyde tek başına yaşayan hamile kadın, (çocuğu doğmadan önce kocası ölmüş) kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir..

Gurdjieff'in dördüncü yol düşüncesi

Bu yazımızda, yıllardır izlediğimiz ‘Dördüncü Yol Düşüncesi’nden ve onun mimarı George Ivanovich Gurdjieff’ten edinebildiklerimizi, anlayabildiğimiz..

Gülse Birselin 10 gün "Emo" takılmışlığı

Hep söylüyorum, biz çocukken midemiz bulanınca ekmek yedirirlerdi, grip “Yatınca geçer”di, başın ağrıyorsa “Çocukların başı ağrımaz” denirdi, uykun..

Hakk'la buluşma vakti - Mevlana

Ey insan, talihlisin, Allah seni çok seviyor, başkalarına vermediğini sana vermiş. Ne zamana kadar, imansızlığa doğru geri gideceksin? Küfre varma..

Hastalıkların zihinsel nedenleri

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri" adlı kitap sahip olduğumuz rahatsızlıklara farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Yazara göre sahip olduğumuz her..

Hayat bir çocuğa nasıl anlatılmalı

Arkadaşımın kızı bir yaşına gelmişti, 'Sen eğitimcisin, neler öğretmem gerekiyor, bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum' dedi. Sorusu kolaydı..

Hayvan barınağı yöneticisinden gelen mektup

Ben bir barınak yöneticisiyim. Sizlere bir barınağın arka planında olan bitenleri anlatmak istiyorum, umarım sesimi duyarsınız. Öncelikle, siz üreticiler ve..

Hayvanlar ve İnsanlar arasındaki sevgi

Bizim bir kedimiz vardı. Maviş derdik, uzun ve sarı tüyleri olan bir Van kedisiydi. Bize göre O, kedi türünün sıradan bir örneği değildi. Hırsızlık yap..

Hepimiz saf enerjiyiz - Şans nasıl yakalanır?

Madde, birbirini sıkıca tutan moleküllerden oluşuyor. Atomlara gelince, onlar aynen birer güneş sistemi gibi. Ortalarında artı yüklü protonlar ve yüksüz..

İki kurt - Bir kızılderili anlatımı

Yaşlı, bilge Cherokee Kızılderili, torununa ders veriyordu. "İçimde çok şiddetli bir kavga süregidiyor. Bu kavga iki Kurt arasında cereyan ediyor. Bu kurt..

İletişim eksikliği - ne demek istediğini söyleyebilmek..

Ne dediğinizi biliyor musunuz? Elbette biliyorsunuz. Yoksa söylemezdiniz, değil mi? Ama belki sizin söylediğinizle, karşınızdakinin algıladığı, iki ayrı şey..

İnanırsan başarırsın - Başarılı olmak, özgür olmaktır

Başarı özgür olmak demektir: Endişelerden, korkulardan, hüsrandan, başarısızlıktan kurtulup özgür olmak. Başarı kişisel saygı demektir, hayat..

İnsana faydası olmayan hayvan deneyleri

"Hayvan deneylerinin modern hayatın kaçınılmaz bir gereği olduğunu düşünüyorsanız, insan hastalıklarının sadece %2'den azı (%1.16) hayvan..

İndigo ve Kristal çocuklar

İndigo kavramı geçmişten günümüze birçok kaynak tarafından tanımlanmaktadır. Bu tanımlama insanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal evrim..

İnsan beyni - Tanrı nöronlarda

İnsan beyni yaklaşık 100 milyar nöron hücresinden oluşan bir ağdır. Farklı tecrübeler, farklı duyguları oluşturan farklı nöral bağlantılar yaratır. Hangi..

İnsanları birleştiren fikirler değil, duyguları

Fikirler; durağan, bireysel ve dogmatik olduklarında tehlikeli hale gelebilirler, çünkü gerçek; sabit değil dinamiktir. İnsanları birleştiren asıl şey; fikirle..

Kan gruplarına göre kişilik analizi

Kan gruplarının insan kişiliği ile yakından ilişkisi olduğu öğrenildi. Japon uzmanlar farklı kan gruplarının erkekler ve kadınlar üzerindeki etkilerini ko..

Karakter ve kişilik - Ezoterizm

Bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti, davranış biçimlerini belirleyen ana özellik, özyapı. Kendi kendisine egemen..

Kartallar ve insanlar

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir..

Kavga etmek için hayat çok kısa

Çevremde ondan bundan yakınan, öfkeyle birilerini eleştiren hırslı insanları gördüğüm zaman onlara diyorum ki: "Bırak bunları. Hayat kavga etmek..

Kemal Sunal ve Recep İvedik karşılaştırması

Recep İvedik 2 filmini ilk üç günde 1 milyon üç yüz bin kişi izlemiş. Bu olayı sadece bir sinema başarısı olarak değil, toplumun yüzüne tutulan bir ayna..

Kendinizi düşüncelerinizden arındırın, özgür olun

Çoğu insanın düşünce sistemi büyük ölçüde istek dışı, otomatik ve tekrarlama şeklinde çalışır. Bu olgu, bir tür zihinsel parazitten daha fazlası..

Kollektif bilinç bozukluğu - Yeni bilincin yükselişi

Hiç şüphesiz: İnsan son derece zeki bir yaratık. Ama bu zekası, aynı zamanda delilikle gölgelenmiş durumdadır. Bilim ve teknoloji, insan zihni..

Kolektif önyargıdan saf bilince

Jung, insan psikolojisini incelerken, insanda birbirinden ayrı üç ruh tabakasının varlığına işaret eder. Bilinç, bilinçaltı ve kolektif bilinçaltı..

Kronik hastalıkların gizli sebepleri

Yeni ve cesur bir belgesel film yankılandı. “Food Matters” mevcut sağlık ve gıda sektörünün bu günki durumuna sert eleştiri getirdi. Kronik hastalıkları..

Kurban bayramının asıl anlamı

Kurban Bayramı, aslında Kurban bayramı değil, HAC Bayramıdır! Hac'ca gidenlerin bayramı! Hac'ca gidenler, günâhlarından arınıyorlar. Bu arınman..

Lao Tzu - Taoizm Kurucusu ve Çin filozofu

Lao Tzu, kimi kaynaklarda adı Lao Tsu, Lao Tse, Laotze veya Laozi olarak da geçer. Lao Tzu, Çince “yaşlı bilge” anlamına gelir. Asıl adı Li Tan (Lao..

Mala, mülke sahip olmak ya da varolmak

"Sahip olma" tutkusundaki insanlar, hep kendilerinden fazla şeye sahip olanları kıskanacak, az şeye sahip olanlardan, kendi mallarına göz dike..

Masumi Toyotome göre Dünyada 3 tür sevgi

"Herkes sevilmek ister, ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz?" diye soruyor. Sonra anlatmaya başlıyor. Masumi´ye göre, dünyada 3 tür..

Merhamet, Şevkat, Empati, Şifacılık

Merhamet, sizin ve diğer yaratıkların arasında derin bir bağ olduğunun farkındalığıdır. Ama merhametin, yani bu bağın iki yanı vardır. Bir yanda..

Mevlana Celaleddin Rumi sözleri, öğütleri, şiirleri

‎"Kendini ayrıcaklı sayma, Konumuna, mevkine, ismine veya şöhretine güvenme. Şu hayatta tüm zahiri kisveler sabun kopüğünden ibarettir, naz..

Mevlananın eşine yazdığı şiir

Birgün Mevlana eve girer ve hanımı ona sorar; Bu kadar aşıksın Mevlaya şükürler olsun bu aşkı yaşayıp, yaşatana. Peki bana ne kadar aşıksın der..

Mevlananın hayatı ve eserleri

Mevlana'nın asıl adı Muhammed Celaleddin'dir. Mevlana ve Rumi de, kendisine sonradan verilen isimlerdir. Efendimiz manâsına gelen Mevlana...

Mevlana'nın yedi öğüdü ve açıklamaları

Hz. Mevlana’nın çağlar ötesinden, günümüze ulaşan önemli miraslarından biri, yedi öğüt'üdür. Pek çok problemin reçetesi olan bu yedi altın öğüt.. ‎

Mevlana'nın Şemse yazdığı mektupları

Seni ne huzuru arayanlara, ne huzuru bulanlara, ne de huzurdan kaçanlara sordum. Güneşin sıcaklığını en iyi kim anlatabilir? Sıcaktan düşüp bayılan.. ‎

Murakabe, Susmak, Duymak, Söz israfı

İsraf denince, insanın aklına ekmek israfı, elektrik israfı, su israfı, gibi şeyler geliyor, fakat söz israfı kimsenin aklına gelmiyor. İsraf, saçıp savurmak..

Mutluluk diploması almanın 50 yolu

Sahip olduklarına şükretmek, kötü ihtimalleri dillendirmemek, olayların pozitif yönlerini görebilmek, içten davranmak, maddi kazançların gözümüzü kör.. ‎

Moda - Satın al, farklı ol, mutlu ol..

Modanın ve alışverişin durak noktaları olarak kabul edilen Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve İstinye Park’ta moda ve alışveriş tutkunları hem eğleniyor.. ‎

Nasılsın diye sordular, soru yankılandı derinlerimde

Biri sordu bana, nasılsın diye. Bir an durdu aklımdan geçen tüm yanıtlar, düşünceler. Bir boşluktu algıladığım zihnimde. Nasılsın sorusu yankılandı..

Neyi yaşamak istiyorsan, onu yaşa - Nietsche

Öyle bir yaşam yaşıyorum ki, cenneti de gördüm, cehennemi de. Öyle bir aşk yaşadım ki, tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de. Bazıları seyrederken..

Nikola Tesla - Yaşamımızı etkileyen en önemli mucit

Nikola, rahip bir baba ile, icatları ile ünlü bir ev hanımı olan annenin çocuğudur. 9. Haziran 1856 yılında, bugünkü Hırvatistan’ın Smiljan kasa..

O anda ilk hissettiğim şey kıskançlık duygusu oldu

Kaliforniya da Long Beach şehrindeki eyalet Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders verirken, aynı sömesterde benim iki dersimi alan bir kız öğre..

Olumsuz düşünceler ve hastalıklar

Yaşamlarımızı sürdürme tarzımıza dair aldığımız kararların bazılarının sınırları belirgin değildir. Bu yalnız çok fazla alkol almak, ya da halisünojenik ilaçlar..

Ölüm – hayatın doğal bir parçası - Luisa Hay

Aids’li insanlarla ilgili çalışmaya başladığımdan bu yana, kişisel olarak tanıdığım yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bu insanlara hayatlarının son..

Paranın işe yaramaz olduğu, aklımda takıldı kaldı

Çok küçüktüm, sanırım beş yaşında… Evimizin hemen önündeki sokakta, bir sürü arkadaşımla akşama kadar oyun oynardık. O zamanlar horoz şek..

Piri Reis Dünya haritası - Kitab-ı bahriye

Osmanlı Türklerinde gerçek anlamda haritacılık, Pirî Reis ile başlar. Pirî Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı eseri bir Türk’ün meydana getirdiği en önemli deniz..

Psikolojik korkunun sebepleri

Korku nasıl ortaya çıkar ve insanların yaşamlarında neden o kadar çok korku vardır? "Belli ölçüde korku, kendimizi korumamız açısından önemli..

Sabır, aşk ve farkındalık, Mevlana ve Şems sözleri

İsyan etmek, gündelik farkındalık öğretilerine uyarlandığında; "olmuyor işte", "başaramıyorum", "sıkıldım", "yeter artık" gibi cümleler sarfederek istek..

Sahte benliğin doğası 

"Ben" dediğinizde genellikle sözünü ettiğiniz şey, gerçek kimliğiniz değildir. İnanılmaz bir basitleştirmeyle "ben" dediğiniz her seferinde, gerçek kim..

Sevgi bir eylem midir, yoksa bir nitelik mi?

Çoğumuz hoşumuza gitmeyen şeylerin pozitif anlamda değişmesini isteriz. Örneğin siyasetimizin değişmesi, Kültürel değerlerimizin korunması, insan..

Siz yaysınız, çocuklarınız ise, ileriye atılmış oklar

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil, onlar kendi yolunu izleyen Hayat’ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler. Sizinle..

Sorunlarla kaybolmak yerine, paradigma değiştirme

Karşılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz. Çoğumuzun zaman zaman yaptığı gibi, “sorunların içinde..

Spiritüel boyutun anahtarı

Yaşamı tehdit eden acil durumlarda, zaman içindeki durumdan, an'daki mevcudiyete doğru bilinç değişimi meydana gelebilir. Geçmişe ve gelece..

Sufiliğin görünen yüzü ve iç yüzü

Gerçek sufi, Allah sevgisi ile safi olmuş, huzur bulmuş kimsedir. Sufiliğin iç yüzü ilâhî aşk, dış yüzü güzel ahlâktır. Arifler sufiliği kısaca böyle tarif etmiş..

Şans nasıl yakalanır?

Günlük yaşanan sayısız olayları, zaman zaman şans ve şanssızlıklara bağlarız. Şans diye bir şeyin var olduğunu zaten kimse inkar etmez, ancak..

Şemsi Tebrizi - Biyografisi, öğütleri, sözleri

Şemsi Tebrizi, (Muhammed Şemsettin) Azeri Türklerindendir. Yaradılışında üstün vasıflarla bezenmiş, Allah âşığı, hakikat ve mânâ ehlidir. Günümüz..

Şems-i Tebrizi'nin 40 kuralı

Her badireden ve tecrübeden sonra, hiç bir kitapta yazılı olmayan, sadece can defterime nakşedilmiş kurallara bir yenisini daha ekledim. Bunlara bir..

Şeyh Edebali'den Osman Gazi'ye nasihat

Ey oğul, Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana, güceniklik bize; gönül almak sana, suçlamak bize; katlanmak sana, acizlik bize, yanılgı bi..

Şevkat ve merhamet yılı - Zeynep Sevil Güven

Bu yıl (2014) şevkat ve merhamet yılı. Size ya da çevreye, ya da topluma, ya da sizin değer verdiklerinize, en zararlı olanlara, en fazla şevkat duya..

Şikayet etme ve haksız çıkarma alışkanlığı

Kendini tanımlayacak başka bir şey bulamadığı taktirde, şikayet etmek, egonun kendini güçlendirmek için en sık başvurduğu yollardan biridir. Hiç..

Şimdide olun - kendinizi zihinde aramayın

"Bilinçliliğe ya da spiritüel aydınlanmaya yaklaşabilmek için, önce zihnimin işleyişi hakkında bir hayli şey öğrenmem gerektiğini düşünüyorum" diye..

Şimdi neden en değerli şey?

"Zihinle özdeşleşmekten kurtulmak, neredeyse olanaksız gibi görünüyor. Biz hepimiz kendimizi kaptırmış durumdayız. Siz bir balığa uçmasını nasıl öğre..

Tasavvufta 4 kapı, üç makam, tevekkül, tefekkür

Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş. "Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum, bana anlayabileceğim bir dil ile anlatır mısınız? "Şimdi..

Teslimiyet, huzur, mutluluk, İnsan olmak

Daha çok para kazanma ve daha çok mülk edinme hırsı, gittikçe daha kolay erişilen haz ve eğlencelere düşkünlük ortamı yaratmış, bireysel tatminsiz..

Tiyatral Şiirler - Onur Sezgin

1.perde 2.kısım: "Gökkuşağı gibiydi" Birinin bana “ Üstat! ” diye seslendiğini sandım Ve “ Efendim! ” diye yanıtladım onu. Neden mi? Sonsuzluğu gör..

Trafikte hayat kurtaran teknikler

Otomobil kullanırken meydana gelebilecek ciddi olaylara karşı uyulması gereken basit teknikler hayat kurtarıyor. Yüksek hızla seyreden araçlarda..

Türkçe yoksullaştı, artık sınırlı kelimeler kullanılıyor

İşte size üç benzer kelime. Bazı nüansları gözardı ederseniz sanki biri ötekinin yerine kullanılabilirmiş gibi duruyor. Çünkü üçü de insanların kan..

UFO'lar ve ekin çemberleri fenomeni

Ekin Çemberi 1“Hasat Çemberleri”, ya da “Ekin Motifleri”, yada "Ekin Çemberleri" olarak bilinen bu şekiller, bir gecede birdenbire belirmektedir..

Uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için..

Bazen uzaklaşmak gerekir, yakınlaşmak için, bazen hatırlamak gerekir hatırlanmak için, Bazen, ağlamak gerekir açılmak için, Bazen, anmak ge..

Voltaire - Fransız yazar ve filozofun sözleri

Ölüler yokluklarıyla değil de, onlarla bizim aramızda, söylenmeden kalan sözler yüzünden, keder verirler asıl. Ölüm olmasaydı, onu icat etmek zo..

William Shakespeare şiirleri

Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni. Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez. Değilmi ki, çiğnenmiş inancın en seçkini, değilmi ki, yok..

Yakındığınızda, olumsuzlukları üzerinize çekersiniz

Canınızı sıkmaya neden olan kişi ile konuşup, ne hissettiğinizi tam olarak ifade edebilirsiniz. Veya zihninizin etkilendiği bu durum karşısında, sahte bir..

Yaradılışın temeli sevgi ve aşk

Tasavvufi eserler sevgi ve aşk dışında adeta başka söz söylemezler, Budistler aydınlanmaya giden tek yolun şefkat ve sevgi olduğuna değinir..

Yarın kimseye vaad edilmemiştir

Önce evlendiğimizde hayatın daha iyi olacağına inandırırız kendimizi. Evlendikten sonra, bir çocuğumuz doğduktan, hatta ardından bir tane da..

Yaşama anlam veren değerler

İnancınız ne olursa olsun, neye inanırsanız inanın, insan yaşamı bir takım değerler bütününden oluşur. Bu değerler yaşama anlam verir, yön verir ve..

Yaşlı adam ve beyaz atının hikayesi

Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış. Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, Kral bu at için ihti..

Yeni bilincin yükselişinde yapılanmış dinlerin rolü

Bugün artık birçok kişi din ile, ruhsallık arasındaki ayrımın farkında. Bir inanç sistemi, doğasına bağlı olmadan, insanı ruhsallaştıramayacağının farkında..

Yunus Emre Şiirleri - Sözleri

Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü. Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan. İlim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen..

Zaman illüzyonunu sona erdirin

"Zihinle özdeşleşmekten kurtulmak, neredeyse olanaksız gibi görünüyor. Biz hepimiz kendimizi kaptırmış durumdayız. Siz bir balığa uçmasını nasıl öğ..

Zaman ve düşünceler birbirinden ayrılamaz

Bir an, Dünya'nın insan yaşamından yoksun olduğunu, onun üzerinde sadece bitkilerin ve hayvanların bulunduğunu hayal edin. Sizce o halâ bir geçmişe..

Zeytinyağlı yiyemem, türküsü'nün ilginç hikâyesi

"Ham meyveyi kopardılar dalından", diyen halkım: “Zeytinyağlı yiyemem, basmada fistan giyemem” diyemez. Böyle bir türkü bestelemek, bindiği..

Amatör Köşe Yazarları

infethiye.net okurlarına sunmak istediğiniz mevcut yazılarınızdan gönderebilir, veya düşündüğünüz bir konu üzerinde çalışma yapabilirsiniz. Bize İletişim Formu kanalı ile müracaat ediniz, veya yazınızı hemen gönderiniz, size aynı gün, veya ertesi gün geri dönüş yapabiliriz. Yazınızı gözden geçirdikten sonra, amatör yazarlar bölümünde, yayımlayabiliriz. (Webmaster-infethiye.net)